Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Emeryci bez ulgi. Będą płacić pełną, 9-procentową składkę zdrowotną - napisał Leszek Kostrzewski.

Bo co prawda rząd zapewnia, że wycofuje się z radykalnej podwyżki składki zdrowotnej w przyszłym roku, ale nie chwali się tym, że emerytów będzie obowiązywała pełna, 9-proc. składka. A to oznacza, że wielu z nich straci. Choćby osoby z długim stażem pracy, np. emerytowani nauczyciele akademiccy, którzy przepracowali ponad 40 lat i dzięki temu mają dziś ponad 5 tys. zł brutto emerytury.

Tekst wywołał sporo, w większości krytycznych w stosunku do działań rządzących, komentarzy, pytań i gorzkich wniosków.

wert73: Emeryci sfinansują podwyżki honorariów partyjnym "tłustym kotom" w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Im się należy.

kamila gwiazda: Uderzają w najsłabszych, bo oni nie wyjdą z kilofami na ulice.

zezula: Rząd szuka frajera, którego okradnie bez mediów: cicho i spokojnie.

jogler: A jakie podatki będą płacić rolnicy? I Kościół?

wldb: To wreszcie, my emeryci, zobaczyliśmy cale oblicze PIS. Jesteśmy im potrzebni tylko do oddania głosów. Wtedy na wiecach pięknie i namiętnie mówią jak oni dbają o emerytów. Teraz premier zapowiada  swój "Nowy Ład" i bezczelnie kłamie, ze 90 proc. ludzi na nim nie straci. Myśli, że my emeryci jesteśmy tak niekumaci, że nie potrafimy sobie przeliczyć nowych emerytur. Nie ma zgody na odbieranie nam emerytur należnych za długie lata pracy. Nie będziemy wam fundować stołków.

Bs2008: Składka zdrowotna powinna być kwotowa, a nie procentowa! Czy fakt posiadanej wyższej emerytury, a więc odprowadzania wyższej składki wiąże się z lepszym dostępem do służby zdrowia? Doją emerytów jak mogą, a tych co pracowali dłużej lub wypracowali ciężka pracą wyższą emeryturę - karzą! Opozycja pomyśl o składce zdrowotnej kwotowej.

paella18: Skarb państwa zieje pustką, wiec trzeba okradać ludzi, również tych najsłabszych.

attache_48: Taka jest natura rządów PiS: najpierw dać ochłapy i wykorzystać to w propagandzie TVP,   potem po cichu zabrać więcej (ukryte podatki, inflacja, ceny nośników energii) i zrzucić winę na TUSKA.

evergreen111: Przepracowałem 49 lat głównie w firmach prywatnych, zarabiając przez cały czas - z uwagi na wysokie kwalifikacje - wyraźnie ponad średnią krajową. Cały czas płaciłem wysokie składki emerytalne, dzięki czemu mam obecnie miesięcznie netto około 6500 złotych. Dużo, wiem, ale ciężko i długo na to pracowałem. Teraz, dzięki "Polskiemu Ładowi", stracę rocznie aż 2900 złotych, czyli około 240 złotych miesięcznie.

Renekk: Przepraszam za suchara: "Emeryci! Popierajcie Państwo czynem, umierajcie przed terminem!".

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.