Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oba dokumenty publikujemy dzięki uprzejmości Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 

29 sierpnia 2021 r. Pan Stanisław Kracik, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża

Szanowny Panie,

na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża widnieje informacja, że czynicie „starania, by uzyskać zgodę" na udzielenie pomocy ludziom znajdującym się przy granicy polsko-białoruskiej. Mija dzień za dniem, a tu trzeba podjąć działania natychmiast! Czerwony Krzyż jest nie tylko organizacją, która ma prawo skutecznie udzielać pomocy w takich sytuacjach, Czerwony Krzyż jest również organizacją, która musi to zrobić, to jest waszym statutowym obowiązkiem, po to jesteście (opinię prawną autorstwa dr Katarzyny Cichos w tej sprawie znajdzie Pan w "Gazecie Prawnej").

Jestem inicjatorką listu do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, organizacji zajmujących się pomocą uchodźcom oraz osób represjonowanych w stanie wojennym. Treścią listu, wysłanego 27 sierpnia, jest wezwanie do pomocy uchodźcom znajdującym się przy granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym. Nie wiem, czy informacja o tym fakcie dotarła już do Państwa, na wszelki wypadek list do MCK udostępniam pod tym listem.

Nie wiem także, czy Genewa kontaktowała się już z Panem. Jeśli nie, proszę, by skontaktowali się Państwo z Genewą i poprosili o pomoc.

Usnarz Górny. Uchodżcy od blisko trzech tygodni koczują przy granicy polsko - białoruskiejUsnarz Górny. Uchodżcy od blisko trzech tygodni koczują przy granicy polsko - białoruskiej Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Jeżdżę do Usnarza i znam sytuację, to jest wyścig z czasem. Czyta Pan zapewne doniesienia prasowe, więc wie Pan, co tam jest potrzebne, ale na wszelki wypadek napiszę, czego potrzebują ludzie, którzy już trzeci tydzień, otoczeni ze wszystkich stron wojskiem, koczują w tym miejscu:

 1. Pawilony z podłogą, systemem grzewczym i oświetleniem wyposażone w łóżka i wszystko, co jest potrzebne w sytuacji, gdy na czas niewiadomy ma to być mieszkanie dla 32 osób. (kobiet i mężczyzn, zdrowych i chorych).

 2. Pawilon kuchenny z podłogą, ogrzewany i oświetlony ze stosownym wyposażeniem umożliwiającym gotowanie, jedzenie i zmywanie.

 3. Pawilon medyczny ze stosownym wyposażeniem i łóżkami dla lekarza kobiety i lekarza mężczyzny oraz tłumaczy.

 4. Pawilon sanitarny z podłogą, ogrzewaniem i oświetleniem wyposażony w wc oraz sprzęt umożliwiający mycie się w ciepłej wodzie.

 5. Stosowna dla 32 osób ilość żywności, w tym wody, środków higienicznych, lekarstw, odzieży, pościeli, ręczników i innych potrzebnych rzeczy.

 6. Obecność lekarzy (kobieta i  mężczyzna), pomocy psychologicznej (kobieta i mężczyzna), tłumacza oraz osób niezbędnych do obsługi tego miejsca.

Nie wiemy, kiedy ludzie z granicy zostaną przewiezieni do ośrodka dla uchodźców. Czerwony Krzyż musi więc zbudować rodzaj ośrodka na granicy w przestrzeni między wojskiem białoruski a wojskiem polskim.

Na koniec zacytuję zdanie z opinii prawnej dr Katarzyny Cichos: 

Jeśli zatem PCK, tak jak pisze w oświadczeniu „zależy (…) aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej potrzebują", a jednocześnie zgodnie z oświadczeniem zachowuje „neutralność i nie angażuje się w spory polityczne", powinien apolitycznie, zgodnie ze swoim mandatem udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują. Nawet autorytarne rządy uznają prawo Czerwonego Krzyża do niesienia pomocy. Nie wydaje się zatem, by polski rząd mógł uczynić w tej sprawie wyjątek.

Ze swej strony deklarujemy wsparcie społeczne dla Państwa działań, czekam więc na informację zwrotną.

Z poważaniem (i serdecznymi pozdrowieniami),

Danuta Kuroń
_____

29 sierpnia 2021 r. Fundacja Ocalenie, której aktywistki i aktywiści monitorują sytuację w Usnarzu Górnym, na swoim fanpge'u informuje: 

@ 21.08 Pełnomocnicy osób z Usnarza przesyłają do SG wniosek o natychmiastowe udzielenie pomocy medycznej w związku z zagrożeniem zdrowia i życia.

