Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List otwarty do sejmu polskiego

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy „Stop LGBT". Jest to projekt dyskryminacyjny, uderzający w osoby LGBT+ i ich rodziny, godzący w najważniejszą chrześcijańską wartość i tradycję: miłości bliźniego i równości wszystkich ludzi wobec Boga. Projekt ten podpisało 140 tys. Polaków – z powodu wpajanej społeczeństwu ideologii anty-LGBT+, z powodu braku wiedzy w tej tematyce i wynikających z tego lęków: homofobii i transfobii.

Dlatego zwracamy się do Państwa Posłanek i Posłów z ogromną prośbą, aby nikt z Państwa nie podejmował decyzji w sprawie tego projektu, zanim nie zdobędzie rzetelnej wiedzy i zrozumienia, czym jest naprawdę nieheteronormatywność, czyli mniejszości seksualne i płciowe, i czy one rzeczywiście mogą być w jakikolwiek sposób niebezpieczne.

A poniżej dementujemy najgroźniejsze pomówienia, jakie krążą na temat osób LGBT+ w mediach, kościołach i społeczeństwie polskim, przeciwstawiając im wiedzę zaczerpniętą z publikacji medycznych i psychologicznych i bezpośrednio od lekarzy, psychiatrów, psychologów, seksuologów.

  • Homoseksualność, biseksualność i transpłciowość nie są kwestią wyboru, ideologią, modą ani fanaberią; ludzie rodzą się już ukształtowani seksualnie i płciowo i nie mają na to żadnego wpływu – ani oni, ani ich rodzice, ani żadna ideologia, propaganda czy wychowanie.
  • Homoseksualność, biseksualność i transpłciowość nie są chorobami, nie są zaraźliwe i nie da się ich leczyć. Są to takie same cechy ludzkie jak heteroseksualność i cispłciowość, jak różne kolory oczu czy włosów.
  • Nie są to też sprawy dziedziczne – dzieci osób LGBT+ nie muszą należeć do tej grupy ludzi, podobnie jak dzieci osób heteronormatywnych nie muszą do tejże grupy należeć.
  • Osoby LGBT+ to nie są pedofile, z którymi często się je myli. Pedofilia jest rzeczywistą dewiacją i przestępstwem, ale zdarza się nie częściej wśród osób LGBT+ niż wśród osób heteronormatywnych. Osoby LGBT+ nie są większym zagrożeniem dla dzieci niż osoby heteronormatywne.
  • Nie zagrażają też polskiej i katolickiej tradycji rodzinnej, ponieważ bynajmniej nie postulują ani nie dążą do tego, żeby wszystkie rodziny stały się jednopłciowe.
  • Transpłciowość nie jest zabawą ani przebieranką, ani udawaniem kogoś, kim się nie jest; transpłciowy mężczyzna to nie jest „baba udająca chłopa", tylko po prostu mężczyzna, a transpłciowa kobieta to nie jest „facet w sukience", tylko zwyczajna kobieta; zaś osoba niebinarna to nie jest „babochłop", tylko ktoś, kto odczuwa dwie płcie w sobie albo nie odczuwa żadnej z nich. Bo nasze człowieczeństwo, nasza istota i tożsamość – także płciowa – to mózg; jesteśmy chodzącymi mózgami, a nie genitaliami – one są tylko jednym z narzędzi mózgu.
  • Osoby LGBT+ są normalnymi ludźmi, mają zwykłą uczuciowość, takie same mózgi jak inni, nie kochają „inaczej", tylko zupełnie tak samo jak osoby nie-LGBT+, tak samo zakładają stałe związki i żyją w nich do śmierci, tak samo wychowują i kochają swoje dzieci, tak samo potrzebują życia w rodzinach i prawa, które to usankcjonuje na równi z innymi rodzinami.
  • Prawa rodzinne dla osób LGBT+ wychowujących dzieci są ważniejsze dla tych dzieci niż dla ich rodziców – ze względów spadkowych i adopcyjnych: dziecko wychowywane przez dwie matki lub dwóch ojców po śmierci biologicznego rodzica lub rodzicielki w świetle prawa nie jest dzieckiem drugiego z rodziców i może mu zostać odebrane, a to jest tragedia nie tylko dla rodzica, ale także dla dziecka; natomiast po śmierci tego z rodziców, który nie jest biologicznym rodzicem, ale wychowuje dziecko razem z nim, potomek nie ma prawa dziedziczenia po zmarłym (podobnie jak partner zmarłego, a biologiczny rodzic dziecka).
  • Zakaz tranzycji osób transpłciowych jest nieludzki, bo niemożność jej dokonania prowadzi w prostej linii do ciężkich depresji i samobójstw - nie jest to fanaberia, nie jest to sprawa nieważna ani drugorzędna.
  • Marsze Równości nie mają na celu obalenia władzy ani obrazy niczyich uczuć religijnych, nikt nie odsłania tam intymnych części ciała i nie dzieją się żadne gorszące sceny, a tego rodzaju zdjęcia w mediach nie pochodzą z polskich Marszów. Można to sprawdzić osobiście, wybierając się na którykolwiek Marsz Równości w naszym kraju.

