Katyń jako hasło, które obok powstania warszawskiego pozwoliło Polakom przetrwać czasy komuny, dziś już niewiele znaczy, ponieważ zostało skutecznie przyćmione Smoleńskiem. To również cichy triumf Putina. Czy też nawet pośmiertne zwycięstwo Stalina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

GDZIE JEST WRAK?

Dziś, jak dziesiątego każdego miesiąca, Jarosław Kaczyński obchodzi miesięcznicę smoleńską.

Dzięki tej strasznej katastrofie i odpowiednio kłamliwej interpretacji jej przyczyn możliwy był powrót Kaczyńskiego do polityki. Dzięki śmierci Lecha Kaczyńskiego stworzony został mit założycielski obecnej władzy.

Zdaniem Antoniego Macierewicza, którego z wielki znawstwem sportretował w swoich książkach Tomasz Piątek, tupolew nie spadł w wyniku katastrofy lotniczej, lecz zamachu dokonanego rękami Tuska i Putina.

Teorię tę wykładał niejednokrotnie, ostatnio w raporcie z rzekomych prac podkomisji smoleńskiej, na której szemrani rzeczoznawcy zarobili niemałe pieniądze, wywijają pustymi butelkami i parówkami i demonstrując zdumionej i zażenowanej opinii publicznej miniaturkę tupolewa, która była uruchamiana przez wielbicieli modelarstwa.

Na konsekwentnym wciskaniu ludziom kitu PiS zbił ogromny kapitał polityczny. I jakby tego było mało, rzeczywiście pod owym urojonym spiskiem ukryty został spisek realny, którego celem jest jedynowładztwo Kaczyńskiego z Kościołem.

PiS bezlitośnie przez wiele lat eksploatował katastrofę, żeby zohydzić swoich oponentów, jednocześnie prezentować się jako ugrupowanie zantagonizowane z Moskwą, wszystko po to, by odwrócić uwagę obywateli od prawdziwych intencji związania się z nią wspólnym interesem partyjnym.

Katyń jako hasło, które obok powstania warszawskiego pozwoliło Polakom przetrwać czasy komuny, dziś już niewiele znaczy, ponieważ zostało skutecznie przyćmione Smoleńskiem. To również cichy triumf Putina. Czy też nawet pośmiertne zwycięstwo Stalina.

Kontrmanifestacje organizuje opozycja uliczna nadal na wzór tych zainicjowanych przez Pawła Kasprzaka. Dziś Lotna Brygada Opozycji ustawiła na placu Piłsudskiego alternatywny pomnik smoleński w postaci tekturowych schodów, pytając retorycznie: "Gdzie jest wrak?".

No, właśnie, gdzie jest wrak? Nikomu już niepotrzebny, skoro wrakiem jest Polska, zgodnie z obietnicą wyborczą PiS sprzed lat o Polsce w ruinie. Zaiste, w rujnowaniu ojczyzny są niedościgłymi mistrzami.

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wyrazy szacunku dla Lotnej Brygady Opozycji i grupy Cień Mgły. Dziękuję, wróciła mi nadzieja.
  @Elektryk

  te kartonowe schody sa boskie

  naprawde zajebiste

  to jest sztuka, ktorej banksy by pozazdroscil
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Opinia o polsce w swiecie jest zrujnowana doszczetnie.
  @cmazui@yahoo.com
  bywający za granicą Polacy ukrywają swoją narodowość ... ze wstydu!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To kościół katolicki jest źródłem nienawiści i podziałów w społeczeństwie . PiS jedynie utylizuje tą nienawiść
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  Dlatego trzeba usunąć pomniki Kaczyńskiego z przestrzeni publicznej a przynajmniej przeprowadzić referenda czy mieszkańcy zgadzają się na jego upamiętnienie, oczywiście przypomnieć społeczeństwu lot do Tbilisi i inne nieodpowiedzialne zachowania Kaczyńskiego.
  już oceniałe(a)ś
  39
  0
  Na tym tragicznym wypadku można było próbować budować mit jednoczący Polaków, a zbudowali głęboki podział. Profity polityczne Kaczyński i PiS osiągnęli na tym duże. Może też zbudowali nienawiść do swoich przeciwników u niewielkiej części wyborców. Widzę jednak, że ludzie nie garną się do obchodów kolejnych rocznic. Za ileś lat tylko gazety wspomną, że taki wypadek miał miejsce. To zasługa Kaczyńskiego i spółki. Chciał uczynić brata wielkiego i nieśmiertelnego, a wraz z upływem lat mało kto będzie pamiętał.
  @cholinexy
  żaden psychopata jeszcze niczego pozytywnego nie zbudował.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @cholinexy
  I dobrze. Co za dużo, to i pies nie zeżre.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Czy oni doszli do tej prawdy? Czytalem przez lata, ze byli blizej i blizej ale nie slyszalem, ze doszli.
  Mieszkam w Stanach i moze cos przeoczylem...
  @pismobeach1989
  Nie chodzi o to, żeby dogonić króliczka, ale żeby gonić.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Nie do wiary, że ciągle 30% jest uwiedzionych tym tańcem na trupach.
  @kimi52
  Optymisto - nie 30% a 40%!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @kimi52
  Myślę, że takich, którzy myślą, że coś musi być na rzeczy jest dużo więcej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Powinny być w sprzedaży: koszulki ze Schodami, bluzy z Tupolewami.
  Do jedzenia-kremówki w kształcie Schodów.
  A także parki wypoczynkowe z aranżacjami Smoleńskimi.
  Wszystko ku czci i chwale i Wielkimi Literami i patriotycznie i z przytupem.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0