W 45. rocznicę powstania KOR, my - jego członkowie i współpracownicy- zwracamy się do dzisiejszych obrońców praw człowieka i obywatela, do obrońców praworządności: sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów - podziwiamy Was i dziękujemy Wam.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List członków i współpracowników Komitetu Obrony Robotników do dzisiejszych obrońców praw człowieka i obywatela, do obrońców praworządności: sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów

W czerwcu 1976 roku władza znacznie podniosła ceny żywności. Przeciwko tej decyzji, pogłębiającej ubóstwo społeczeństwa, w Radomiu i Ursusie wybuchły protesty robotnicze.

Sprzeciw był traktowany jak przestępstwo – a jego uczestnicy lżeni i poniżani, aresztowani, bici i skazywani na drastycznie wysokie kary. Jak zawsze w PRL – prześladowania odbywały się w wymuszonej ciszy, dopuszczony był tylko jazgot partyjnych mediów. I wtedy, 45 lat temu, zdarzyła się rzecz w komunizmie dotąd niemożliwa.

Grupa osób powołała Komitet Obrony Robotników i otwarcie stanęła po stronie prześladowanych. Ujawniano prawdę o aresztach i szykanach, organizowano pomoc medyczną i prawną, wspomagano rodziny. Powstał ruch społeczny solidarny z ofiarami.

Kiedy KOR wywalczył amnestię dla robotników, przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej „KOR" i przedstawił swoje zadania:

 1. Walka z represjami stosowanymi z powodów politycznych, światopoglądowych, wyznaniowych, rasowych i udzielanie pomocy ludziom z tych powodów prześladowanym.
 2. Walka z łamaniem praworządności i pomoc pokrzywdzonym.
 3. Walka o instytucjonalne zabezpieczenie praw i wolności obywatelskich.
 4. Popieranie i obrona wszelkich inicjatyw społecznych zmierzających do realizacji praw człowieka i obywatela.

30 lat temu wierzyliśmy, że cele zostały osiągnięte. Ale okazuje się, że aby wartości trwały, muszą być stale podtrzymywane. Dziś wolności i prawa – ludzkie i obywatelskie – są przez rządzących zakwestionowane i zagrożone. Zadania, które KSS KOR niegdyś zapisał – znów stoją przed nami.

W 45. rocznicę powstania KOR, my – jego członkowie i współpracownicy– zwracamy się do dzisiejszych obrońców praw człowieka i obywatela, do obrońców praworządności: sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów – podziwiamy Was i dziękujemy Wam.

Wam wszystkim, którzy orzekacie zgodnie z przepisami prawa i sumieniem, a w postępowaniu kierujecie się zasadami godności i uczciwości – tak jak ślubowaliście. Wszystkim, którzy trwacie przy tych zasadach nieustępliwie, mimo politycznej presji i prześladowań.

Są w Polsce liczne środowiska stawiające opór – walczą o prawa kobiet, o prawa pracownicze, o ochronę klimatu, o edukację, o utrzymanie niezależnych mediów. Ale Wasza walka to obrona samej istoty demokracji: ma chronić prawo obywateli do sprzeciwu, ma utrzymać ramy bezpieczeństwa dla obywateli i postawić granice opresji państwa. To rzecz fundamentalna dla przyszłości Polski i dla społeczeństwa, bez względu na to, jak jest podzielone. Dlatego jesteśmy Wam wdzięczni. I stoimy za Wami murem.

CZŁONKOWIE KSS KOR

Konrad Bieliński, Seweryn Blumsztajn, Bogdan Borusewicz, Andrzej Celiński, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Wojciech Onyszkiewicz, Maria Wosiek

WSPÓŁPRACOWNICY

Hanna Bartoszewicz, Witold Bartoszewicz, Marek Beylin, Anna Bikont, Magdalena Bocheńska, Jacek Bocheński, Teresa Bogucka, Grzegorz Boguta,  Anna Bohdziewicz, Rafał Bubnicki, Leszek Budrewicz, Zbigniew Bujak, Zofia Bydlińska-Czernuszczyk, Elżbieta Regulska-Chlebowska, Tomasz Chlebowski, Sławomir Chojecki, Jan Cywiński, Helena Datner, Jan Dworak, Hanna Fedorowicz, Jacek Fedorowicz, Zofia  Floriańczyk, Konstanty Gebert, Aleksander Gleichgewicht, Wiktor Górecki, Mieczysław Grudziński, Włodzimierz Grudziński, Maciej Grzywaczewski, Krzysztof  Hagemeyer, Stanisław Huskowski, Zbigniew Janas, Adam Jankiewicz, Zofia Jankiewicz, Elżbieta Jasińska, Bronisław Komorowski, Grażyna Kopińska, Iwonna Kowalska, Sergiusz Kowalski, Krzysztof Król, Maria Kruczkowska, Ewa Kulik, Barbara Labuda, Agnieszka Lipska-Onyszkiewicz, Henryk Lipszyc, Helena Łuczywo, Małgorzata Łukasiewicz, Piotr Łukasiewicz, Jacek Michałowski, Anna Młynik-Shawcross, Jan Narożniak, Krystyna Naszkowska, Piotr Niemczyk, Wojciech Onyszkiewicz, Renat  Otolińska,  Beata Pałka, Zenon Pałka, Elżbieta Petrajtis-O’Neil, Ryszard Pusz, Jacek Rakowiecki, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Małgorzata Rybicka, Hanna Samolińska, Wojciech Samoliński, Zbigniew Sarata, Paula Sawicka, Andrzej Seweryn, Nina Smolar, Eugeniusz Smolar, Krystyna Starczewska, Danuta Stołecka,  Leszek Szaruga, Joanna Szczęsna, Piotr Szwajcer, Jacek Taylor, Róża Thun, Piotr Topiński, Barbara Toruńczyk, Joanna Trzeciak-Walc, Krzysztof Wagner, Zofia Winawer, Agnieszka Wolfram-Zakrzewska, Natalia Woroszylska, Irena Wóycicka, Kazimierz Wóycicki, Michał Wroniszewski, Ludwika Wujec, Rafał Zakrzewski, Danuta Zalewska, Zbigniew Zawadzki, Andrzej Zieliński

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A ten cały KOR to Żydy czy to Polaki? Coś mnie się wydaje, że to Żydy chcący nas okpić. Boże, jak to królestwo mogło się ostać... Z tymi ludźmi i w tym miejscu to byłoby niemożliwe, gdybyś Ty nam nie pomógł. Chwała Tobie na wieki.
  @akst1@gazeta.pl
  Ten wpis to chyba żywcem wzięty ze zjednoczenia patriotycznego " grunwald" Bohdana Poręby, oni tak pisali o Kor- ze 40 lat temu. Ps. W Kor- ze byli też Macierewicz, Naimski i Ziembiński czyli " prawdziwi Polacy" jak o sobie mówli na pierwszym zjeździe " Solidarności " w 1981 roku.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0