Potępiamy stosowanie represji dyscyplinarnych wobec sędziów w związku z wydaniem przez nich orzeczeń niezgodnych z oczekiwaniami organów władzy oraz szykanowanie ich za udział w debacie publicznej i wypowiedzi w obronie wartości demokratycznego państwa prawa - brzmi fragment uchwały podjętej przez uczestników Zjazdu Katedr Postępowania Cywilnego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przyjęta 23 września, w obecności Małgorzaty Manowskiej (Pierwszej Prezes SN), uchwała uczestników Zjazdu Katedr Postępowania Cywilnego wytyka chaos zmian w kodeksach i potępia represje wobec sędziów. O podjęciu uchwały poinformowała na Twitterze Iustitia. Podziękowała też akademikom za obronę zasad.

Oto fragment uchwały:

"Uczestnicy Zjazdu Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego w Jastrzębiej Górze reprezentujący środowisko naukowe procesualistów oraz praktyków prawa cywilnego wyrażają głębokie zaniepokojenie stanem prawa procesowego cywilnego oraz ustroju organów wymiaru sprawiedliwości, których skutkiem w szczególności jest ograniczenie wyznaczania rozpraw, dopuszczenie zmiany składu orzekającego w toku postępowania, chaos w zakresie doręczeń sądowych oraz dowolność w zakresie delegowania sędziów.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ignorowania przez przedstawicieli władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej orzeczeń Sadu Najwyższego, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z których wynika nakaz przywrócenia zasad powoływania na zaszczytny urząd sędziego w sposób gwarantujący niezależność i niezawisłość sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a także od polityków niezależnie od ich przynależności partyjnej.

Potępiamy stosowanie represji dyscyplinarnych wobec sędziów w związku z wydaniem przez nich orzeczeń niezgodnych z oczekiwaniami organów władzy oraz szykanowanie ich za udział w debacie publicznej i wypowiedzi w obronie wartości demokratycznego państwa prawa".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wielkie dzięki za tę uchwałę, chociaż zdaję sobie sprawę, że to głos wołającego na puszczy - czego dowodem jest chociażby reakcja na ten artykuł. Ukazał się on wczoraj (23 -ego września). Do dzisiaj (do 24-ego do 14.30) nie ma żadnego komentarza pod nim. No cóż . Walka o praworządność, o sensowną legislację, o dobre prawo już zaczyna większości zwisać, a obchodzi już tylko nielicznych. Smutne.
  @Roxan
  nie popadaj
  każdy patyczek w szprychy
  każde ziarenko w trybiki
  każda nóżka zza węgła
  pomaga wy***** pisBOLSZEWIĘ w "kosmos"
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nie oczekiwałbym zmasowanej reakcji czytelników? Akademik znaczy w tym kraju: waletowanie i sexify. A akademicka klasa społeczna jest reprezentowana przez prof. Krysiaka i prof. Grosse (wiem, że to nie prawnicy), tęgie głowy od rachunków krzywd polskich pod butem UE. Jak ktoś miło wspomina zajęcia z takimi intelektualistami, to współczuję.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1