Na najbliższym posiedzeniu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Kai Godek, który zabrania Parad Równości i promowania w sferze publicznej orientacji nieheteroseksualnej. - To polityczna wrzutka czy ciąg dalszy prześladowania osób LGBT i wypychania na margines społeczny? - pyta aktywista LGBT Bart Staszewski
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Projekt można przeczytać pod tym linkiem.

- Chcą nas wymazać z przestrzeni publicznej, chcą nas schować do szafy - mówi o obywatelskim projekcie ustawy zmieniającej prawo o zgromadzeniach Bart Staszewski, aktywista środowisk LGBT+. Chodzi o projekt, który na początku sierpnia złożył w Sejmie komitet inicjatywy ustawodawczej "Stop LGBT". Za inicjatywą stoją Kaja Godek i fundacja Życie i Rodzina. Pod projektem podpisało się 140 tys. osób. 

Pod koniec września kancelaria Sejmu nadała numer druku i skierowała projekt do pierwszego czytania. To znaczy, że parlament może procedować projekt ustawy, według której nie będzie można organizować zgromadzeń, których celem jest "kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny", propagowanie małżeństw jednopłciowych, związków partnerskich, adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

W środę po południu na stronach sejmowych pojawiła się zmiana w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, planowanego na 28 i 29 października. Znalazło się w nim pierwsze czytanie projektu Godek.  

W kuluarach sejmowych nawet posłowie prawicy zastawiają się, dlaczego dokument nie trafił do sejmowej zamrażarki, skoro w tym samym czasie PiS pod unijną presją właśnie po cichu wycofuje się z lokalnych uchwał anty-LGBT. 

Jak pisaliśmy w "Wyborczej", projekt "Stop LGBT" został skierowany do Sejmu już po raz drugi. Pierwszy raz wniesiono go w listopadzie 2020 roku. Ale tamten projekt nie został rozpatrzony z powodu błędów proceduralnych. Fundacja Życie i Rodzina zaskarżyła decyzję marszałek Sejmu, jednak Sąd Najwyższy uznał, że skarga wpłynęła po wymaganym terminie.

Tym razem Sejm nie miał uwag i nadał projektowi bieg. 

- To polityczna wrzutka, abyśmy nie zajmowali się innymi tematami, czy ciąg dalszy zaczętego w 2019 roku  planu zepchnięcia osób LGBT na margines społeczny? - zastanawia się również Staszewski. W nieoficjalnych rozmowach posłowie mówią, że zielone światło dla projektu "Stop LGBT" ze strony PiS to być może ukłon w stronę Konfederacji, której partia Jarosława Kaczyńskiego może potrzebować przy niektórych głosowaniach. 

Proponowane przez Kaję Godek prawo przypomina rosyjski i węgierski zakaz "promowania homoseksualizmu". Według inicjatorów ustawy zabronione byłyby wszelkie zgromadzenia promujące orientację nieheteroseksualną (zapis wymierzony w Parady Równości), osoby niebinarne oraz aktywność seksualną wśród osób niepełnoletnich. 

Projekt przewiduje też zapis zabraniający podczas zgromadzenia "wykorzystywania symboli religijnych oraz przedmiotów związanych z praktykowaniem obrzędów religijnych w sposób mogący obrazić uczucia religijne innych osób, w tym poprzez ich artystyczne przetworzenie", "uczestnictwa w przebraniach o erotycznym lub seksualnym charakterze" oraz "uczestnictwa nago".

Według prawników proponowane przepisy są sprzeczne z konstytucją. - Nieproporcjonalnie i nadmiernie ograniczają wolność zgromadzeń i wolność słowa, a do tego zastosowane są w nich nieprecyzyjne określenia. Czy np. za propagowanie orientacji nieheteroseksualnej będzie można uznać trzymanie się za ręce podczas manifestacji dwóch osób tej samej płci? Przepis skonstruowany jest tak ogólnie, że pozostawia pole także do takiej interpretacji - mówi prof. Anna Rakowska-Trela, adwokatka i wykładowczyni na Uniwersytecie Łódzkim. 

- Te przepisy ograniczają istotę prawa do zgromadzeń, zakazując pewnych tematów i form takich obywatelskich działań. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw - podkreśla mec. Paulina Kieszkowska-Knapik z Inicjatywy Wolne Sądy. 

Bart Staszewski obawia się, że nawet jeśli przepisy nie wejdą w życie, to sama próba ich uchwalenia może wzmocnić homofobię, a co za tym idzie - poczucie zagrożenia społeczności, w którą wymierzone są przepisy. - Skutki społeczne takich homofobicznych przepisów pójdą dalej, niż może nawet chciałby ustawodawca. Część osób LGBT zacznie się ze swoim życiem ukrywać - ocenia aktywista. 

Podobne obawy ma mec. Radosław Baszuk. - Ten projekt uzasadniany jest fundamentalistyczną retoryką wykluczenia, stwierdza się wprost, że stanowi „tamę dla przeprowadzenia w Polsce rewolucji obyczajowej i utrwala przekazywany z pokolenia na pokolenie konserwatywny porządek wartości społecznych osadzony głęboko w nauce Kościoła Katolickiego" - zwraca uwagę prawnik. 

