Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejna fala pandemii się rozpędza, minister zdrowia zapowiada kontrole i mandaty, na drzwiach wejściowych sklepów, instytucji wiszą wezwania do zachowania dystansu, dezynfekcji rąk, zakładania masek. Ale kiedy przekraczam próg swojej pracy - jednej ze szkół średnich w nisko wyszczepionym powiecie zderzam się z zupełnie inną rzeczywistością..

A tam pandemia nie istnieje, nieliczni zamaskowani nauczyciele przemykają chyłkiem pod ścianami, a tłum młodzieży przepycha się do klas. Nikt!!! nie nosi maseczek, choć przy wejściu stoi pełne opakowanie. Część kadry, dziwnie się składa, że to również ci, którzy nie brali przed trzema laty udziału w strajku, ostentacyjnie prezentuje odkryte twarze.

Szkoła żyje pełną piersią, w czasie lekcji i po, uczniów nie można pytać o szczepienia, nie wypada zachęcać, uwagi nie skutkują, bo przecież "pani od chemii się nie szczepiła i nie nosi żadnej szmatki", a poza tym "w innych szkołach też nie noszą i nie ma się czego bać". Odgórny nakaz? Nie istnieje.

Jutro też z duszą na ramieniu, czy doczekam w zdrowiu trzeciej dawki, idę do pracy, pracy, którą zawsze tak bardzo lubiłam, a której teraz się zwyczajnie boję, zresztą nie tylko ja.

Bezpieczniej niż w szkole jest chyba wszędzie: w przychodni lekarskiej, szpitalu, sklepie, urzędzie.

Nie rozumiem tej hipokryzji, tego udawania, że coś się robi, o kogoś się dba, że na kimś oprócz siebie rządzącym zależy. Państwo kapituluje, to państwo sterowane przez ludzi, którzy każdego dnia dowodzą, że dbają jedynie o władzę i płynące z niej profity. Jest we mnie strach przed chorobą, zarażeniem bliskich, ale jest też we mnie gniew, każdego dnia silniejszy.

Małgorzata

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.