36-latka pozwała Polskę w związku z pozbawieniem możliwości przerwania ciąży z powodu wad płodu. Pacjentka była zapisana na zabieg w Szpitalu Bielańskim, ale dzień wcześniej wszedł w życie wyrok TK zakazujący aborcji z powodu wad płodu. Szpital odwołał zabieg.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tekst zaktualizowany

"ML przeciwko Polsce" to pierwsza sprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka dotycząca praw polskiej obywatelki w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z 22 października 2020 r. Zgodnie z tamtym orzeczeniem z polskiego prawa zniknęła przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Decyzja upolitycznionego Trybunału wyprowadziła na ulice setki tysięcy protestujących Polek. 

Już w pierwszych dniach po wyroku organizacje kobiece alarmowały, że chociaż orzeczenie nie jest opublikowane, to szpitale odsyłają pacjentki. - Mają wyniki badań prenatalnych w ręku, ale szpitale nie chcą im nawet otworzyć drzwi - opowiadała w "Wyborczej" Krystyna Kacpura, szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Sprawa, którą zajmie się Europejski Trybunał Praw Człowieka, dotyczy pacjentki zakwalifikowanej na zabieg usunięcia ciąży w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. 

36-letnia pacjentka 25 stycznia br. otrzymała opinię od specjalisty genetyka, który potwierdził wcześniejszą diagnozę: u płodu wykryto wadę genetyczną - trisomię 21. Następnego dnia pacjentka przeszła badania u trzech innych lekarzy pracujących w Szpitalu Bielańskim. Potwierdzili kwalifikację do aborcji. Datę zabiegu wyznaczono na 28 stycznia. 

Dzień przed zabiegiem kobieta otrzymała ze szpitala wiadomość, że zabiegu nie będzie, bo tego samego dnia opublikowano wyrok TK i zakaz aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu wszedł w życie. Ciążę usunęła w prywatnej klinice w Holandii, co kosztowało ją 1220 euro. 

Skarga do ETPCz została złożona 26 lipca. Dziś Trybunał poinformował, że zakomunikował polskiemu rządowi tę sprawę, co znaczy, zajmie się jej merytorycznym rozstrzygnięciem. Pacjentkę reprezentują adwokatka Kamila Ferenc (prawniczka i wicedyrektorka ds. programowych Federacji na rzecz Kobiet) i radczyni prawna Agata Bzdyń. 

Jak czytamy w komunikacie ETPCz, skarżąca twierdzi, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozbawił ją możliwości przerwania ciąży z powodu wad płodu, zmusił do wyboru między utrzymaniem ciąży a urodzeniem chorego dziecka lub wyjazdem za granicę w celu dokonania aborcji. Skarżąca argumentuje, że aborcja za granicą  obciążyła ją finansowo i psychicznie, spowodowała cierpienie, stres i poczucie upokorzenia. 

ETPCz sprawdzi m.in., czy państwo mogło w ten sposób zaingerować w prawa skarżącej oraz czy zarzucana ingerencja w prawa skarżącej była zgodna z prawem.

W komunikacie wskazuje też na argument skarżącej, że w Trybunale Konstytucyjnym, który wydał wyrok w sprawie aborcji, mieli zasiadać nieprawidłowo wybrani sędziowie i nieprawidłowo powołana prezes TK. 

- Wyrok w sprawie aborcji pokazuje, że upolitycznienie sądownictwa nie jest abstrakcyjnym zagrożeniem, zaczęło dotykać ludzkiego życia. Trybunał orzekał w składzie z dublerami, jego wyrok nie był żadnym zaskoczeniem, bo Trybunał został obsadzony w sposób polityczny przez aktualną większość sejmową. W tak istotnej sprawie nie przewidziano okresu przejściowego nawet dla kobiet, które już oczekiwały na dotąd legalny zabieg. Potraktowano je przedmiotowo. Rachunki za bezprawne upolitycznianie sądownictwa będą rosnąć, płacą je wszyscy Polacy w podatkach. Winni tego są na razie bezkarni - komentuje Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. 

