Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji apeluje do polskich, europejskich i światowych władz, instytucji oraz organizacji o stanowczą interwencję w sprawie bezprawnie przetrzymywanego w białoruskim więzieniu polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

UCHWAŁA Krajowego Zjazdu Delegatów Komitetu Obrony Demokracji w sprawie bezprawnie przetrzymywanego w białoruskim więzieniu polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta (26 września 2021)

25 września mija pół roku od osadzenia w białoruskim więzieniu polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Działacz Związku Polaków na Białorusi, korespondent „Gazety Wyborczej" w Grodnie, wielokrotnie zatrzymywany za działalność społeczną i dziennikarską został aresztowany 25 marca za rzekome „podżeganie do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym oraz rehabilitację nazizmu", za co według białoruskiego kodeksu karnego grozi mu od 5 do 12 lat więzienia.

Andrzej Poczobut cierpiący na przewlekłą chorobę serca siedzi w wieloosobowej celi, mając sporadyczny, listowny kontakt z rodziną.

Dziennikarz nie skorzystał z „oferty" władz białoruskich dobrowolnego opuszczenia kraju, bez prawa powrotu, niezłomnie broniąc uniwersalnych wartości: prawdy, wolności słowa i demokracji.

"Wiem, że wywieźli mnie daleko, a zabiorą jeszcze dalej, ale jak się nie poddasz i będziesz kroczyć dalej, prędzej czy później dotrzesz do domu" - pisze.

Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji apeluje do polskich, europejskich i światowych władz, instytucji oraz organizacji o stanowczą interwencję w sprawie bezprawnie przetrzymywanego polskiego dziennikarza.

Żaden człowiek nie może nigdy zostać sam.

Pomóżcie Andrzejowi Poczobutowi wrócić do domu.

Sekretarz Zjazdu: Maciej Nalepa

Przewodniczący Zjazdu: Piotr Fuglewicz

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem