Sztuka Tseslera to wyrazisty komentarz do bie膨cej sytuacji polityczno- spo貫cznej w Bia這rusi - raz odbiera nadziej na demokracj i zmian, by zn闚 j dawa kolejnym mocnym obrazem. Od czwartku jego pierwsza indywidualna wystawa w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sztuką w reżim – Białoruś na plakatach Vladimira Tseslera

Vladimir Tsesler to jeden z najbardziej znanych białoruskich projektantów i grafików. Jego prace są w kolekcjach muzeów na całym świecie, m.in. w paryskim Luwrze, w galerii najważniejszych plakatów XX wieku.

Jego pierwsza indywidualna wystawa w Polsce już od czwartku (28.10) w Pracowni Duży Pokój (przy ul. Wareckiej w Warszawie). Wernisaż o godz. 18.00.

Trafny opis nieznośnej rzeczywistości

Podczas masowych protestów w Białorusi w 2020 roku publikowane w internecie grafiki były symbolem oporu Białorusinów, wiele z nich stało się viralem. Sztuka Tseslera to wyrazisty komentarz do bieżącej sytuacji polityczno- społecznej w Białorusi – raz odbiera nadzieję na demokrację i zmianę, by znów ją dawać kolejnym mocnym obrazem.

Ta Tseslerowska perspektywa wydaje się idealna, żeby rozmawiać dziś o Białorusi – integrować w Polsce uciekających przed reżimem i wspierać więźniów politycznych, rozmawiać o sytuacji na granicy. W efekcie masowych protestów i ogromnej skali aresztowań (714 więźniów politycznych stan na 4 października 2021 według Viasna) oraz ucieczki z Białorusi nawet 110 tys. osób, prace Tseslera nabrały nowego wymiaru.

O znaczeniu twórczości Tselsera dla Białorusinów w tekście wprowadzającym do wystawy pisze białoruska dziennikarka Adela Dubaviec: „Jeśli zapytacie, co się kojarzy z Białorusią – usłyszycie, najpewniej, takie przykłady: traktor, bocian, biało-czerwono-biała flaga, wyszywanka, programiści, chabry i placki ziemniaczane. I być może jeszcze: Łukaszenka. Jeśli będziecie dociekliwi i zapytacie, czy jest na Białorusi sztuka współczesna, to najprawdopodobniej odpowiedzą wam – Vladimir Tsesler. To on tworzy wyszywankę dla programistów z kodem zerojedynkowym, zamiast tradycyjnego haftu krzyżykowego; to jego placek ziemniaczany przybiera kształt konturów Białorusi i ironiczną nazwę Placek-Land; u niego też Łukaszenka przemienia się w Łukaszesku, a chabry na tradycyjnych haftach ludowych zmieniają się w znaki radioaktywne. Tsesler błyskawicznie reaguje na współczesne zmiany. Jego plakaty, będące komentarzami do sytuacji społeczno-politycznej, wyśmiewają i straszą. Białorusini przekazują je sobie w sieciach społecznościowych, bo są trafnym opisem nieznośnej rzeczywistości".

Zaproszenie do dialogu

Od 28.10 do 23.12 w Pracowni Duży Pokój będzie można naocznie przekonać się jak Tseslerowska sztuka oddziałuje.

- Przez dwa miesiące Pracownia Duży Pokój będzie polem dialogu. Będziemy tu dyskutować o białoruskiej sztuce, ale także o prawach człowieka, cenzurze, reżimie. Spotkania będą transmitowane live na Facebooku. Zapraszamy do współtworzenia tego projektu różne środowiska – chcemy, żeby ta inicjatywa prowadziła do spotkania Polaków i Białorusinów. Artystów z jednej strony, wszystkich zainteresowanych demokracją i prawami człowieka z drugiej. Zapraszamy przede wszystkim młodych, dla których białoruska dyktatura – 200 km od Warszawy może wydawać się abstrakcyjna. Zapraszamy do wsparcia zrzutki oraz do śledzenia wydarzenia na facebooku  – mówi Edyta Iwaniuk, koordynatorka projektu.