W Polsce jeszcze – na razie – nie karze się więzieniem ani śmiercią osób LGBT+. Ale są środowiska, które zmierzają do ustanowienia takich praw. Jeśli sprawiedliwi i światli ludzie nie sprzeciwią się narastaniu dyskryminacji, to w końcu do tego dojdzie. Przyjęcie tej faszyzującej ustawy byłoby tragedią dla wielu niewinnych ludzi i ogromną hańbą dla naszego kraju.

Poniżej nazwiska osób, które poparły i podpisały treść niniejszego listu (odręczne podpisy wysyłam w wersji papierowej na adres kancelarii Sejmu). Nie zbierałam podpisów na ulicy, są to tylko moi znajomi, dlatego nie jest ich 140 tys., ale proszę zwrócić uwagę na ich statusy – większość z nich to są osoby dobrze znające się na tematyce LGBT z różnych względów i w różnych aspektach; są też twórcy kultury i pracownicy oświaty.

Joanna Jankowska (autorka listu) – nauczycielka, rodzina osoby transpłciowej

Ewelina Negowetti – edukatorka w zakresie praw człowieka, aktywistka na rzecz dzieci transpłciowych, rodzina osoby transpłciowej

Danuta Zarzeczna – działaczka stowarzyszenia "My, rodzice", rodzina osoby niebinarnej

Ewa Miastkowska – aktywistka na rzecz osób LGBT+

Elias Król – transmężczyzna, założyciel i prowadzący grupę edukacyjną na tematy LGBT „Transylwania – baza wiedzy"

Wanda Stańczak – prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, poetka

Jacek Dehnel – pisarz, plastyk, mężczyzna homoseksualny

Jolanta Niezgodzka – radna miejska

Monika Czajka – sędzia

Izabela Szybowska-Szelągowska – psycholog

Zbigniew Dziekan – psycholog, nauczyciel

Bożena Stępniewska – psycholog

Agnieszka Rynowiecka – psycholog

Anna Ziemska – etyk, filozof, nauczycielka

Bożena Kalmus – biolog, nauczycielka

Agnieszka Czernikowska – nauczycielka

Agnieszka Skolimowska-Gryc – nauczycielka

Barbara Wyszyńska – nauczycielka

Justyna Szafarczyk – nauczycielka

Katarzyna Makarenko – nauczycielka

Krystian Jędrzejczyk – nauczyciel

Kaja Surman – nauczycielka

Anita Grzęda – nauczycielka

Joanna Dryjańska – rodzina osoby transpłciowej

Jolanta Olak – rodzina osoby transpłciowej

Ryszard Jankowski – rodzina osoby transpłciowej

Aldona Nowak-Lipińska – rodzina osoby transpłciowej

Gabriela Staszkiewicz – rodzina osoby transpłciowej

Adam Staszkiewicz – rodzina osoby transpłciowej

Barbara Stępień – rodzina osoby transpłciowej

Edyta Staszewska – rodzina osoby transpłciowej

Wioletta Biesaga – rodzina osoby transpłciowej

Zbigniew Chodorowski – rodzina osoby transpłciowej

Piotr Seliga – rodzina osoby transpłciowej

Aga Klara Duda – rodzina osoby transpłciowej

Anna Worsztynowicz – rodzina osoby transpłciowej

Magda Sulich – rodzina osoby transpłciowej

Monika Kaminski – rodzina osoby transpłciowej

Barbara Poniatowska – rodzina osoby transpłciowej

Urszula Gawrych – rodzina osoby transpłciowej

Agata Balinska – rodzina osoby transpłciowej

Michał Hatylak – rodzina osoby transpłciowej

Agnieszka Jankowska – rodzina osoby transpłciowej

Anna Walska – przyjaciółka osoby transpłciowej

Małgorzata Sagan-Nowicka – graficzka

Agata Kyzioł-Cieślak – poetka

Tadeusz Knyziak – poeta

Jarosław Jabrzemski – poeta

Grażyna Jabrzemska

Eleonora R. Buhl-Ślązak

Teresa Skrocka

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.