Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przewodniczący NSZZ "Solidarność"

Piotr Duda

Sprawa, z którą się zwracam do Pana, dotyczy emerytury stażowej.

W ramach dopełnienia zobowiązania poparcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej powiązania emerytury ze stażem pracy, które dwukrotnie deklarował Pan w imieniu NSZZ "Solidarność'. Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w kwestii emerytury stażowej.

Pan jako przewodniczący "Solidarności" oświadczył, że w ramach narzędzia konstytucyjnego, jakim jest demokracja bezpośrednia, powołuje komisję, która opracuje obywatelską inicjatywę ustawodawczą dot. wprowadzenia do naszego systemu emerytalno-rentowego emerytury powiązanej ze stażem pracy.

Projekt ustawy zostanie przedłożony w Sejmie na ręce Marszałek Sejmu. "Solidarność" z początkiem lipca rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję zbierania podpisów obywateli popierających wprowadzenie tzw. stażówek, która to inicjatywa ma się zamknąć 30 września.

Dnia 24.08.2021 roku rząd zatwierdził projekt budżetu na rok 2022. Projekt w proponowanej formie w ramach konsultacji ma trafić pod ocenę ciała obywatelskiego, jakim jest Rada Dialogu Społecznego, a pod koniec września (budżet na rok 2021 został przesłany pod procedowanie przez Sejm 28.09.2020 roku) pod obrady parlamentu. Zwracam się do Pana, Panie Przewodniczący, czyli do członka rady i przedstawiciela związku zawodowego, który upomina się o przywrócenie prawa do emerytury powiązanej ze stażem pracy, aby Pan, broniąc nas i naszego prawa do "stażówki", wykorzystując siłę jaką reprezentuje "Solidarność", wyegzekwował na przedstawicielach rządu zapis w budżecie na 2022 rok środków umożliwiających sfinansowanie przez ZUS emerytur stażowych.

Mam nadzieję i chcę wierzyć, że "Solidarność" w Pana osobie nie zamierza przegapić żadnej okazji do wyegzekwowania na Zjednoczonej Prawicy zobowiązania, które deklarował jej kandydat na urząd prezydenta.

W zamian za poparcie jego osoby przez NSZZ "Solidarność" w wyborach prezydenckich Andrzej Duda obiecywał złożyć wniosek do laski marszałkowskiej o uchwalenie przez Sejm rozszerzenia ustawy emerytalnej o emerytury powiązane ze stażem pracy,

Z poważaniem

Tadeusz Redka

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.