Mec. Karolina Ferenc podkreśla, że więcej Polek będzie skarżyć państwo w związku z zakazem aborcji. - To początek serii podobnych spraw. Jeśli rząd będzie zmuszony w setkach, tysiącach spraw płacić odszkodowania skarżącym państwo kobietom, być może zastanowi się, czy warto trwać przy tych przepisach - mówiła podczas konferencji prasowej w czwartek. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kaczynski nie cofnie się przed niczym. Kaczynski na tortury skazał za pomocą trybunału kucharskiego - Polki, czyli 52% polskiego społeczeństwa, piekło maja już od1993r. Zakaz aborcji ze wskazaniem embriopatologicznym to współczesne tortury. Aborcja ze wskazaniem embriopatologicznym jest legalna nawet w Iranie i Arabii Saudyjskiej. Zakaz aborcji - również ze wskazaniem społecznym oznacznacza prawny zakaz dostępu do opieki medycznej.
  Kaczynski wyraża głęboka pogardę wobec Polek, odmawia Polkom nie tylko prawa do wolnego wyboru i wolnej woli, ale również do opieki zdrowotnej.
  Aborcja to nie swiatopoglad, ani sumienie - aborcja to prosty zabieg medyczny, Współczesna aborcja wykonana w warunkach klinicznych trwa 2 minuty i jest prostym zabiegiem medycznym, bez żadnych następstw.
  Łamaniem prawa, praw człowieka jest zakaz aborcji! Prawo do legalnej aborcji jest prawem do ochrony zdrowia!!! Prawo do legalnej aborcji jest prawem do ochrony zdrowia!!!
  W trosce o zdrowie kobiet w 95% krajów na Świecie - aborcja jest legalna, dostępna i bezpieczna. Tylko w Polsce niestety, udało się wmówić społeczeństwu, że aborcja jest radykalnym rozwiązaniem. Aborcja na żądanie do 12. tygodnia to europejski standard! Standard, a nie swiatopoglad!
  Prawa kobiet, rowniez lub zwlaszcza te reprodukcyjne - dostepna i bezpieczna aborcja na zadanie, powszechny dostep do refundowanej antykoncepcji, edukacja seksualna na kazdym poziomie nauczania, poczawszy od 2. klasy szkoly podstawowej. to jest kwintesencja podmiotowosci, wolnego wyboru i wolnej woli.

  Prawa reprodukcyjne zawsze sa wymiarem stopnia cywilizacji spoleczenstwa.

  PS wyrok TK z 22.10.20r jest nieważny, nieistniejący. W kwestii formalnej w składzie orzekającym zasiadało trzech dublerów, czyli osoby nieuprawnione do orzekania. Składowi przewodniczyła Przyłębska - wybrana na prezesa TK w sposób niezgodny z procedurami.
  Wyrok został wydany na wniosek grupy posłów. Zmiany w prawie, polegające na głębokiej ingerencji w kwestie społeczne, powinny być dokonywane poprzez zmiany ustaw przez Sejm, a nie poprzez wyroki TK.

  PPS wyrok TK z 27. 05. 1997r wydany przez Zolla tez jest obarczony wada, gdyż uznanie za niezgodne z Konstytucja odnosi się do starej, która jeszcze obowiązywała. Opiera sie na arbitralnym zdefiniowaniu ogólnych pojęć, których definicji w aktualnej Konstytucji nie ma, bo taka była świadoma intencja jej twórców. To oznacza nieuprawnione wejście trybunału jako władzy sadowniczej w kompetencje władzy ustawodawczej.

