Uchwała Krajowego Zjazdu Delegatów Komitetu Obrony Demokracji w sprawie poparcia starań o uzyskanie statusu języka regionalnego przez etnolekt śląski (26 września 2021)
W roku 2011 w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 847 tys. obywatelek i obywateli Polski wskazało narodowość śląską jako swoją, a pół miliona z nich język śląski jako język używany w kontaktach z rodziną i innym Ślązakami. Dziesiątki śląskich organizacji angażowały się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy uznającej język śląski za język regionalny. Jak dotąd polski Sejm, od piątej do bieżącej kadencji, ignorował potrzeby pół miliona polskich obywateli i obywatelek, których językiem domowym jest język śląski.
W ciągu ostatnich kadencji Sejmu posłowie i obywatele podejmowali następujące działania w tej sprawie:
- 7 września 2007 r. miał być złożony do laski marszałkowskiej, przygotowany przez posła Krzysztofa Szygę, podpisany przez 23 śląskich posłów projekt ustawy nadający językowi śląskiemu status języka regionalnego. Niestety Sejm V kadencji podjął tego właśnie dnia decyzję o samorozwiązaniu.
- W październiku 2010 r. poseł Marek Plura przedłożył marszałkowi Sejmu VI kadencji projekt ustawy włączającej język śląski do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym.
- W marcu 2012 r. (VII kadencja Sejmu) ponownie Marek Plura złożył do laski marszałkowskiej ten sam projekt ustawy.
- 19 października 2016 r. połączone komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz mniejszości narodowych i etnicznych zawnioskowały o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy, podpisanego przez 140 tys. obywateli, w sprawie przyznania Ślązakom praw mniejszości etnicznej, złożonego w Sejmie 18 lipca 2014 r. Projekt nie wszedł pod obrady Sejmu.
- W styczniu 2018 r. (VIII kadencja Sejmu) – projekt ustawy o języku regionalnym złożyła posłanka Monika Rosa.
- W lutym 2020 r. (IX kadencja Sejmu) – ponownie został złożony projekt Moniki Rosy.
Żadne z tych przedłożeń nie doprowadziło do uznania rudymentarnego prawa obywatelskiego Ślązaków. Sejm pozostaje głuchy na ich postulaty.
Komitet Obrony Demokracji popiera starania polskich obywatelek i obywateli używających języka śląskiego o uznanie go za język regionalny, z konsekwencją w postaci finansowania przez państwo jego fakultatywnej nauki w szkole.
Sekretarz Zjazdu: Maciej Nalepa
Przewodniczący Zjazdu: Piotr Fuglewicz
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
Nie wolno nikogo wynaradawiać.
Brawo KOD jestem dumna z Was!
Śląsk głuchy na pis.