Wpadliśmy w dziurę prawną. Współczuję kobietom, ponieważ dzisiejsze przepisy sprawiają, że pomoc, której jeszcze rok temu im udzielaliśmy, dzisiaj jest zabroniona - mówią lekarze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakaz aborcji z powodu nieuleczalnych ciężkich wad płodu obowiązuje od 27 stycznia br. (po wyroku TK z października 2020 r.). Kiedy zapadła ta decyzja, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opublikowało apel o wycofanie zakazu, bo w ocenie lekarzy odbiera im on możliwość "niesienia pomocy zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej".

Dziś ginekolodzy mówią, że podejmują decyzje w atmosferze strachu. - Wielokrotnie boimy się, że przy klimacie politycznym, jaki właśnie obowiązuje, i takiej interpretacji prawa możemy być pociągnięci do odpowiedzialności, chociaż nasze działanie lekarskie było ze wszech miar uzasadnione - mówił kilka dni temu "Wysokim Obcasom" dr Maciej Socha, ginekolog-onkolog, położnik i perinatolog.

Prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, tłumaczy "Wyborczej", że brakuje jednoznacznych interpretacji prawa dotyczącego przerywania ciąży, co powoduje strach wśród lekarzy, czy podjęta przez nich decyzja "nie ściągnie na nich prokuratora". - Wpadliśmy w straszną dziurę prawną. Współczuję kobietom, ponieważ dzisiejsze przepisy sprawiają, że pomoc, której udzielaliśmy jeszcze rok temu, dzisiaj jest zabroniona - mówi.

- Przed wyrokiem TK w podobnych sytuacjach jak ta w Pszczynie przeprowadzano zabiegi przerywania ciąży, aby ochronić życie pacjentki. Wydarzył się dramat, ale było kwestią czasu, że do czegoś takiego może dojść - w świetle obecnych przepisów - dodaje lekarz.

Krystyna Kacpura, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, interweniowała niedawno w podobnej sytuacji. - To był duży szpital kliniczny. Lekarze trzymali pacjentkę dwa tygodnie, do momentu obumarcia płodu. Na szczęście ta kobieta przeżyła - mówi nam.

W jej ocenie konieczna jest zmiana prawa, która w takich przypadkach jak w Pszczynie (tam po odejściu wód płodowych u pacjentki w 22. tygodniu ciąży lekarze nie przeprowadzili aborcji) każe lekarzom czekać z terminacją ciąży do momentu, aż zaniknie puls płodu. - Bez tej zmiany lekarze będą bali się podejmować interwencje ratujące życie pacjentki. Kaja Godek osiągnęła, co chciała - mówi szefowa Federacji. Dodaje: - Tym bardziej że wciąż mamy dwie przesłanki uprawniające do aborcji.

Federacja szacuje, że z powodu zagrożenia życia i zdrowia wykonano w ciągu ostatniego roku kilkaset zabiegów przerwania ciąży w polskich szpitalach. - Jest wielu lekarzy skłonnych pomagać kobietom. Kierują się etyką lekarską. Zaczęli patrzeć na kobiety ludzkim okiem. Mówią nam, że nie mają żadnych wątpliwości, że należy pomagać pacjentkom. Nie wątpię, że mają na to ciche przyzwolenie swoich przełożonych. Najtrudniej jest  przekonać do naszych racji wysoko postawionych profesorów w szpitalach klinicznych. Być może mają za dużo do stracenia? - mówi Kacpura.

Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem, który zakłada darmową aborcję z woli pacjentki do 12. tygodnia ciąży oraz finansowaną z NFZ aborcję po 12. tygodniu ciąży w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu, zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu. Postuluje również zniesienie klauzuli sumienia przez lekarzy oraz zniesienie karania lekarzy i osób pomagających w aborcji.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dwa tygodnie szpitalnych tortur (zwłaszcza psychicznych) aż do, hossanna! - obumarcia płodu. Dla usatysfakcjonowania pieprzonych mizogińskich pedofili w sukienkach.
  @Adalbert54
  A "konpromis" ci przeszkadzal?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przeciez kazdy chodzacy do kosciola,
  chrzczacy dzieci,
  slubujacy w kosciele
  jest winien
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  Czekam aż umrze w ten sposób żona lub córka jakiegoś polityka PiS, czekam na zgony żonek i córek lekarzy ginekologów - może to ich otrzeźwi...
  @wcurwionyobatel
  Żartujesz, prawda?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @wcurwionyobatel
  PiSowcy to szczepieni antyszczepionkowcy - ich córki po prostu pojadą do innego kraju, bo kasa jest.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @Niemiec_z_Niemiec
  Ot cała prawda, te katolickie dyrdymały są dla tępego suwerena. Jakby co to sprawę załatwią w szwajcarskiej klinice.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @mjbb
  Myślę, że załatwiliby bez problemu w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @wcurwionyobatel
  Ginekologom, w takim przypadku, przepisy by jednak nie przeszkadzały.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @wcurwionyobatel
  J333 a dlaczego jeszcze p. Ziobro milczy. Nue wsadza do więzienia tak jak drą. G .zeby nigdy więcej ńikogo nie zabil
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @wcurwionyobatel Żadna żona ani córka PiSowskiego notabla tak nie umrze, bo w ich przypadku "to jest proszę pana zupełnie inna sytuacja".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dalej bijmy pokłony bałwanom pana Wojtyły, który dzielnie utrwalał katolicki zamordyzm nad Wisłą.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  Owszem, PiS wprowadził bandyckie prawo.
  Ale czy to wystarczy do usprawiedliwienia lekarzy, którzy - mając do wyboru kłopoty w pracy lub nawet jej utratę, a z drugiej strony zadanie śmierci pacjentce - wybierają to drugie?
  @rafar
  A gdybys Ty w swojej pracy musiał codziennie zastanawiać się czy grozi Ci prokurator? Łatwo jest oceniać innych
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @orkan85
  Ja zrezygnowałabym z takiej pracy. Wolałabym pracować w gabinecie, niż w szpitalu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @cholinexy
  A myślisz, że w gabinecie ginekolodzy nie są Pod Jego Okiem ???
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @rafar
  Kłopoty w pracy???? Te klopoty w pracy mogą skończyć się bezwzględnym więzieniem. To nie jest kradzież spinaczy biurowych.

  Po drugie 35% spoleczenia chce takiej Polski. Sami się nie wybrali w wyborach ktoś na nich głosował.
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @orkan85
  poszedłbym kopać rowy
  chyba nigdy nie miałeś prokuratura, jełopka na głowie
  albo wyjechał za granicę
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @rafar
  Nie każdy ma ochotę być bohaterem. Proszę "księdza", proszę nie przerzucać winy na lekarzy. Tę kobietę zabiła ideologia katolicka!
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @rafar
  Ciekawe, że nie kłóci się to im z przysięgą Hipokratesa.
  Ja jednak nie potrafiłabym uznać takiego prawa, gdybym była lekarką. Dziwi mnie, że środowiska lekarskie tak słabo protestowały, gdy zaostrzano prawo aborcyjne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @free-didi
  Kolejny, który wyjeżdża z Przysięga Hipokratesa. Weź, wejdź w końcu w Wikipedię i zobacz o co w niej chodziło.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @papaversomniferum
  primum non nocere - uważasz, że nie zaszkodzili kobiecie nic nie robiąc i wiedząc, że zagrożenie sepsą jest bardzo wysokie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Równość obywateli to podstawa demokracji. Do fundamentalnych zasad Unii nalezy niezależność judykatywy, jako instytucji gwarantujących stabilność demokracji, praworządnośc, prawa podstawowe, w tym również prawa kobiet, poszanowanie i ochrona mniejszości.

  Łamaniem prawa, praw człowieka jest zakaz aborcji! Prawo do legalnej aborcji jest prawem do ochrony zdrowia!!!
  W trosce o zdrowie kobiet w 95% krajów na Świecie - aborcja jest legalna, dostępna i bezpieczna. Tylko w Polsce niestety, udało się wmówić społeczeństwu, że aborcja jest radykalnym rozwiązaniem. Aborcja na żądanie do 12. tygodnia to europejski standard! Standard, a nie swiatopoglad!

  Aborcja to nie swiatopoglad, ani sumienie - aborcja to prosty zabieg medyczny, Współczesna aborcja wykonana w warunkach klinicznych trwa 2 minuty i jest prostym zabiegiem medycznym, bez żadnych następstw.

  Równość obywateli to podstawa demokracji. Do fundamentalnych zasad Unii nalezy niezależność judykatywy, jako instytucji gwarantujących stabilność demokracji, praworządnośc, prawa podstawowe, w tym również prawa kobiet, poszanowanie i ochrona mniejszości.

  Dwa obarczone wada wyroki TK, tworzą Polkom piekło kobiet!
  Wyroki obarczone wadą podlegają uchyleniu. W Polsce postPiS będą uchylone.

  PS wyrok TK z 22.10.20r jest nieważny, nieistniejący. W kwestii formalnej w składzie orzekającym zasiadało trzech dublerów, czyli osoby nieuprawnione do orzekania. Składowi przewodniczyła Przyłębska - wybrana na prezesa TK w sposób niezgodny z procedurami.
  Wyrok został wydany na wniosek grupy posłów. Zmiany w prawie, polegające na głębokiej ingerencji w kwestie społeczne, powinny być dokonywane poprzez zmiany ustaw przez Sejm, a nie poprzez wyroki TK.

  PPS wyrok TK z 27. 05. 1997r wydany przez Zolla tez jest obarczony wada, gdyż uznanie za niezgodne z Konstytucja odnosi się do starej, która jeszcze obowiązywała. Opiera sie na arbitralnym zdefiniowaniu ogólnych pojęć, których definicji w aktualnej Konstytucji nie ma, bo taka była świadoma intencja jej twórców. To oznacza nieuprawnione wejście trybunału jako władzy sadowniczej w kompetencje władzy ustawodawczej.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Brak zaufania do instytucji państwowych, do urzędników, do przedstawicieli zawodów ważnych dla bezpieczeństwa obywatela danego kraju czyni życie w takim kraju życiem na bezludziu.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Lekarze boją się o kasę
  Gdyby się trzymali razem to dali by radę i prokuraturze i mądrusiom,, wszystkowiedziącym służącym prokuraturze. Wszyscy jesteście winni. Dlatego młodzież ucieka, młodzi lekarze spieprzają z tego dzikiego kraju
  czeka nas Irlandia, a wtedy ludzie będą o was pamiętać
  już oceniałe(a)ś
  14
  3