Nowy system podatkowy tworzy bałagan, nowe uprzywilejowane kasty - ocenia "Polski ład" czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Państwo, w pełni zgadzam się z autorem listu, który pyta, dlaczego emerytom nie przysługuje ulga przewidziana dla klasy średniej, i pokazuje, jak niesprawiedliwie w "Polskim ładzie" są potraktowani ludzie odbierający jakąś w miarę przyzwoitą emeryturę.

Wszyscy emeryci pracujący dłużej będą "ukarani" za ich pracę i dokładanie się do składek na ZUS przez te wszystkie lata pracy na emeryturze (np. przez 20 lat legalnej pracy po przejściu na zasłużony odpoczynek). Oni często już wcześniej zostali ukarani za to, że ośmielili się pracować na stanowiskach opłacanych wyżej od średniej krajowej. Ich podstawa emerytury została zmniejszona, mimo że do 1999 roku składki emerytalne były pobierane od całego wynagrodzenia przez 12 miesięcy każdego roku.

Jak wygląda to w odniesieniu do szeroko pojętej sprawiedliwości i odpowiedzialności społecznej w zderzeniu z podwyżkami uposażeń dla posłów, senatorów, prezesów spółek i dyrektorów w nowym systemie emerytalnym. Nowy system podatkowy tworzy bałagan, nowe uprzywilejowane kasty i wcale nie zachęca do większego wysiłku na rzecz społeczeństwa.

Wręcz odwrotnie, zachęca do pracy na czarno, wyciągania ręki po zasiłki i inne formy dopłacania (redystrybucji) od tych, którym chciało się kształcić przez całe życie i pracować, często ponad siły, w pełni legalnie, szanując obowiązujące przepisy prawa.

Czytelniczka

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  (...) tych, którym chciało się kształcić przez całe życie i pracować, często ponad siły, w pełni legalnie, szanując obowiązujące przepisy prawa(...)
  ...pis wyjątkowo nie lubi bo znają swoją wartość, są trudno sterowalni, trudniej ich przekupić i trudniej namówić do podłości.
  już oceniałe(a)ś
  103
  1
  Ja także nagłaśniam sprawę już od maja, pisząc maile, gdzie tylko mogę. Wydaje mi się, że powinniśmy wystąpić z procesem zbiorowym. Mam nadzieję, że Polski Związek Emerytów i Rencistów ma prawników.
  @Annaa
  Proces? Sejm ma prawo nakładać podatki jakie tylko przegłosuje.
  Sami sobie żeście go zresztą wybrali bardziej niż inni (emeryci).
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  @niik
  A ja mam prawo dochodzić swoich praw. Nie rozumiem tego "sami sobie żeście". Proszę nie wypowiadać się w moim imieniu. Wiem, na kogo głosowałam
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @niik
  Nie obrażaj emerytów, sam chyba głosowałeś na PiS.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  PiS pielęgnuje swój elektorat i dopłaca im z pieniędzy tych, którzy raczej na nich nigdy nie zagłosują. Dla Kaczyńskiego instotne jest 35-40% wyborców, którzy zapewnią mu bezkarność i nawet w przypadku przegranej - mocną pozycję
  @darjen
  Masz rację , 60% polaków można okradać w Sejmie w biały dzień /albo nocą/ tworząc
  prawo wygodne dla rządzących , aby mieć na suweniry- rozdawnictwo dla swoich biednych wyborców .
  Takie działa "Prawo i NIE sprawiedliwość "
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  Jestem emerytem ukaranym przez rząd. Przepracowałem bez przerwy 50 lat. Mam 70 lat, 3 zwały, i inne choroby wymagające ciągłego leczenia. Otrzymuję emeryturę w wysokości 8100 zł. Odprowadzałem wysokie składki, a teraz mam płacić składkę zdrowotną 9000 tys rocznie. Czytam codziennie o zarobkach pisowców na poziomie 25 do 300 tys zł. Czas budować nowe więzienia.
  @Starosta52
  Facet, nawet sie nie odzywaj bo cię zlinczują. Masz kasy jak lodu. I zużyłeś więcej pieniędzy z systemu zdrowotnego niż ktokolwiek inny, a płacić nie chcesz. Nie musisz co sezon zmieniać barierek na jachcie, żeby były złote.
  już oceniałe(a)ś
  4
  20
  @Starosta52
  O, cholera! Nawet Kaczyński nie ma takiej emerytury.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @jazzina2
  spokojnie, ma z całą pewnością
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Starosta52
  Pracuję 46 lat. Daleko mi do Twojej emerytury chociaż na swoją zapracowałam 37 latami pracy w szpitalu i dyżurami do 64 r. ż. Mogłabym długo wyliczać ile wigilii i swiąt moja córka spędziła bez matki bo matka była na dyżurze. Nadal pracuję bo wszędzie brakuje lekarzy. Owszem, nie pracuję już w szpitalu tylko w przychodni, mam codzienny kontakt z chorymi na COVID ale medycy w przychodniach nie dostają dodatku covidowego.
  Też zostanę "ukarana" a nowe podatki sprawią, że moja praca stanie się zupełnie dla mnie nieopłacalna. Codziennie jestem narażona na zakażenie, na roszczeniowość pacjentów. Czekam co będzie. Jeśli wejdą takie formy opodatkowania odejdę z pracy. Najwyżej zabraknie jeszcze jednych lekarskich rąk do pracy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  święte słowa robią burdel jak się patrzy - tylko analizy pokazują im że ci protestujący to nie ich wyborcy wiec mają to w dudzie. Może warto zainwestować w oponę ( używana to tylko ze 2 dychy) i spalić pod kancelarią.
  Jestem coraz bliżej zorganizowania manifestacji emerytów
  już oceniałe(a)ś
  63
  3
  Nie ma jak rozdawać cudze pieniądze. Czysta przyjemność..
  już oceniałe(a)ś
  55
  1
  Sytuacja zmierza w tym kierunku, że będą emerytury obywatelskie.
  Jak się okaże, że ktoś ma za dużo w PPK, PPE, IKE, IKZE itd. to się coś wykombinuje żeby się za bardzo nie cieszył.
  już oceniałe(a)ś
  31
  1
  Emeryt ? to do grobu. A potem będą opowiadać jakie to sukcesy ?naukowcy? osiągnęli w przedłużaniu życia.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0