W kraju, którego rząd podkreśla chrześcijańską podstawę swoich działań i który był inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, takie postępowanie władz wobec bezbronnych osób, w tym szczególnie dzieci, jest rzeczą niedopuszczalną. Zapewnienie wszystkim dzieciom odpowiedniej opieki i ochrony w tej szczególnie trudnej sytuacji jest naszym podstawowym obowiązkiem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List Marka Krupińskiego, dyrektora generalnego UNICEF Polska do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie działań wobec dzieci na granicy polsko-białoruskiej.

Gdzie są dzieci z Michałowa?

W imieniu UNICEF Polska wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec działań polskich władz w stosunku do dzieci, które wraz z rodzinami przekroczyły granicę polsko-białoruską i znalazły się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Doniesienia medialne, nagrania i zdjęcia niezbicie wskazują, że dzieci wraz z rodzinami, które już znalazły się na terytorium naszego państwa, są z niego przy użyciu siły przepychane lub wywożone na granicę polsko-białoruską i tam pozostawiane bez jakiejkolwiek pomocy i wsparcia.

Stosowanie procederu „push-backów" i pozostawianie dzieci bez zabezpieczenia ich podstawowych potrzeb oraz pomocy medycznej jest sprowadzeniem bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Panujące warunki atmosferyczne, brak żywności i zmęczenie powodują, że uchodźcy są krańcowo wyczerpani, chorują, a nawet zdarzają się przypadki zgonów. Nie otrzymują adekwatnej pomocy medycznej ani żywnościowej. Warunki, które są trudne do zniesienia dla organizmu dorosłego człowieka, są zabójcze dla małego dziecka. Dzieci uchodźców przechodzą gehennę. Poczucie zagrożenia, strach, zimno, zmęczenie - wszystko to jest niewyobrażalnym cierpieniem fizycznym i psychicznym dla każdego dziecka.

Doświadczenia UNICEF z krajów pogrążonych w chaosie, wojnie domowej czy będących miejscem działań wojennych wyraźnie wskazują, że w takich warunkach najbardziej cierpią dzieci. Pozostają w nich rany, które już nigdy się nie zabliźnią.

Polska szczyci się, że jest inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka. Ta ratyfikowana przez nasz kraj umowa międzynarodowa powstała właśnie po to, by chronić najsłabszych przed przemocą, okrucieństwem, torturami i nieludzkim traktowaniem. Dobro dzieci jest priorytetem i zawsze powinno być stawiane na pierwszym miejscu. Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka (art.3 pkt 1), „We wszystkich działaniach dotyczących dzieci, podejmowanych przez publiczne lub prywatne instytucje opieki społecznej, sądy, władze administracyjne lub ciała ustawodawcze, sprawą nadrzędną będzie najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka."

Przestrzeganie zapisów Konwencji o prawach dziecka, Konwencji dotyczącej statusu uchodźców oraz Konwencji Genewskiej jest naszym prawnym i moralnym obowiązkiem.

Zgodnie z art. 22 pkt. 1 Konwencji o prawach dziecka „Państwa-Strony podejmą właściwe kroki dla zapewnienia, aby dziecko, które ubiega się o status uchodźcy bądź jest uważane za uchodźcę w świetle odpowiednich przepisów prawa międzynarodowego lub wewnętrznego stosowanego postępowania, w przypadku gdy występuje samo lub towarzyszą mu rodzice bądź inna osoba, otrzymało odpowiednią ochronę i pomoc humanitarną przy korzystaniu z odpowiednich praw zawartych w niniejszej konwencji lub innych międzynarodowych aktach dotyczących praw człowieka oraz innych dokumentach w sprawach humanitarnych, których wspomniane Państwa są Stronami."

Działania podejmowane na granicy polsko-białoruskiej są tego zaprzeczeniem, prowadzą wręcz do zagrożenia życia i zdrowia dziecka.

W imieniu organizacji, którą reprezentuję, domagam się:

 • respektowania zapisów Konwencji o prawach dziecka oraz innych aktów międzynarodowych, w tym Konwencji Genewskiej;
 • przestrzegania postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie udzielenia uchodźcom niezbędnej pomocy humanitarnej i prawnej;
 • zgodnego z procedurami międzynarodowymi traktowania dzieci, które wraz z rodzicami znajdą się na terytorium Polski oraz zapewnienia im bezpiecznych warunków pobytu do czasu podjęcia stosownych decyzji administracyjnych;
 • wydania odpowiednim służbom zakazu stosowania „push-backów" jako procederu niehumanitarnego i stwarzającego bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia;
 • dopuszczenia nas oraz innych organizacji pomocowych do strefy objętej stanem wyjątkowym w celu zapoznania się z sytuacją na miejscu i udzielenia stosownej pomocy humanitarnej.
W kraju, którego rząd podkreśla chrześcijańską podstawę swoich działań i który był inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, takie postępowanie władz wobec bezbronnych osób, w tym szczególnie dzieci, jest rzeczą niedopuszczalną.

