Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak umożliwić szczepienie sporej grupie niezaszczepionych. Są jakieś loterie, akcje promocyjne itp. Moim zdaniem konieczna jest pilna nowelizacja aktu prawnego, jakim jest rozporządzenie MPiPS w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Chodzi konkretnie o dodanie w paragrafie 9 rozporządzenia szczepień nieobowiązkowych na COVID-19.

Na mocy paragrafu 16 tegoż rozporządzenia zwolnienie takie jest płatne. Wielu pracodawców stara się pomóc pracownikom i idzie im na rękę, inni zasłaniają się brakiem podstawy prawnej i po prostu trzeba wykorzystać urlop, a w przypadku odczynów, wcale nie tak rzadkich, zwolnienie lub dodatkowy dzień urlopu.

Pytanie, czemu taka prosta i do przeprowadzenia w jeden dzień zmiana nie jest dokonywana? Komu nie zależy na ograniczeniu skutków kolejnej fali pandemii?

czytelnik

Czytaj także: Co ma pracodawca do szczepienia?

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.