Na plac Zamkowy w niedzielę przyjdą wyborczynie i wyborcy demokratycznych partii opozycyjnych. Mamy prawo żądać od ich liderów, by razem z nami manifestowali sprzeciw wobec polexitu. Czy są gotowi poświęcić dla tej sprawy swoje ego?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anita Karwowska i Waldemar Paś: Czy Strajk Kobiet przyjdzie w niedzielę na plac Zamkowy bronić Polski w Unii Europejskiej?

Marta Lempart, Ogólnopolski Strajk Kobiet: - Strajk Kobiet to nie armia, nie jesteśmy monolitem. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nikomu niczego nie zabrania. Natomiast Polska w Unii Europejskiej to część naszej wizji Polski dla wszystkich i w momencie, kiedy zaczyna się kolejny etap wyprowadzania nas z Unii - bo mówimy o etapach, a nie o jednym zdarzeniu - wiele z nas będzie tam obecnych.

Zaproszenie do zabrania głosu w imieniu Strajku Kobiet przyjęłam z dwóch głównych powodów.

Po pierwsze dlatego, że swój udział zapowiedział Adam Bodnar. Były RPO to dla mnie wzór apolityczności i rozumienia racji stanu, jemu nikt nie może zarzucić partyjności. W 100 proc. polegam na jego ocenie, skoro więc wzywa nas wszystkich, by przyjść na tę manifestację - będę.

Drugą inspiracją jest dla mnie wpis Dany Wawrowskiej, koleżanki strajkowej ze Słupska, która z ekipą wybiera się do Warszawy. Takich grup jest więcej. To mój obowiązek być z nimi, bo one wiedzą, co robią. Poza tym szykujemy dodatkową akcję, już po demonstracji, ale ogłosimy ją dopiero w niedzielę. Więc bądźcie z nami chociażby dlatego. Ubierzcie się ciepło i wygodnie.

Czyli Strajk Kobiet też podejmie swoje działania?

- Jak zawsze. Trybunał Julii Przyłębskiej to narzędzie w rękach Kaczyńskiego do polexitu, wykorzystywane od początku rządów PiS. Dlatego protestowałyśmy przed siedzibą TK w 2015 r., przed powstaniem Strajku Kobiet, gdy dokonywał się zamach na tę instytucję. Potem byłyśmy wszędzie, gdzie trzeba było być, kiedy trzeba było bronić sądów.

Przeczytaj także: Zostajemy w Europie! Cała Polska protestuje przeciwko wyrokowi pseudotrybunału [LISTA]

Byłyśmy tam też rok temu, w tym upiornym tygodniu jeszcze przed oświadczeniem mgr Przyłębskiej dotyczącym aborcji, kiedy na szali były też losy Adama Bodnara. Jednocześnie, jak pamiętam, Sąd Najwyższy zajmował się Igorem Tuleyą.

Wszystko w jednym czasie, taki październik. A teraz szykuje nam się kolejny. Działamy więc.

Czyli kiedy działacie?

- W rocznicę jednego z pseudoorzeczeń, które też wyprowadzały nas z UE, czyli w sprawie zakazu aborcji, z 22 października zeszłego roku. Dlatego mówię o kolejnych etapach. Wyprowadzenie nas ze Wspólnoty w obszarze praw człowieka było jednym z kamieni milowych procesu naszego wyjścia. Szykujcie się na rocznicową blokadę Warszawy 22.10. Pod flagą unijną, biało-czerwoną, tęczową i uchodźczą oraz oczywiście zieloną - symbolem legalnej aborcji.

Czy w niedzielę na protest przyjdą inne organizacje oraz partie prodemokratyczne?

- Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy na manifestacji w najbliższą niedzielę mogą spotkać się politycy i aktywiści społeczni, to mam jedną odpowiedź - tak, nie tylko mogą, ale powinni. W imię zasad. O tym, co się dzieje z demokracją w Polsce, wielokrotnie opowiadałam na forum unijnym, m.in. w Parlamencie Europejskim.

Alarmowałam, że UE nie może zostawić nas bez pomocy w sytuacji łamania naszych praw, praworządności i odbierania wolności i dlatego, że to my właśnie toczymy najcięższą walkę w obronie kluczowych wartości europejskich.

Skoro mówię politykom europejskim, że mają obowiązek pomagać nam - Europejkom i Europejczykom z Polski, to również tu, na miejscu, moim obowiązkiem jest robić wszystko, by naszą obecność w Unii ocalić. Jednym ze sposobów jest protest, również ten niedzielny.

Ja już dzień wcześniej będę bronić wartości europejskich w Białymstoku - na Marszu Równości.

I liderzy innych partii się posłuchają?

- Liczę, że tak. Bo będą ich wyborczynie i wyborcy. Mamy prawo żądać od wszystkich polityków, którzy chcą dalszej obecności Polski we wspólnocie europejskiej, by razem z nami manifestowali sprzeciw wobec polexitu. Nie wiem jednak, czy są gotowi poświęcić dla tej sprawy swoje ego.

Czy widziała się z pani z Donaldem Tuskiem?

