Nie wątpię, że znajdą się prokuratorzy podlegli ministrowi Ziobrze, którzy będą skłonni przeprowadzić postępowanie przygotowawcze w tej sprawie, bez względu na absurdalność zarzutów podnoszonych wobec sędziego SN Marka Pietruszyńskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autorka jest  adwokatką, prezeską Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris"

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, co do tego nikt rozumiejący i szanujący prawo nie ma dziś jakichkolwiek wątpliwości. Izba ta nadal działa, pomimo lipcowego wyroku TSUE. Rozstrzygnięcie, bo nie nazwę tego uchwałą Sądu Najwyższego, o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Najwyższego Marka Pietruszyńskiego jest absolutnym paradoksem.

W praktyce ta decyzja oznacza, że (o ile się uprawomocni) przeciwko sędziemu będzie mogło się toczyć postępowanie karne. Nie wątpię, że znajdą się prokuratorzy podlegli ministrowi Ziobrze, którzy będą skłonni przeprowadzić postępowanie przygotowawcze w tej sprawie, bez względu na absurdalność podnoszonych wobec sędziego zarzutów. Na marginesie jedynie należy wskazać, że osoby te do niedawna były prokuratorami i nie mają doświadczenia orzeczniczego. Gdy weszliśmy jako publiczność, by wysłuchać postanowienia, pan Jacek Wygoda (przewodniczący składu) wskazał, że posiedzenie jest niejawne i poprosił nas o opuszczenie sali. Z uwagi na to, że ogłoszenie orzeczeń zawsze jest jawne, osoby zasiadające jako publiczność wskazały panu Jackowi Wygodzie podstawę prawną, a ten po uzyskaniu stanowiska prokuratora w tej sprawie wyraził zgodę na naszą obecność na sali.

Nie mam wątpliwości, że kiedyś wszyscy, którzy dziś sprzeniewierzają się konstytucji, poniosą za to odpowiedzialność. Jestem o tym głęboko przekonana. Nic nie zostanie pominięte, bo krzywda, jaką wyrządzają swymi poczynaniami, jest nie do opisania.

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Problem w tym, że PiS zeszmacił tylu prokuratorów, sędziów, policjantów, wojskowych itp., że choćby z powodu ich ilości, karanie będzie trudne, a przynajmniej będzie bardzo długo trwało.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  zadziwiająca naiwność jak na mecenasa, ale to w sumie optymistyczne, że ludzie tworzą sobie takie wizje sprawiedliwości: na krótką metę dają tak potrzebną nadzieję a potem i tak się nie pamięta na co się te nadzieję miało
  już oceniałe(a)ś
  0
  2