Rozumiemy konieczność zagwarantowania większej stabilności prawa. Uważamy jednak, że nowelizacja, która dotyka wrażliwych kwestii restytucji mienia odebranego polskim obywatelom - Żydom i Polakom - w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców, a później przez komunistyczne władze, powinna być wyjaśniana we wzajemnym szacunku i zrozumieniu - piszą przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wyraża zaniepokojenie obecnym kryzysem dyplomatycznym z Polską i Izraelem.

Powstał on po przyjęciu przez Sejm RP i podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego w zakresie zwrotu mienia, a także po reakcjach władz Izraela na te zmiany.

Rozumiemy konieczność zagwarantowania większej stabilności prawa. Uważamy jednak, że nowelizacja, która dotyka wrażliwych kwestii restytucji mienia odebranego polskim obywatelom – Żydom i Polakom – w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców, a później przez komunistyczne władze, powinna być konsultowana i wyjaśniana we wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

My – potomkowie ocalałych z Holokaustu, polscy Żydzi – od ponad trzydziestu lat budujemy relacje dwustronne między społeczeństwami Polski i Izraela, a także z diasporą żydowską na całym świecie. Zyskaliśmy wielu sojuszników i przyjaciół, z którymi pomimo trudnej przeszłości nawiązujemy współpracę na gruncie akceptacji i zaufania.

Dlatego mamy prawo oczekiwać od rządów Polski i Izraela, że wkrótce powrócą do dialogu, rozwiążą sporne kwestie i ustabilizują stosunki dyplomatyczne.

Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

Lesław Piszewski – przewodniczący

Anna Bakuła-Wasilewska

Anna Dodziuk van Kooten

Elżbieta Magenheim

Grażyna Majer

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Obydwa te Rządy wrócą do dialogu - pod warunkiem że przedtem zostaną (obydwa) całkowicie wymienione !
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  ja uwazam ze narodowo socjalistyczny rzad Izraela nie moze byc zadnym partnerem do rozmow
  @Patryk200502
  W całości podzielam Twoje zdanie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Uwazam ze to wlasnie tym glosem, glosem Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, zostala wyrazona polska racja stanu.
  To glos rozsadku! Ireniczny, ale ze wskazaniem na delikatnosc materii, zas bez pseudodyplomatycznego zacietrzewienia, bo bez potrzeby zdobywania punktów u tzw. "patriotycznych" wyborców.
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  Nie wysyłałbym ambasadora do Izraela zanim ich minister nie przeprosi Polski za swoje wredne szkalowanie nas....
  już oceniałe(a)ś
  8
  5
  Chodzi o mienie bezspadkowe. Izrael chce mienia po wymordowanych przez Niemców ob RP. Izrael nie ma nic do tego mienia ponieważ Niemcy wymordowali też spadkobierców. To mienie jest Skarbu Państwa RP. Izrael niech idzie z roszczeniami do ojczyzny A. Hitlera.
  Państwo Izrael napluło nam w twarz. Nie jest potrzebny w Izraelu ambasador, tylko urzędnik (w razie utraty przez naszych turystów dokumentów lub pieniędzy oraz do zapewnienia ochrony adwokackiej jak kogoś zatrzymają). Niech Izrael da nam żyć w spokoju. Niech możemy dawać się okradać. Jak mawiał Jerzy Waldorf jak się tego wszystkiego słucha to nic tylko wyjechać do .......Izraela. Złodziejstwo takie same, ale przynajmniej cieplej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Przyłączam się do apelu. Ale czy te dwa rządy prowadziły dialog? Chyba nie opłacało się to jednym i drugim ze względu na elektorat, który ich wybrał.
  Trzeba zacząć rozmawiać. Zacząć i rozmawiać, szukać porozumienia. Do tego potrzeba jednak choć odrobinę dobrej woli.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  W czasie II WS zginęło około 3 milionów Polaków pochodzenia żydowskiego. Izrael powstał w 1948 roku i zamieszkują w nim Izraelici. To jakim prawem oni zajmują się majątkami Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy zginęli w tej wojnie.
  @royalnavy
  "Izraelici" . tak sie mówi o mieszkancach starozytnego Izraela.
  Izrael wspólczesny zamieszkuja "Izraelczycy".
  A w meritum twojej wypowiedzi: - nie udawaj ze nie wiesz ze w Izraelu zyje wielu spadkobierców ofiar Holocaustu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  @witowita
  Oczywiście, że Izraelczycy. Małe przejęzyczenie. Nawet jakby w Izraelu żyło 10 tys. Polaków żydowskiego pochodzenia to nie upoważnia te państwo, które jak wiadomo powstało w 1948 roku do reprezentowania pozostałej ludności Polski żyjącej w naszej przedwojennej ojczyźnie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1