Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. 6 października 2021

Apel

Wierni dziedzictwu Marka Edelmana, Jacka Kuronia, Ireny Sendlerowej, w życiu starając się podążać za ich przykładem, nie możemy milczeć, gdy na polskiej granicy umierają ludzie. Nie możemy milczeć, gdy nie udzielają im pomocy zobowiązane do tego służby.

Nie możemy milczeć, gdy ludziom dobrej woli udaremnia się ratowanie i wspieranie ludzi pozbawionych dachu nad głową, narażonych na głód, chłód, choroby i cierpienie. Bezradni wobec odrażającej, nieludzkiej polityki imigracyjnej polskich władz apelujemy o solidarność z ludźmi poniżanymi, traktowanymi okrutnie i bezdusznie.

Apelujemy do międzynarodowej opinii publicznej, do ludzi kultury, nauki, biznesu, do polityków u władzy i w opozycji na całym świecie o nieustępliwe wywieranie presji na polskie władze, by zaprzestały tortur.

Witold BEREŚ,

Bogdan BIAŁEK,

Seweryn BLUMSZTAJN,

Teresa BOGUCKA,

Krzysztof BURNETKO,

Agnieszka HOLLAND,

Paula SAWICKA,

Andrzej SEWERYN

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.