Zapewnienie wszystkim dzieciom odpowiedniej opieki i ochrony w tej szczególnie trudnej sytuacji jest naszym podstawowym obowiązkiem.

Oczekuję od Pana Premiera wiarygodnych i pełnych informacji o sytuacji dzieci na granicy polsko-białoruskiej, w tym między innymi odpowiedzi na pytania:

 • Gdzie są przewożone i przebywają dzieci migrantów, które były hospitalizowane w polskich szpitalach?
 • Gdzie i w jakim stanie zdrowia są dzieci, które w poniedziałek, 27 września br. były w strażnicy w Michałowie?

Marek Krupiński

Dyrektor Generalny UNICEF Polska

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A gdzie jest ten palant w muszce - Rzecznik Praw Dziecka? On stracił w tej chwili jakiekolwiek moralne prawo do pełnienia tej funkcji.
  @wprost_powiem
  RPD czeka, aż postępowanie śledcze wszcznie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich z polecenia samego RPO -Szefa. Nie widzę innego wyjścia do zmuszenia pisowskich oficjeli do wyjawienia prawdy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @wprost_powiem
  Gdzie jest Kaia Godek?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @wprost_powiem
  Czy ktoś wie, gdzie i jak można pomóc uchodźcom?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Za całe to zło odpowiada Centralny Ośrodek Dyspozycji Politycznej, czyli Kaczyński.
  @wujcioszeIa
  Taa, polacy wcale nie denuncjowli zydow, przeciez my jestesmy narod niezlomny, tacy jak ty to jest najlepszy przyklad, acha,, nie zapomnij o postawieniu jednego wiecej, nakrycia na stole wigilijnym. Jezus mial szczescie ze nie trafil na polska granice
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @wujcioszeIa
  To oczywiste, że dla uśmiechu jednego pana, zbawcy narodu z całą jego sektą "warto" łamać Konstytucję, warto niszczyć polskie sądy, warto podzielić Polaków, warto nie przestrzegać traktatów, które państwo polskie podpisało, warto łamać Konwencję Praw Dziecka, której się było incjatorem, warto właśnie łamać prawo, warto by nazwa "Prawo i Sprawiedliwość" była najzwyczajniej atrapą, warto być podłym, hipokrytą, najohydniej zbydlęconym, pozbawionym uczuć stworkiem. W imię słynnego powiedzenia, że członkowie PIS to jedyni prawdziwi katolicy, naprawdę warto pokazzywać to prawddziwe oblicze tych katolików.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Cholera jasna, dlaczego to zawsze zagranica przypomina nam co to jest człowieczeństwo ? Dlaczego my się zbiorowo nie buntujemy przeciwko takim rządom ? Dlaczego tysiące osób nie idzie na Nowogrodzką, na Sejm, na Podlasie ? Dlaczego pozwalamy na takie traktowanie ludzi ? Dlaczego jesteśmy takimi świniami ? Dlaczego tak mało osób broni człowieczeństwa ? Może lepiej żebyśmy nie nazywali siebie państwem chrześcijańskim i przestali być Chrystusem narodów.
  Może w końcu wypieprzyć ten *** ?
  już oceniałe(a)ś
  49
  6
  Cywilizowany kraj ma procedury. Podkreślam cywilizowany.
  już oceniałe(a)ś
  28
  1
  GDZIE sa DZIECI, UJE z PI SS?
  już oceniałe(a)ś
  24
  3
  Jesteśmy okradani przez pisowską mafię bankrutów moralnych. Dzięki głupocie wyborców PiS-u Polska zagrzebała się w gó...e na dekady.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Najgorszy człowiek, to katolik pisowski. Juz SS byla bardziej czlowiecza. Brrrrr, dobrze ze z tego bagna katolckiego wydostalem sie 55 lat temu.
  już oceniałe(a)ś
  18
  4
  moze wladza juz zdarzyla je zakopac w lesie.
  @NathanAdler
  Bagna też nikogo nie oddają...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0