Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

27 sierpnia 2021 Białoruski Sąd Najwyższy wykreślił Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAJ) z rejestru organizacji pozarządowych pod zarzutem nieprawidłowości w dokumentach najmu biura stowarzyszenia.

Delegalizacja stowarzyszenia założonego w 1995 roku zajmującego się obroną wolności mediów jest fragmentem akcji prowadzonej przeciw 185 organizacjom pozarządowym na terenie Białorusi w ramach represji wymierzonych przeciw białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu. 9 sierpnia br. zdelegalizowany został Pen Club Białoruski, a podobne działania prowadzone są przeciw Press Clubowi w Mińsku. Zagrożony jest również Helsiński Komitet w Mińsku.

Towarzystwo Dziennikarskie potępia działania władz białoruskich. Jesteśmy pełni podziwu dla działalności BAJ w czasach politycznego terroru w ich kraju. Przewodniczący Stowarzyszenia Andrei Bastunets oświadczył, że będą działali mimo decyzji Sądu Najwyższego.

Przyłączamy się do apelu Mogens Blicher Bjerregard’a, Prezydenta Europejskiej Federacji Dziennikarzy, do Unii Europejskiej, Rady Europy, OBWE i ONZ o reakcję w obliczu trwającego ataku na BAJ i inne organizacje pozarządowe na Białorusi.

Towarzystwo Dziennikarskie

Warszawa, 31.08.2021 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.