Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przyjęta 23 września, w obecności Małgorzaty Manowskiej (Pierwszej Prezes SN), uchwała uczestników Zjazdu Katedr Postępowania Cywilnego wytyka chaos zmian w kodeksach i potępia represje wobec sędziów. O podjęciu uchwały poinformowała na Twitterze Iustitia. Podziękowała też akademikom za obronę zasad.

Oto fragment uchwały:

"Uczestnicy Zjazdu Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego w Jastrzębiej Górze reprezentujący środowisko naukowe procesualistów oraz praktyków prawa cywilnego wyrażają głębokie zaniepokojenie stanem prawa procesowego cywilnego oraz ustroju organów wymiaru sprawiedliwości, których skutkiem w szczególności jest ograniczenie wyznaczania rozpraw, dopuszczenie zmiany składu orzekającego w toku postępowania, chaos w zakresie doręczeń sądowych oraz dowolność w zakresie delegowania sędziów.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ignorowania przez przedstawicieli władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej orzeczeń Sadu Najwyższego, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z których wynika nakaz przywrócenia zasad powoływania na zaszczytny urząd sędziego w sposób gwarantujący niezależność i niezawisłość sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a także od polityków niezależnie od ich przynależności partyjnej.

Potępiamy stosowanie represji dyscyplinarnych wobec sędziów w związku z wydaniem przez nich orzeczeń niezgodnych z oczekiwaniami organów władzy oraz szykanowanie ich za udział w debacie publicznej i wypowiedzi w obronie wartości demokratycznego państwa prawa".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.