Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek 22 października minie rok od wydania przez upolityczniony Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wyroku, według którego niezgodna z konstytucją jest aborcja z powodu choroby lub ciężkiej wady płodu. Tamta decyzja wyprowadziła na ulice setki tysięcy protestujących Polek, które manifestowały pod sztandarami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

W całym kraju w piątek po południu (od godz. 16) rozpoczną się kolejne manifestacje w obronie praw kobiet. OSK organizuje protesty pod hasłem "Bronimy życia". 

"Bronimy życia każdej osoby. Każdej, każdego z nas. To nasz wielki protest przeciw łamaniu praw człowieka, przeciw zamachowi na wolności obywatelskie, przeciw dyskryminacyjnej polityce rządu polskiego wobec osób LGBT+, przeciw łamaniu zasad praworządności. Protestujemy przeciw uwstecznianiu Polski, deptaniu wartości europejskich, wypychaniu nas z grona nowoczesnych, demokratycznych państw UE zjednoczonych ideą wolności i szacunku dla drugiego człowieka.

Nasz bunt trwa od wielu lat, ale dla wielu młodych aktywistek i aktywistów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet to protest, który trwa równo rok. STOP dyktaturze i fanatyzmowi religijnemu! STOP zaprzedawaniu praw człowieka Kościołowi Katolickiemu!" - piszą organizatorki na Facebooku, gdzie znajdują się szczegóły wydarzenia.

Marta Lempart mówiła niedawno w "Wyborczej": - Szykujcie się na rocznicową blokadę Warszawy 22 października. Pod flagą unijną, biało-czerwoną, tęczową i uchodźczą oraz oczywiście zieloną - symbolem legalnej aborcji.

W Warszawie w piątek od godz. 18 OSK będzie na rondzie Praw Kobiet [właściwie rondzie Dmowskiego] zbierał podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą liberalizującą przepisy aborcyjne "Legalna aborcja bez kompromisów".

Projekt, który przygotowały aktywistki, organizacje kobiece, polityczki Lewicy, zakłada prawo do darmowej aborcji do końca 12. tygodnia ciąży bez względu na powód, prawo do aborcji po 12. tygodniu ciąży w przypadku wad płodu i kiedy ciąża jest następstwem gwałtu. Postuluje również zniesienie klauzuli sumienia przez lekarzy oraz zniesienie karania lekarzy i osób pomagających w aborcji. 

***

Również w piątek o godz. 12 przed siedzibą TK przy al. Szucha odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca projekt "O tym się nie mówi".

"O tym się nie mówi" to oddolny, obywatelski projekt stworzenia filmu dokumentalnego na temat historii kobiet, które doświadczyły wad embriopatologicznych płodu. Wśród ambasadorów projektu są: Zuzanna Bernat, Beata Borucka Mądra Babcia, Joanna Brodzik, Beata Kawka, Katarzyna Kasia, Renata Kim, Marek Siudym, Dorota Stalińska, Kamila Ścibiorek, Mirosław Zbrojewicz.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.