Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

A co na to świat? (…) Świat milczał! A milczenie czasem znaczy przyzwolenie na to, co się dzieje.

Irena Sendlerowa, Kawaler Orderu Uśmiechu

List otwarty Kawalerów Orderu Uśmiechu do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych

Szanowni Panowie

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Kamiński

Szanowny Panie Prezydencie, Panie Premierze i Panie Ministrze,

w związku z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej zwracamy się z prośbą o udzielenie nam szczegółowej informacji na temat sytuacji dzieci, które przerzucane są między granicami.

Każdemu człowiekowi w potrzebie, kryzysie, cierpieniu, a zwłaszcza dzieciom, należy się pomoc. Żadne dziecko nie może być narzędziem w rękach polityków.

Docierające do nas wszystkich zeznania i relacje naocznych świadków oraz samych uchodźców są świadectwem okrucieństwa i bezduszności aparatu władzy po obu stronach granicy.

Łamane są prawa dziecka.

Wizyta rzecznika praw dziecka p. Mikołaja Pawlaka na terenach objętych stanem wyjątkowym nie wniosła żadnej nowej wiedzy o sytuacji dzieci. Jego wypowiedzi są enigmatyczne, nie zawierają konkretów. Nie usłyszeliśmy też precyzyjnej informacji na temat losu dzieci z Michałowa i innych miejsc.

Co się dzieje z tymi dziećmi? Jaka pomoc jest im udzielana? Dlaczego odwożone są ponownie do granicy z Białorusią? Dlaczego PCK nie może, mimo gotowości, wykonywać swoich zadań statutowych i działać na terenie objętym stanem wyjątkowym?

Irena Sendlerowa, która nielegalnie i z narażeniem życia ratowała dzieci z getta podczas II wojny światowej, powiedziała: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem".

Polki i Polacy wiele razy udowodnili, że są dobrymi ludźmi. Potrafią pomagać potrzebującym. Nie zgadzamy się, aby nieludzka ziemia, o której pisał Czapski, stała się teraz naszym, polskim udziałem. Nie ma w nas zgody na bezmiar dziecięcego cierpienia.

Order Uśmiechu otrzymało blisko tysiąc osób, wybitnych postaci światowego formatu. Wszystkich nas łączy jeden cel – ochrona dzieci, ich praw, godności i bezpieczeństwa.

Nie wierzymy, żeby nie można było pomóc cierpiącym, głodnym, przerażonym dzieciom. Ponad podziałami, ponad granicami!

Order Uśmiechu jest naszą dumą i zobowiązaniem, ma międzynarodowy wymiar i prestiż, jego kawalerowie są jak wielka rodzina, ponad podziałami.

Zobowiązujemy w szczególności Pana Ministra do poinformowania nas i opinii publicznej, jaka konkretna pomoc jest udzielona dzieciom w kryzysie humanitarnym na granicy. Jaki jest ich los?

Co Panowie robicie, żeby te dzieci ratować?

Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Anna Bernat, Mohamed Tahar Boukef, Mariola Burcan, Piotr Burcan, Ewa Chotomska, Ewa Chrobak, Alicja Chybicka, Joanna Fabisiak, Batia Gilad, Jacek Janiak, Halina Janowska-Giłka, Grzegorz Kasdepke, Mirosława Kątna, Magdalena Kochan, Barbara Kolago, Henryka Krzywonos-Strycharska, Danuta Kuroń, Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski, Marek Michalak, Józef Mika, Agata Młynarska, Janina Ochojska, Renata Piątkowska, Tomasz Polkowski, Irena Santor, Teresa Skudniewska, s. Angelika Tabula, Anna Maria Wesołowska, Dorota Zawadzka oraz Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.