28.08 (TYDZIEŃ PÓŹNIEJ) Przychodzi odpowiedź. Odmowna.

Tego samego dnia informacja o wymiotach, gorączce, omdleniach, krwi w moczu.

Wolontariusze z Fundacji Ocalenie próbują nawiązać kontakt z grupą uchodźców przetrzymywanych na granicy (od kilkunastu dni koczują pod gołym niebem - Straż Graniczna, wojsko i policja nie wpuszczają ich, nie dopuszczają do nich pomocy, ich pełnomocników i przedstawicieli mediów. Białorusini nie pozwalają im się cofnąć). Usnarz Górny, 27 sierpnia 2021Wolontariusze z Fundacji Ocalenie próbują nawiązać kontakt z grupą uchodźców przetrzymywanych na granicy (od kilkunastu dni koczują pod gołym niebem - Straż Graniczna, wojsko i policja nie wpuszczają ich, nie dopuszczają do nich pomocy, ich pełnomocników i przedstawicieli mediów. Białorusini nie pozwalają im się cofnąć). Usnarz Górny, 27 sierpnia 2021 Fot. Grzegorz Dąbrowski/Agencja Wyborcza.pl

--------------

Warsaw, 2021.08.27

INTERNATIONAL COMMITTEE OF THE RED CROSS

19 avenue de la paix, 1202 Geneva, Switzerland

To the attention of:

Mr Knut Doermann, Head of Delegation, Brussels

Mr Martin Schüepp, Regional Director for Europe & Central Asia

Mr Jean-Nicolas Paquet-Rouleau, Operations Coordinator Brussels, North and Central

European countries

Dear Sirs,

We, Polish civil society organisations helping refugees and migrants, together with Polish citizens repressed during martial law in Poland in the 1980s, outraged by the fact that the Polish government is not fulfilling its legal obligations arising from international law with respect to the refugees stuck at the Polish-Belarussian border, hereby call on you to immediately involve and help the people deprived of food, water, medical help and shelter at Usnarz Górny.

For over two weeks a group of Afghan nationals has been living on the border, with Polish security services preventing them from formal crossing and Belarusian guards stopping them from turning back to the proper Belarusian territory. The border guards do not allow social organizations neither local people to provide refugees with food, medicine or other necessary things.

On 25th of August, the European Court of Human Rights (ECHR) has issued interim measures calling on Poland to provide "food, water, clothing, adequate medical care and, if possible, temporary shelter" to groups of Afghans stuck on the border with Belarus. In response, the Polish prime minister announced that Poland was ready to provide humanitarian aid, but only from the Belarusian side, i.e. by crossing the border with Belarus.

The International Red Cross is the only international organisation which was allowed to help people in need during Marshall Law in Poland in 1981. We, as people who cherish human rights and the tradition of Polish Solidarność, cannot agree and accept that there are children, women and men on the Polish border who are deprived of their basic rights and are de facto being tortured by intentional neglect by those in power.

Any political aspect of this situation is irrelevant at this stage. The further legal status of these people will need to be established under the proper rules on asylum. However, at this moment, they need urgent medical help to survive.

We can provide all the necessary logistic and factual information needed to effectively help the refugees who are being forced to stay on the border.

Yours faithfully,

Civil society organisations helping refugees and migrants Polish citizens repressed during martial law in Poland in the 1980s

1. Helsinki Foundation for Human Rights.

2. Legal Intervention Association.

3. The Polish Migration Forum Foundation.

4. "Our Choice" Foundation.

5. Migrant Info Point (Foundation Center for Migration Research).

6. Nomada Association.

7. Homo Faber.

1. Bortnowska Halina

2. Bujak Zbigniew

3. Cywińska Izabella

4. Frasyniuk Władysław

5. Gauden Grzegorz

6. Grzelak Janusz

7. Handzlik Stanisław

8. Illg Jerzy

9. Janas Zbigniew

10. Jankowska Janina

11. Kleyff Jacek

12. Kossakowski Marek

13. Kowalski Sergiusz

14. Król Krzysztof

15. Kulik-Bielińska Ewa

16. Labuda Barbara

17. Lipska-Onyszkiewicz Agnieszka

18. Maj Bronisław

19. Majewski Henryk

20. Malak Barbara

21. Nowak Edward

22. Pawlak Antoni

23. Przywara Danuta

24. Samoliński Wojciech

25. Sokołowski Andrzej

26. Staniszewska Grażyna

27. Stanowski Krzysztof

28. Stępień Jerzy

29. Szczęsna Joanna

30. Wujec Ludwika

31. Zdrada Jerzy
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.