Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mordechaj Canin napisał książkę "Przez ruiny i zgliszcza" będącą owocem jego podróży po Polsce w latach 1946-47. Odbył swoją podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich. 800-letnia historia Żydów w Polsce została zniszczona i unicestwiona przez Niemców przy aktywnej pomocy Polaków, Ukraińców, Litwinów, Łotyszy, co jest dokładnie udokumentowane w książce. Polscy Żydzi przez setki lat budowali dobrobyt Polski, zajmując się rzemiosłem, handlem, działalnością bankową, dając wielu wybitnych intelektualistów, pisarzy, lekarzy, ludzi sztuki. Żydzi dali nam Boga, Jezusa i Matkę Boską, a my im w zamian przynieśliśmy śmierć. Człowiek z nienawiści do drugiego człowieka dopuścił się okrutnych mordów, grabieży, prawie całkowitej eksterminacji jednego narodu. Sześć milionów Żydów straciło życie w specjalnie do tego celu zbudowanych obozach zagłady.

Dla mnie najbardziej bolesną sprawą była postawa Polaków w obliczu Holocaustu, gdyż przyłożyliśmy do niego swoją katolicką rękę. Stańmy w prawdzie, a prawda nas wyzwoli.

Polski Kościół katolicki siał antysemityzm przez wieki i napuszczał Polaków na Żydów.

Polacy mordowali swoich żydowskich sąsiadów. Grabili ich mienie, zajmowali domy, sklepy, warsztaty rzemieślnicze. Niszczyli synagogi i żydowskie cmentarze. Żydzi, którzy zbiegli do lasów, byli tam zabijani także przez żołnierzy AK. Mieli oni dwóch wrogów - Niemców i Polaków .

Jan Gross napisał, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. Powątpiewałem w to. Po przeczytaniu książki Canina niestety nie mam wątpliwości. Zaprzeczanie temu, że Polacy mordowali Żydów w czasie II wojny światowej, powinno być karalne tak jak kłamstwo Holocaustu. Obecny pisowski rząd, właśnie szczególnie ten katolicki, powinien paść na kolana przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie i prosić Żydów o przebaczenie polskich zbrodni na nich dokonanych. To, że dzisiaj w Polsce bez Żydów w dalszym ciągu kwitnie antysemityzm, jest nie do pojęcia.

Głoszący treści antysemickie Tadeusz Rydzyk pławi się w bogactwie dzięki temu rządowi. Hańba. Jest mi po prostu wstyd za to, co dzieje się obecnie w Polsce, jest mi wstyd, że jestem Polakiem.

Waldemar Szydłowski, Gdańsk

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.