Pozostaje tylko sądzenie, może pozew zbiorowy, przeciwko państwu. Część skrzywdzonych ze względu na opieszałość wymiaru sprawiedliwości zapewne nie doczeka sprawiedliwego rozstrzygnięcia, odejdzie z przeświadczeniem wielkiej krzywdy, jaką wyrządził im "Polski ład" - pisze czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziękuję za to, że wreszcie podjęliście temat grabieży emerytur przez "Polski ład". Ktoś słusznie nazwał go ruskim ładem, bo jak inaczej zrozumieć filozofię rządzących podejmujących takie uchwały.

Po co kolejne rządy namawiały do dłuższej pracy, do uczciwego przekazywania składek na ZUS? Czy chodziło o zwiększenie braku zaufania do państwa, i tak przez lata, nie tylko w czasach PRL, bardzo nikłego?

czytaj także: Pracujący dostaną zniżkę, przedsiębiorcy też, a emeryci "klasa średnia" nie! Algorytm za trudny!

Pomijam obraźliwe słowa emeryta-prezesa o cwaniakach, którym można zabrać . Od 18. roku życia do 70. roku, z przerwą na studia, pracuję etatowo w ogromnej części na 2 pełne etaty. Nie chcę opisywać, z iloma to wiązało się wyrzeczeniami zarówno rodzinnymi, jak i związanymi z wolnym czasem. Przez 40 lat pracy nigdy nie byłem na zwolnieniu lekarskim. Choroby "planowałem" w święta czy w czasie urlopu.

Zarabiałem więcej niż średnia w wyniku pozyskanych wysokich kwalifikacji i umiejętności. Nie miałem możliwości otrzymywania dochodów "na czarno" ze względu na charakter pracy. Będąc teraz na emeryturze, spłacam potężny kredyt, który wziąłem na dom, ale dzięki dotychczasowym świadczeniom mogłem go spokojnie spłacać, bez uszczerbku na utrzymaniu poziomu życia. Byłem przekonany, że to, co wypracowałem ciężką uczciwą pracą, nie zostanie mi zrabowane. Nie spodziewałem się, że znajdzie się "janosik" (premier, rząd, prezes itp.), który zabierze mi moje pieniądze .

Myślałem, że utopijna komunistyczna wizja państwa znalazła swoje miejsce na zawsze na historycznym śmietniku.

Posłowie różnych opcji politycznych, do których zwracałem się w tej sprawie, nawet nie odpowiedzieli. Związek Emerytów i Rencistów wykazał się kolejny raz bezradnością.

Pozostaje tylko sądzenie, może pozew zbiorowy, przeciwko mojemu państwu. Część skrzywdzonych ze względu na opieszałość wymiaru sprawiedliwości zapewne nie doczeka sprawiedliwego rozstrzygnięcia, odejdzie z przeświadczeniem wielkiej krzywdy, jaką wyrządził im Polski (???) ład (???).

Zbigniew Hass

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Niestety, przyjęta wczoraj przez Senat poprawka obejmująca ulgą podatkową także "bogatych" emerytów została dzisiaj negatywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Finansów Publicznych, przy braku jakiejkolwiek dyskusji i przy braku aktywnego poparcia przez opozycję.
Ta senacka poprawka - nr 8 w druku sejmowym nr 1712 - będzie głosowana dzisiaj po 15:45 i łatwo przewidzieć jaki ją spotka los.
Dyskryminacja "bogatych" emerytów w "pisowskim ładzie" będzie przesądzona.
już oceniałe(a)ś
16
1
państwo jest największym złodziejem w okolicy....
już oceniałe(a)ś
17
2
Jestem w podobnej sytuacji, choć bez kredytów do spłacenia za to z błyskawicznie pożeranymi przez inflację drobnymi oszczędnościami. Wyszliśmy razem niczym Boxer from Animal Farm. Każda przyzwoitość jest zawsze srogo ukarana, jak i każda komuna taka sama.
już oceniałe(a)ś
9
0
Regulacja ta jest niezgodna z konstytucją, bo narusza zasady równości i proporcjonalności oraz sprawiedliwości społecznej. Jeśli bowiem pracownicy osiągający dochody w tej samej wysokości korzystają ze zniżek, to pozostałe osoby (w tym emeryci) osiągające dochody w tej samej wysokości, muszą być traktowane podobnie. Nie wszyscy pracownicy mają np. na utrzymaniu dzieci, podobnie jak nie wszyscy emeryci dzieci niepełnoletnich już nie mają, nie ma jednoznacznych różnic w sytuacji życiowej członków obydwu tych grup.
@Alis321
Konstytucje to sobie teraz można wsadzić. Ważna jest interpretacja kucharki tzn prezesa.
już oceniałe(a)ś
3
0
@Alis321
Nie wiem czy to ważne, ale powoływanie się na prawo, a zwłaszcza ma konstytucję, w kraju bezprawia jest naiwnością.
już oceniałe(a)ś
1
0
Współczuję, ale widać był Pan całe życie tak zapracowany, że nie zauważył, że temu państwu nie można ufać.
już oceniałe(a)ś
15
6
W Polsce obowiazuje kilkla zasad (chyba od zawsze):
1. Umiesz liczyc, licz na siebie.
2. Rzad jesli nie zaszkodzi to na pewno nie pomorze.
3. Zlodzieje, chamy, przestepcy, klamcy, przemocowcy, hipokryzja oraz KOMBINOWANIE zawsze mialy sie w naszym kraju najlepiej.
Jesli nawet jedna wladza nie zabierze, to zabierze kolejna.
@eh3.14
Nie "pomorze" tylko "pomoze". Przepraszam!
już oceniałe(a)ś
1
0
'Zarabiałem więcej niż średnia w wyniku pozyskanych wysokich kwalifikacji i umiejętności.'

Hm, ostatnio na tym forum za podobne stwierdzenia sypią się minusy...
@DarkSatanDarvin
Niech Pan jeszcze napisze, że pracował Pan po 16 godzin a czytelnicy GW Pana zjedzą.
już oceniałe(a)ś
2
1
@DarkSatanDarvin
Nie wiem, czy te minusy dają trolle, czy ludzie z demencją, czy może tęskniący za komuną - wszystkim po równo. A może pies ogrodnika?
już oceniałe(a)ś
2
0
Szanowny Panie!
Rządy namawiały do dłuższej pracy bo to jest logiczne i uzasadnione ale tylko PIS uznał to za fanaberię.
To on wrzeszcząc o pracy do śmierci, obiecywał obniżkę wieku emerytalnego i wygrał wybory.
Wyborcy widać też uznali, że trzeba cofnąć jedną z najlepszych rzeczy czyli reformę emerytalną wprowadzoną przez PO i teraz mamy tego efekty. I nikt już nie pamięta, że część tej reformy jeszcze nie weszłaby całkowicie w życie./kobiety 2027r./
Do tego PIS rozpirzył wszystkie fundusze celowe a sytuacja covidowa pogłębia kryzys więc kasy brakuje.
Samotnym matkom więcej nie mogą zabrać, samorządy już od "deformy"Zalewskiej pod kreską, Unia chytra i zostali już tylko bogatsi emeryci.
Tak więc rządy namawiały i próbowały wiele zrobić by miał Pan dobrą i pewną emeryturę ale okraść chce rząd Morawieckiego. I proszę o tym pamiętać.
PS. A za moment jeszcze PAD wtrąci się ze swoim projektem emerytur stażowych, co kompletnie może rozwalić ZUS.
już oceniałe(a)ś
6
0