Niepohamowana żądza władzy i bezwzględne posłuszeństwo wobec prezesa PIS to znaki firmowe Elżbiety Witek - konkluduje czytelnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przed kilku laty Elżbieta Witek, wówczas szeregowy członek PiS, związana z premier Beatą Szydło, w wywiadzie telewizyjnym stwierdziła, że Donald Tusk zasłużył na stryczek.

Była to wypowiedź niesłychana, karygodna i nikczemna. Ale nie dla wszystkich. Po tych słowach Jarosław Kaczyński, nienawidzący Donalda Tuska, szybko awansował Elżbietę Witek na stanowisko szefowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełniła tę funkcję przez dwa miesiące. Gdy Marek Kuchciński odszedł w niesławie ze stanowiska marszałka Sejmu, wtedy – decyzją prezesa PIS – jego następczynią została właśnie Elżbieta Witek. Dziś jest drugą osobą w państwie.

Gdy 11 sierpnia 2021 wyniki głosowania w Sejmie w sprawie „lex TVN" wzbudziły niezadowolenie prezesa PiS, Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w obradach i zaprosiła wybrańców do „ciemnego saloniku". Po długiej naradzie zarządziła reasumpcję głosowania. Wyniki jej ohydnych działań znamy aż nadto dobrze!

Elżbieta Witek, absolwentka historii na Uniwersytecie Wrocławskim, zapewne pamięta, że w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej działali dwaj przywódcy jakobinów: Georges Jacques Danton i Maximilien François Marie de Robespierre. Gdy Danton występował przeciwko polityce terroru Robespierre’a, został aresztowany, oskarżony o spisek przeciwko rządowi i zdradę państwa. Skazano go na śmierć i zgilotynowano. Stało się to 15 kwietnia 1794 w Paryżu na placu Rewolucji.

Zaledwie cztery miesiące później lud francuski, coraz bardziej niezadowolony z krwawych rządów Robespierre’a, wykrzyczał: „Dość!". 27 lipca 1794 większość członków Konwentu wypowiedziała się przeciwko rządom Robespierre’a i wydała nakaz aresztowania go. Robespierre usiłował popełnić samobójstwo, ale pochwycono go i rannego zaprowadzono na szafot. Śmierć Robespierre’a zakończyła radykalny okres rewolucji.

Niepohamowana żądza władzy i bezwzględne posłuszeństwo wobec prezesa PiS kazały Elżbiecie Witek na wiecu wyborczym wykrzyczeć do demonstrantów obelżywe zarzuty, że biorą „500+" i protestują. „Tu jest Polska!" – wołała.

Na zakończenie przypomnę słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia: „Kto nienawidzi, ten już przegrał". Poeta Czesław Miłosz w wierszu "Który skrzywdziłeś człowieka prostego" ostrzega: „Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy. I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta".

Wojciech Pawlak

emerytowany pracownik Biblioteki Narodowej

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetny tekst.
  już oceniałe(a)ś
  63
  0
  Obrzydliwa postać.
  już oceniałe(a)ś
  56
  1
  Życzę jej losu Robespierre'a - aby poległa od własnych metod.
  już oceniałe(a)ś
  38
  1
  pojeby i szmaty
  już oceniałe(a)ś
  32
  0
  nie nalezy porównywac witek z Robespierrem, zbrodniczym
  rewolucjonista z pewna klasa. Witek jest zerem, zasluzyla na to, co zyczyla Tuskowi.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Jej słowotok pozbawiony interpunkcji, to chyba zamierzony efekt. Większość posłów z pisu nie wie, o co chodzi. I o to chodzi.
  @zezula
  Super! Nie dajmy się wciągnął przez byle pismaków,używajmy własnego rozumu i to każdego dnia, a nie osiągniemy poziomu tych rządzących po pisiemu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Obrażanie Robespierra chyba nie była intencją autora.Porównanie do Witek jest po prostu obelżywe
  @aporn
  Ostatnio epatują publikę same tytuły, ale spisiało życie w Polsce i już jesteśmy bliżej dna,mam nadzieję, że odbijemy się i pokonamy to szambo narodowe.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Robespierre? Według mnie raczej pchła szachrajka.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0