Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek (19 października) wraz z grupą przyjaciół i znajomych uczestniczyłem w uroczystości upamiętniającej śmierć Piotra Szczęsnego. Śmierć samobójczą i okrutną, która uzmysłowiła nam, jak wielką tragedią jest powierzanie rządów ludziom nieodpowiedzialnym, cynicznym i nastawionym na czerpanie osobistych korzyści ze sprawowania władzy.

Śmierć Piotra była politycznym manifestem i protestem przeciwko niszczeniu naszego kraju i ojczyzny. Każde słowo jego demonstracji nadal jest dojmująco aktualne. Polityczny program partii rządzącej dewastującej z impetem nasze państwo spełnia się nieubłaganie.

My, którzy pamiętamy o samospaleniu Piotra, żyjemy w koszmarnym śnie, z którego nie potrafimy się obudzić. Nie potrafimy bowiem zapobiec politycznej chuliganerii Kaczyńskiego i jego funkcjonariuszy pomimo licznych starań i rozmaitych manifestacji. Nie ustajemy jednak w wysiłkach, bo pragniemy żyć w kraju wolnym i demokratycznym, i by śmierć Piotra nie poszła na marne. Chcemy zrealizować jego testament.

Był taki film "Syn Szawła" László Nemesa, którego motyw przewodni wyśpiewywał we wtorek kontratenor (a przynajmniej tak mi się zdawało)... Mim tańczył danse macabre, a aktorzy, m.in. Krystyna Janda i Maja Komorowska, recytowały słowa naszego bohatera.

Także wczoraj Mateusz Morawiecki, polski premier, popisywał się na forum unijnym, kompromitując nasze państwo kolejny raz i budząc powszechne zgorszenie.

Wdowa po Piotrze: "Bycie tutaj jest bardzo trudne dla mnie, jest to wręcz przerażające, ale nie wyobrażam sobie, żeby mnie tutaj nie było dzisiaj...".

Trudno mi dodać cokolwiek, bo potok słów spowodował, że tracą znaczenie, zwłaszcza gdy rządząca partia zabawia się tych znaczeń perfidnym odwracaniem. Niechaj ci, którzy wierzą w Boga, się modlą. Mnie pozostaje jedynie milczenie.

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.