- Będziemy się widzieć przy robocie w najbliższą niedzielę o godz. 18 na placu Zamkowym. Ja ze wszystkimi spotykam się przy robocie. Włącznie z Donaldem Tuskiem.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kocham panią, pani Marto!!! Gdzieś w dyskusjach Krytyki Politycznej znowu usłyszałam sceptyków i polskich intelektualistów, że... raczej nie, że z Tuskiem im nie po drodze, że to nic nie da, że już się nachodzili w marszach protestacyjnych. No chyba mnie szlag trafi. Podobne bzdety słyszałam już w 2015 roku i przy wyborach prezydenckich. Czy ci ludzie się niczego nie nauczyli? Czy nie rozumieją o co biega? Teraz, albo nigdy. Wóz, albo przewóz, Kreml albo Bruksela. Te wieczne fochy. A na fochy dzisiaj Polacy i Polki nie mogą sobie pozwolić. Wszyscy razem!!!
  @vouivre
  W punkt !
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @vouivre
  Bruksela a może Berlin? A może jak Niemiec kolejny raz oszuka i nie zapłaci Polakom to w końcu zabraknie cierpliwości i spala mu dom. Dostanie wtedy kredki do rysowania przeciwko przemocy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  28
  @dev
  A za co ci ten straszny niemiec nie zapłacił, konkrety proszę!
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @ae25
  Sprawdź sobie, było info w wyborczej, usługi kurierskie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  13
  @devin
  Niemiec kupi kredki. a pis te kredki za..bie, z pomoca pislicji
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @vouivre
  Szanowni Państwo,
  Protesty, wystąpienia, marsze itp są słuszną formą wyrażania poglądów, problem jest jednak inny!
  Nasze społeczeństwo jest już tak bardzo bardzo ideologicznie spolaryzowane, że te formy protestu, wyrażania swojego stanowiska nie zmienią proporcji wyborczych. Niestety, nasza praca (jako córki, syna, wnuka, zięcia, teścia, ojca ....) musi objąć członków naszych rodzin (tak!!!! każdy/prawie każdy z nas ma w rodzinie sympatyka "***") bez uświadomienia Im (tu piszę intencjonalnie z wielkiej litery) nie wpłyniemy realnie na wynik demokratycznych wyborów. Musimy jednak za wszelką cenę korzystać z narzędzi cywilizacji demokratycznej, inaczej staniemy się autokracją w stylu Łukaszenki, Putina ... czego Szanownym Państwu i sobie nie życzę.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @ae25
  A niech Niemiec spróbuję nie zapłacić Czeczenowi, się mocno zdziwi, taki był odważny jak jechał Tygrysem, a jak będzie soloweczka to się posika że strachu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  7
  @vouivre
  Niestety, na Pani pytania odpowiedź jest twierdząca. Niczego się nie nauczyli przez ostatnie lata. I nie ma na to szans, aby cokolwiek do nich dotarło. Liderem nieuków obecnie chyba jest pan 5% pieszczotliwie zwany tygryskiem
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @vouivre
  tak, te fałszywe wywody intelektualne, godne raczej działaczy pisowskich to domena pseudoelity
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @hammah
  Przyjdziesz jutro na protest?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @jabberwocky-3422
  Tygrysek się zaorał
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Robi się, do zobaczenia Pani Marto!
  @IndependentWord2021
  FreeWord2021, takie smieci, jak ty, wyrzucam do KOSZA!
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @zwierzoczlekoupior
  Ja również tak czynię z tym trolem... kosz
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Niech opozycja weźmie sobie do serca, że to nie jest czas swarów i przepychanek tylko ostatnie momenty na powstrzymanie Kaczyńskiego. Larum grają! Kto mieni się uczciwym Polakiem, ten ma obowiązek stawić się na proteście.
  już oceniałe(a)ś
  80
  1
  Kocham Martę Lempart :* :*
  już oceniałe(a)ś
  66
  1
  Dziekujemy pani ! Dziekujemy ze jest pani zawsze z kobietami , dziekujemy ze nie dala sie pani zaszczuc tej pisowskiej zgraji , dziekujemy ze jest pani odwazna i silna chociaz wiemy ze sil juz pani czesto brakuje zwlaszcza kiedy pisowscy urzednicy nekaja pania , pozwami, procesami i wyrokami.
  Za to wszystko , za sile , odwage i wielkie serce bardzo pani dziekujemy,
  Jest pani wielka pani Marto. Bedziemy pania wspierac i do zobaczenia na protescie !!!
  już oceniałe(a)ś
  63
  2
  I o to chodzi. Trzeba ugodzić w serce kleptofaszystowskich zbirów (ZBiR, wiadomo kto to) i spowodować, że znowu Płaszczak z Brudzińskim będą latać po pampersy dla wzwodza. Oby teraz nie zdążyli. 8*
  już oceniałe(a)ś
  59
  3
  To "ego" polityków i możnowładców doprowadziło do kiedyś do rozbiorów Polski i dwusetletniej niewoli. Czy i teraz ta głupota Polaków ma się powtórzyć. Czy mamy znowu stać się pośmiewiskiem dla Europy. Panowie Czarzasty, Kosiniaku - Kamyszu i Hołownio opamiętajcie się póki nie jest za późno.
  @dinozaurus41
  Prawie wszyscy już zawalili. W 2015, partia Razem nie poszła razem z SLD - wygrał PiS. Rządził sam, zaczął tiinoec Polskę od Stadnin. W 2019 PSL nie poszło razem z KO- wygrał PiS , ugruntował się w ruinowaniu prawa czyli Polski
  Ruinuje nadal. W 2020 Holownia nie poparł Trxaskowskiego w wyborach prezydenckich, powiedział tylko że nie będzie głosował na Dudę - Duda wygrał i z PiSem psuje nadal tak jak od 2015 r, a gdyby wygrał Trzaskowski, to PiS miałby problem, a tak niestety jesteśmy blisko polexitu. Jak się będziecie boczyć że to nie wy, to później nie narzekajcie na cały świat. Do Roboty, bo POLSKA Płonie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @Jagger48
  Przyjdziesz na protest?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Brawo Lempart !
  już oceniałe(a)ś
  47
  1