  Dwa podwarzalne wyroki TK, tworzą Polkom piekło kobiet!
  @style
  Nie to same Polki wyrażają głęboką pogardę wobec siebie! Ktoś tą władze wybrał?
  już oceniałe(a)ś
  1
  9
  @woks1966
  I twierdzisz, że tylko Polki ?
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @style
  Wyrok Zolla to był prezencik dla patrona pedofili, w związku jego wizytą w celu odbioru hołdów.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @style
  podważalne
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @style
  Podwarzalne to dla mnie się tłumaczy na podogotowane. Chyba miało być niepodważalne. Z resztą wywodu nie dyskutuję
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @cholinexy
  nie tylko
  ale w przypadku Polek glosowanie na PiS jest duzo wieksza perwersja i glupota niz w przypadku Polakow
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @ms333
  Podważalne właśnie, bo obarczone wadą. Wyroki obarczone wadą podlegają uchyleniu. W Polsce postPiS będą uchylone.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @style
  to nie kaczynski skazał Polki na tortury... skazał je rząd w 1993 roku i żaden tego później nie poprawił... jedynie pis pogorszył.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @style
  Tak, tylko małe sprostowanie. Aborcja nie jest prostym zabiegiem medycznym, który trwa 2 min, szczególnie w przypadku wad płodu, bo wtedy dotyczy bardziej zaawansowanej ciąży.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @cholinexy
  to 0rdo Iuris, sponsorowane przez wiadomo kogo!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tylko tak sie da wygrac z pisia zaraza robiaca w Polsce w 2021 sredniowiecze. Ludzie obudzmy sie wszyscy i pogonmy wreszcie to pisie skorumpowane fundamentalistyczne towarzystwo ! Mieszkancy PL zasluguja na nowoczesny normalny kraj a nie ciagle szczucie , jad i upodlenie serwowane nam przez smutnych panow z partii pis
  @OINAf
  To czy zasługują jest dyskusyjne, a napewno nie wszyscy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Pan płaci. Pani płaci
  @Goro Takemura
  No i lepiej Pani płacić, niż tym .ujom. Każda złotówka zostawiona pisowcom, to złotówka zmarnowana.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Goro Takemura
  Pan płaci, pani raczej korzysta. Ot ZUS owska "matematyka".
  już oceniałe(a)ś
  0
  12
  Wydaje im się, że mogą rządzić cudzym życiem! ?Obejmują? zarodki, a żyjących oszukują, ogłupiają, lekceważą! A jak się opiekują dziećmi, chorymi i niepełnosprawnymi to widzimy na granicy czy w przepadku refundacji leku na sma...
  już oceniałe(a)ś
  65
  1
  Polska to ohydna ciemnota!
  @hardy
  Nie obrażaj 70% Polaków.
  PiS podstępem i klamstwzmi zdobył władzę i upokarza społeczeństwo na wszystkie możliwe sposoby.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dziwię się niepomiernie, że kobiety na nich głosują.
  @Mitth'raw'nuruodo
  Zwykle tych kobiet, które na nich głosują, te problemy już dawno nie dotyczą.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @zetbig0
  Jakoś statystyki tego nie chcą potwierdzić.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Mitth'raw'nuruodo
  Głosuja, bo ksiadz każe.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Powinniśmy jej zwrócić te 1200 euro.
  Oddzielny temat kto.
  Uważam że wolfgangowa powinna mieć w tym swój udział.
  Kto jeszcze?
  @pawo2000
  naprawdę sądzisz że problemem Skarżącej jest 1200 euro? Nie chodzi o koszt zabiegu. Chodzi o upodlenie, bo już nawet nie upokorzenie, polskich kobiet przez skretyniałego satrapkę, któremu się wydaje że może zgrywać jakiegoś zbawcę narodu.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @misiamama
  Nadal 32% obywatelek i obywateli preferuje pis. Jaki procent stanowią kobiety?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @calvados
  Mniejszy niż mężczyźni
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @pawo2000
  Za takie upokorzenie i ból dostanie jeszcze więcej. Ale my wszyscy za to zapłacimy. Do tego doprowadził PiS.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @misiamama
  100/100.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Po-je-bana "władza". Będą siedzieć.
  już oceniałe(a)ś
  37
  0