Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ważą się losy przyszłości Europy i przyszłości Polski w Unii. Morawiecki jest przywoływany do porządku. Politycy unijni ganią państwo polskie w ostrych słowach, mówiąc m.in. o upolitycznieniu Trybunału mgr Przyłębskiej.

Piotr Kozioł przed przedstawicielstwem Unii EuropejskiejPiotr Kozioł przed przedstawicielstwem Unii Europejskiej zdjęcie czytelnika

Mój przyjaciel Piotr Kozioł samotnie protestuje pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej na rogu Jasnej i Świętokrzyskiej w Warszawie. Piotr trzyma w rękach plakat, fotografię premiera Neville'a Chamberlaina, który wymachuje porozumieniem z Hitlerem o rozbiorze Czechosłowacji. I dumnie wymachując tym porozumieniem, zapewnia Europę, że jakoby "pokój został uratowany"...

Ten antybohater był autorem haniebnej "polityki ustępstw", która wydawała mu się skuteczna. Na plakacie Piotra samotnie stojącego pod siedzibą UE w stolicy jest napis w wolnym tłumaczeniu "Nie ma kompromisu w sprawie roli prawa".

W sprawach tej wagi, zasadniczych i fundamentalnych, Europa musi być arbitralna i zdecydowana. Nie karmić Kaczyńskiego! Nie ulegać perswazjom Morawieckiego, reprezentującego nurt niszczący Europę!

Europa jest naszym dobrym snem i naszym dobrodziejstwem. Nie damy rozjuszonemu bykowi porwać naszej Europy. W tych chwilach wspominam najważniejsze postaci w naszej historii najnowszej, które przyczyniły się do konsolidacji kontynentu w wymiarze gospodarczym, kulturalnym, ekonomicznym, a przede wszystkim politycznym. Roberta Schumana, Jeana Monneta, Adenauera i wielu innych, także wiele wspaniałych kobiet, więc trudno mówić o ojcach założycielach, skoro są wśród nich matki.

W wymiarze politycznym każdy skutek chuligańskiej polityki PiS-u jawi się w czarnych barwach. Europa protestuje przeciwko dewastacji polskiego ustroju sądowego i gwałceniu przez rządzących Polską polskiej konstytucji, przeciwko "strefom wolnym od LGBT", przeciwko ograniczaniu wolności słowa przez kneblowanie TVN. Europa nauczona doświadczeniami wojennymi i tragedią Holocaustu protestuje przeciwko obecnym rządom w Polsce.

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.