Weronika Kwiatkowska, kuratorka wystawy: „To, co działo się w ciągu ostatniego roku w Białorusi, dotknęło też całą Europę. Nie tylko politycy, wszyscy dowiedzieli się o strasznych wydarzeniach w naszym kraju. Ta wystawa i wydarzenia jej towarzyszące, m.in. performance w formie pokazu mody, ma pokazać, że nawet po upływie czasu NIE ZAPOMINAMY. Białorusini, nawet jeśli są zmuszeni do ucieczki z kraju z powodu masowych represji, realizują swój potencjał twórczy i kontynuują walkę z reżimem."

Lista planowanych spotkań (szczegóły mogą ulec zmianie)

28.10 godz. 18.00 SZTUKĄ W REŻIM. Spotkanie z kuratorką wystawy, Weroniką Kwiatouską. Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o sytuacji więźniów politycznych. Planujemy łączenie wideo z Vladimirem Tseslerem. Specjalny set na wernisaż przygotuje białoruski muzyk,DJ i kompozytor Syntrig. Zabrzmią nagrania fortepianu „Bełaruś" z rodzinnego domu artysty, zsamlowane i przetworzone głosy wiejskich śpiewaczek i śpiewaków oraz zapętlone odcinki z płyt białoruskiej muzyki rockowej końca 80. początku 90 *SYNTRIG to połączenie sound designu i improwizacji. Wielogatunkowy projekt jest zainspirowany muzyką elektroniczną taneczną i eksperymentami dźwiękowymi.

29.10 Akcja "Pozwólmy lekarzom zobaczyć więźniów politycznych"

godz. 18.00 konferencja prasowa "Niezapewnienie opieki medycznej zatrzymanym i skazanym politycznie".

godz. 19.00 Pokaz kolekcji koszulek z nadrukami stworzonymi przez artystę Vladimira Tseslera. Fundusze zebrane podczas wiecu zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia i lekarstw dla więźniów politycznych.

30.10 godz. 14.00 Akcja jasne strony protestu. Pokaz kolekcji odzieży stworzonej przez grupę twórczą Litewskiego Marszu Niechętnych Kobiet "Jasne twarze protestu" oraz pokaz mody znanego białoruskiego projektanta, którego nazwiska na razie nie możemy ujawnić.

3.11 godz. 18.00 MŁODA BIAŁORUSKA SZTUKA na uchodźctwie. Spotkanie poprowadzi Wiktoria Bieliaszyn z „Gazety Wyborczej". W rozmowie wezmą udział, min. performerka Jana Szostak, muzyk Andriej Warsoba; malarz i aktywista Maksym Osipau.

9.11 godz. 19.30 JAKIE PRAWA CZŁOWIEKA NA BIAŁORUSI. Spotkanie z dr Anais Marin - sprawozdawczynią ds. praw człowieka na Białorusi z ramienia ONZ oraz Olgą Sałamatową z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

20.11 godz. 18.00 WOKÓŁ TSESLERA. SZTUKA REAKCJI. Aktywiści zmuszeni do ucieczki z Białorusi opowiedzą o znaczeniu sztuki Tseslera dla prodemokratycznych ruchów. Aleksandra Godzina, Stasia Glinnik, Palina Chabatarova, Bażena Shamovich, Katarzyna Skrzydłowska - Kalukin, Kultura Liberalna

23.11 godz. 18.00 W IMIĘ WOLNOŚCI SŁOWA. Z białoruskimi dziennikarzami i pisarzami, m.in. Tatianą Niedbaj (białoruski PEN Center) porozmawia Joanna Stolarek z Fundacji Heinricha Bolla.

26.11 godz. 18.00 DYKTATURA. PERSPEKTYWA ANTROPOLOGICZNA. Spotkanie z dr Katarzyną Waszczyńską z Instytutu Etnologii i Antropologii oraz jej studentami, którzy prawie 20 lat zajmują się badaniami na Białorusi. Tomasz Sulima, Róża Rzeplińska, Edyta Iwaniuk.

czytaj także tutaj

Projekt powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Partnerami społecznymi projektu są białoruskie organizacje pozarządowe, pracujące w Polsce. Patronat - "Gazeta Wyborcza"

Pracownia Duży Pokój to społeczna instytucja kultury, którą tworzą cztery organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego, Fundacja Picture Doc, Stowarzyszenie 61

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  WxDIMIRA CESLERA! Po co angielska transkrypcja z j瞛yk闚 s這wia雟kich? To absurd, to nas oddala od Bia這rusin闚! Dawniej "Wyborcza" pisa豉 normalnie, po polsku.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0