Zmarznięci, wygłodniali, przerażeni ludzie uciekają do Ciebie przed śmiercią, dlatego że w Ciebie wierzą. Wierzą w Twoją mądrość i dobroć. Wierzą w Twoją moc
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest redaktorem naczelnym dziennika "Super Nowości" w Rzeszowie oraz przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji 

OBUDŹ SIĘ POLSKO

Jesteś pięknym, mądrym krajem - tolerancyjnym, miłym, pełnym sympatycznych, fajnych ludzi gotowych do pomocy. Taka byłaś zawsze, takie miałaś tradycje, takie miałaś DNA. Jesteś Polską Ulmów i Sendlerowej, Pileckiego i Karskiego - Polską życzliwych, dobrych ludzi, którzy zawsze walczyli z kolczastymi drutami. Polską moich sąsiadów, którzy choć głosują inaczej niż ja, są po prostu dobrymi ludźmi.

Polską tyraną od wieków konfliktami, wojnami, sporami, która nigdy tak naprawdę się nie poddała. Polską sianka pod obrusem wigilijnego stołu i wolnego miejsca przy nim - miejsca dla zbłąkanego wędrowca. Polską, która choć ma czasem problem w rozpoznawaniu zła, na koniec to zło przepędzi, wygoni i siada do tego wspólnego stołu. Polską, która ponad wszystko ceni pokój, wolność i niezależność, a kłamstwem, hańbą i zdradą brzydzi się i nie zapomina.

Taka jesteś Polsko - czy to katolicka, czy prawosławna, czy żydowska, czy niewierząca, czy prawa lub lewa - jesteś po prostu dobra - wszystkimi kolorami tęczy.

Nie daj sobą manipulować, nie daj się podzielić, nie ufaj bandytom, którzy powodują, że ojciec z synem nie siadają do wspólnego stołu - pogoń ich. Bo przecież wierzysz w prawdę i przyzwoitość. Bo przecież wiesz, że życie jest najważniejsze.

Nasze wspólne życie.

Polsko modląca się do wszystkich możliwych Bogów i Polsko, która uniwersalne wartości czerpie z innych źródeł - nie pozwól na naszą wspólną hańbę, na nasz własny drut kolczasty, na naszą wspólną obojętność.

Nigdy nikomu nie odmawiasz przecież pomocy Polsko.

Obudź się! Już czas!

Czas skończyć z hańbą i wstydem.

Dość tego!

Zmarznięci, wygłodniali, przerażeni ludzie uciekają do Ciebie przed śmiercią, dlatego że w Ciebie wierzą. Wierzą w Twoją mądrość i dobroć. Wierzą w Twoją moc.

Naszą moc Polsko.

---

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej