Zwracam się do Pana, Panie Przewodniczący, aby wyegzekwował Pan na przedstawicielach rządu zapis w budżecie na 2022 rok środków umożliwiających sfinansowanie przez ZUS emerytur stażowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przewodniczący NSZZ "Solidarność"

Piotr Duda

Sprawa, z którą się zwracam do Pana, dotyczy emerytury stażowej.

W ramach dopełnienia zobowiązania poparcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej powiązania emerytury ze stażem pracy, które dwukrotnie deklarował Pan w imieniu NSZZ "Solidarność'. Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w kwestii emerytury stażowej.

Pan jako przewodniczący "Solidarności" oświadczył, że w ramach narzędzia konstytucyjnego, jakim jest demokracja bezpośrednia, powołuje komisję, która opracuje obywatelską inicjatywę ustawodawczą dot. wprowadzenia do naszego systemu emerytalno-rentowego emerytury powiązanej ze stażem pracy.

Projekt ustawy zostanie przedłożony w Sejmie na ręce Marszałek Sejmu. "Solidarność" z początkiem lipca rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję zbierania podpisów obywateli popierających wprowadzenie tzw. stażówek, która to inicjatywa ma się zamknąć 30 września.

Dnia 24.08.2021 roku rząd zatwierdził projekt budżetu na rok 2022. Projekt w proponowanej formie w ramach konsultacji ma trafić pod ocenę ciała obywatelskiego, jakim jest Rada Dialogu Społecznego, a pod koniec września (budżet na rok 2021 został przesłany pod procedowanie przez Sejm 28.09.2020 roku) pod obrady parlamentu. Zwracam się do Pana, Panie Przewodniczący, czyli do członka rady i przedstawiciela związku zawodowego, który upomina się o przywrócenie prawa do emerytury powiązanej ze stażem pracy, aby Pan, broniąc nas i naszego prawa do "stażówki", wykorzystując siłę jaką reprezentuje "Solidarność", wyegzekwował na przedstawicielach rządu zapis w budżecie na 2022 rok środków umożliwiających sfinansowanie przez ZUS emerytur stażowych.

Mam nadzieję i chcę wierzyć, że "Solidarność" w Pana osobie nie zamierza przegapić żadnej okazji do wyegzekwowania na Zjednoczonej Prawicy zobowiązania, które deklarował jej kandydat na urząd prezydenta.

W zamian za poparcie jego osoby przez NSZZ "Solidarność" w wyborach prezydenckich Andrzej Duda obiecywał złożyć wniosek do laski marszałkowskiej o uchwalenie przez Sejm rozszerzenia ustawy emerytalnej o emerytury powiązane ze stażem pracy,

Z poważaniem

Tadeusz Redka

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Chcecie emerytury stażowe - proszę bardzo, ale wyliczone według reguł obowiązujących wszystkich ubezpieczonych w zusie. Żadnych dodatkowych przywilejów ani pieniędzy.
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  Cytat: "W zamian za poparcie jego osoby przez NSZZ "Solidarność" w wyborach prezydenckich Andrzej Duda obiecywał złożyć wniosek do laski marszałkowskiej o uchwalenie przez Sejm rozszerzenia ustawy emerytalnej o emerytury powiązane ze stażem pracy."
  TY IDIOTO ....
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  A pieniądze Glapiński wydrukuje w drukarniach Soldarności. Czy im się, do cholery, wydaje że pieniądze rosną na drzewach
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Pozwolcie ze po krotce opisze system emerytalny w Wlk. Brytanii, w ktorej istnieja rownolegle systemy panstwowy i prywatny.
  Wiek, w ktorym mozna ( nie ma przymusu) przejsc na panstwowa emeryture dla obojga plci jest taki sam i wynosi 67 lat. Pelna emeryture otrzymuje sie po przepracowaniu 35 lat skladkowych. Brak minimum (35 lat) skutkuje proporcjonalnie obnizonymi swiadczeniami po osiagnieciu wieku.
  Emerytury prywatne, cos podobnego do OFE lub PPK mozna zaczac pobierac w wieku 55 lat (obecnie, poniewaz ma wzrosnac do 57) bez wzgledu na staz pracy, jako wyplaty dozywotnie opodatkowane lub jednorazowe. Zaznaczam ze skladki na prywatna sa wspomagane 20sto lub 40sto procentowa doplata z urzedu podatkowego w zaleznosci od progu podatkowego jakim sie jest objetym.
  Moim zdaniem emerytura stazowa w Polsce, w okresie spadku populacji pracujacej przyczyni sie jeszcze bardziej do niewyplacalnosci ZUS.
  @antyduren
  ponieważ jednak emeryci mają dochód gwarantowany równy pełnej państwowej emeryturze, więc nawet jeśli ktoś jej nie wypracował, a nie ma innych dochodów (np. emerytury prywatnej) i tak świadczenie mu się do niej wyrównuje (tzw. pension credit)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Emerytury stażowe to chory pomysł.
  @uutek
  PRZEPRACUJ SYNKU 45 LAT WTEDY BĘDZIESZ MÓGŁ SIĘ WYPOWIADAĆ NA TEMAT EMERYTUR STAŻOWYCH.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @ateista
  Pewnie przepracuję - 40 to na pewno. Przechodzenie na emeryturę w wieku 50-55 lat ze względu na 30 letni okres zatrudnienia to aberracja i rozwalanie systemu emerytalnego.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  kampania wyborcza służyła tylko do kradzieży głosów. obudźcie się. lokator pałacu to oszust patentowany
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Chcecie dać tyle samo tym (czy się stoi czy się leży) i tym co ciężko pracowalił, wymyślili ci co im g..o z muzgiem się pomieszało.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0