Tu przeczytasz cały komentarz mec. Baszuka dla "Wyborczej"

Staszewski zapowiada protesty, jeśli propozycja Godek znajdzie w Sejmie poparcie. Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet już dziś mówi, że z Marszów Równości nie zrezygnuje.

- Ta inicjatywa to kolejny projekt ustawy pisany kremlowskim alfabetem, z rozwiązaniami opartymi na funkcjonujących w putinowskiej Rosji. Tam też państwowe zaszczuwanie osób LGBT i odbieranie nam nie tylko praw obywatelskich, ale i prawa do istnienia odbywa się pod pretekstem "ochrony rodziny" czy też "ochrony dzieci i młodzieży". W kwestii ograniczania prawa do zgromadzeń - w tym wypadku Marszów Równości - doradził nam już dawno prof. Wiktor Osiatyński, kiedy Lech Kaczyński zakazał Marszu Równości w Warszawie: maszerować, płacić grzywny i maszerować. Strajk Kobiet jest i będzie na każdym Marszu Równości w Polsce. Będziemy maszerować - mówi "Wyborczej".
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Prawica, a zwłaszcza taka, musi przestać rządzić i przejść na śmietnik historii, wtedy takie faszystowskie rumakowanie się skończy. Osoby LGBT+ w naszym kraju są ustawicznie dyskryminowane, nie mają żadnej ochrony. Nie mają równych praw, spotykają się prawie wyłącznie z przemocą ze strony pisowców i innych prawaków. To jest zbiorowa hańba dla całego narodu, jeżeli się na to zgadzamy i nie jesteśmy w stanie pogonić tak zdemoralizowanych rządzących.
  @warlock89
  Dlatego mówi się, że opozycja ma być jedna. Ci, którzy stoją z boku np. Czarzastgo lewica zrobią wszystko, żeby w Polsce prawica zaczęła budować obozy koncentracyjne dla osób LGBT.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Czesio_
  Czego nie rozumiesz z "prawica musi przestać rządzić"? PO to też prawica, i też konserwatywna. Nie zrobiła nic dla kobiet, nie zrobiła nic dla mniejszości seksualnych, a teraz nagle zrobi - niby dlaczego? Co za tym przemawia?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jak mówił Frasyniuk : ***** ***** i się nie bać.
  Po dobroci sku***syny nie rozumiom.
  @pio41
  To jest mafia, a na takich tylko karabiny.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Projekt nie trafił do zamrażarki, bo jest potrzebny, żeby odwrócić uwagę od pandemii i inflacji. Przecież jakoś trzeba przykryć nieudolne rządzenie i podlizać się faszystom.
  Niech mnie ktoś zabierze z tego kraju do cywilizacji...
  @tevatron
  Akurat projekty poselskie nie moga isc od razu do zamrażarki. Mogą sie w niej znalezc po poerwszym czytaniu lub być odrzucone od razu jak projekt liberalizujacy prawo aborcyjne rękami m. in. Fabisiak i innych peowcow bardziej klerykalnych niz Kaczynski
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  Skrajnie prawicowy smrodek puściła Kaja Godek. Co prawda nie żąda obozów koncentracyjnych dla osób homoseksualnych, jak w lll Rzeszy ale chce pozbawić ich praw obywatelskich. A na granicy, niewinne dzieci pocztęte i urodzone umierają z głodu i chłodu.
  @Vito(ld)60
  A Tusk na to....
  już oceniałe(a)ś
  4
  12
  @Vito(ld)60
  Nie od razu III Rzeszę zbudowano, a Kaja ostatniego słowa nie powiedziała.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  CZYLI TAK UPŁYNIE NAM LISTOPAD I GRUDZIEŃ. Morawiecki i Kaczyński doskonale wiedzą co robią. Chodzi o UE. Zwarcie to zwarcie.
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  To obrzydliwe, jak można budować własną karierę polityczną i załatwiać swoje interesy partyjne kosztem obywateli swojego własnego kraju. Jak ci ludzie mogą potem spojrzeć w lustro? Zniszczyłem życie niewinnego człowieka, ale przepchnąłem swój interes, brawo ja! I potem do kościółka, pochwalić się przy spowiedzi: proszę księdza, byłem po właściwej stronie... A ksiądz pochwali: dobrześ, synu, uczynił, Pambuk z góry cię pozdrawia. (Tylko czy aby na pewno?)
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  Tu chodzi o to by młodzi geje nie mieli życia i chętniej szli do seminariów.
  @batman666
  Też, ale nie tylko.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @batman666
  Oczywiscie, brak powołań bo chłopcy nie musieli się już ukrywać i biznes siadł. Stąd te chore próby ale nie dajmy się! ***** ***!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Nie mają większych problemów, sku...
  Mafijne państwo pis dzielców na licencji putina
  @bra-tanki
  I tak pieniędzy z UE nie dostaną, więc mogą się Jędraszewskiemu et consortes podlizać, bez żadnych tam hamulców.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0