Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List otwarty pedagogów – członków Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk

  "Wzywam o Magna Charta Libertatis, o prawa dziecka" – taki apel ponad 100 lat temu wystosował do wszystkich dorosłych Janusz Korczak. Wołał o godność dziecka, o szacunek dla dziecka, o prawo do życia i godnej śmierci. Z takim korczakowskim przesłaniem Polska inicjowała konwencję o prawach dziecka – międzynarodowy dokument zobowiązujący wszystkie państwa świata do ochrony praw i pomocy potrzebującym dzieciom.

O tę pomoc wołają dziś dzieci i ich matki na granicy polsko-białoruskiej. Wołają o prawo do życia, o niezbywalną godność małego Uchodźcy koczującego w lesie, wypychanego, wyrzucanego, wywożonego z rodziną z kraju nazywanego ojczyzną praw dziecka.

Mamy wszyscy prawo i obowiązek strzec polskich granic, ale mamy także obowiązek chronić życie i pomóc każdemu dziecku w potrzebie. Na polsko-białoruskiej granicy rozgrywa się dramat humanitarny. Nie możemy być obojętni na los dzieci!

Rodzice, Dziadkowie, Wszyscy Ludzie Dobrej Woli – Lekarze, Prawnicy, Nauczyciele, Pracownicy Socjalni, Księża, Społecznicy i Wolontariusze, Artyści, Dziennikarze, Policjanci, Żołnierze, Strażnicy Graniczni, Parlamentarzyści, Członkowie Rządu – stańcie do obrony praw dzieci, stańcie do apelu przed Waszymi dziećmi, przed małymi Uchodźcami, przed społeczeństwem, przed historią i Bogiem!

Stanowczo sprzeciwiamy się złej polityce władz wobec Uchodźców, a zwłaszcza wobec dzieci i kobiet. Jako pedagodzy wiemy, że niehumanitarne działania władzy niszczą wrażliwość społeczną.

Prawda historyczna kiedyś jednoznacznie oceni postawę wobec cierpienia dzieci – Uchodźców na granicy polsko-białoruskiej! Nie możemy pozostawać obojętni!.

Sekcja Pedagogiki Społecznej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk

przewodnicząca – prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss

Sekcja Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN

przewodnicząca – prof. dr hab. Józefa Bałachowicz

Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

przewodniczący – dr Marek Michalak

Sekcja Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN

przewodniczący – prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz

Sekcja Pedagogiki Resocjalizacyjnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN

przewodniczący – prof. dr hab. Wiesław Ambrozik

prof. dr hab. Marek Konopczyński

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.