Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

AIPA dołącza się do protestów  wobec konsekwencji decyzji obecnego Trybunału Konstytucyjnego.

 Australijski Instytut Spraw Polskich wyraża protest wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

 Australijski Instytut Spraw Polskich (AIPA) przyłącza się do ogólnopolskich protestów mających miejsce także poza granicami kraju, a dotyczących konsekwencji, które Polska poniesie w wyniku decyzji obecnego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7/10/2021.

Protestujemy przeciwko orzeczeniu Trybunału mgr Julii Przyłębskiej, w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, które odrzuca nadrzędną rolę Trybunału Europejskiego (TSUE) w orzekaniu zgodności prawa krajów członkowskich UE z prawem i wartościami UE. Orzeczenie to lekceważy zobowiązania Polski podpisane w momencie przystąpienia do Unii.

Wiemy, co to orzeczenie oznacza: de facto jest to wypowiedzenie traktatu akcesyjnego UE. Konsekwencje dla Polski i obywateli polskich w kraju i za granicą są do przewidzenia. Czeka nas ostracyzm w UE, prawdopodobnie zatrzymanie środków pomocowych i rozwojowych, a wreszcie załamanie się współpracy na szczeblu nie tylko kraju, ale też regionów, uczelni czy przedsiębiorstw. Ostatecznie może też skończyć się wyprowadzeniem Polski ze wspólnoty UE. Z pewnością zaufanie do Polski jako partnera w stosunkach międzynarodowych raz zniszczone będzie trudne do odbudowania.

Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy ruszyli na ulice miast, by pokazać poparcie dla członkostwa Polski w UE, oraz dla dziennikarzy, prawników i wszystkich silnie zaangażowanych w obronę wartości demokratycznych, praw człowieka i niezależności prawa i sądów w Polsce.

Prof. Małgorzata Klatt,

President of the Australian Institute of Polish Affairs

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.