Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tekst z FB publikujemy na prośbę autorki

"(...) Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie (...). Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili"."

(Fragment z Ewangelii wg świętego Mateusza)

Andrzeju Dudo słuchasz tych słów w kościele. Ale ich nie słyszysz. Podobnie jak płaczu zmarzniętych, głodnych i bezdomnych dzieci uchodźców. Oraz tych, które są ofiarami pedofilów.

Patrzysz podczas wieców na ślicznie ubrane dzieci, czasem któreś pogłaszczesz czy zrobisz sobie z nimi zdjęcie. Ale już nie widzisz tych, które powinieneś objąć szczególną ochroną. Powinieneś jako prezydent. Jako ten, który ma takie możliwości. Jako chrześcijanin, katolik. Jako człowiek.

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego robisz sobie czarny PR. Z poczucia krzywdy i w myśl "to ja wam teraz wszystkim pokażę!"? Komu i co chcesz teraz pokazać czy udowodnić kosztem śmierci kolejnego człowieka?

Nie boisz się narażać na śmieszność, drwiny i bycie nikim dla tak wielu. A boisz się pomóc garstce ludzi? Kilkorgu dzieciom? Boisz się, że coś ci zabiorą? Godność, której w tobie od dawna brak, a w Nich nadal mocna? Pieniądze, które rok temu pozwoliłeś sprzeniewierzyć, a których ułamek pozwoliłby Im teraz przeżyć i rozpocząć start w ludzkich warunkach?

Zabrali tobie i wam, którzy podjęliście decyzję, by Ich tak zostawić jedno: miano człowieka. Nie zasługujecie na nie. W przeciwieństwie do Nich!

I nie odwołuję się, Andrzeju Dudo, do twojego i twoich kolegów sumień. Wy ich nie macie.

Idź teraz na mszę. Przekaż znak pokoju. Wysłuchaj słów Ewangelii wg św. Mateusza. A w Wigilię zaśpiewaj kolędę i może nawet wzrusz się przy słowach:

"(...) Nie było miejsca dla Ciebie

W Betlejem w żadnej gospodzie

I narodziłeś się, Jezu

W stajni, w ubóstwie i chłodzie…(...)" ...

Ewa Maciejczyk

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.