Kaczyński jest sprytnym populistą, wsłuchującym się w społeczne nastroje i schlebiającym najtańszym gustom. Jeśli nadal będzie się cieszył niesłabnącym poparciem owych 30 proc. żelaznego elektoratu, to kto wie, czy nie z powodu ustawy o restytucji mienia, która pomaga rozprawić się Polakom z tabu żydowskiego majątku i wojenną traumą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wczoraj (11 sierpnia) oprócz skandalu z przeforsowaniem ustawy "lex TVN" kompletnie gładko i bez echa przeszła inna, równie niszcząca polską reputację ustawa będąca nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego.

Tutaj nastąpiło porozumienie ponad podziałami. Nie protestowała ani opozycja parlamentarna, ani uliczna. Domyślam się, dlaczego tak się dzieje. Mało tego: przywykłem, ponieważ żyję tutaj już 56 lat. Liczne doświadczenia życiowe i wieloletnie obserwacje odarły mnie ze złudzeń. "Potępiam uchwaloną ustawę polskiego Sejmu, która godzi w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar" - zareagował natychmiast minister spraw zagranicznych Izraela.

"Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone" - tak skomentował Antony Blinken, szef dyplomacji USA, obie ustawy "lex TVN" i restytucji mienia. Zdaniem Biura Legislacyjnego Senatu „uchwalenie opiniowanej ustawy w obecnym kształcie zakończy w praktyce reprywatyzację na drodze administracyjnosądowej (jedynej możliwej wobec nieuchwalenia w stosownym czasie ustawy reprywatyzacyjnej)".

Centrum Badań nad Zagładą Żydów wydało w 2014 roku książkę „Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych 1939-1950" pod redakcją prof. Jana Grabowskiego.

Kaczyński ma nosa i jest sprytnym populistą, z prawdziwym znawstwem wsłuchującym się w społeczne nastroje i schlebiającym najtańszym gustom. Jeśli nadal będzie się cieszył niesłabnącym poparciem owych 30 proc. żelaznego elektoratu, to kto wie, czy nie z powodu analizowanej tu ustawy, która pomaga rozprawić się Polakom z tabu żydowskiego majątku i z wojenną traumą.

Najgorsze jednak jest pobłażające podejście do owego niekonstytucyjnego przepisu polityków i komentatorów obozu opozycji. Uważam to za klęskę tego obozu, a jednocześnie za prognozę kolejnych rządów po Kaczyńskim, które nadejdą jedynie wtedy, gdy będą równie populistyczne.

Na Niemców wina i zbrodnia, dla nas klucze i kasa?

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak, to właśnie obawami przed powrotem Żydów należy tłumaczyć popularność Kaczyńskiego i PiS-u. Polacy sami sobie zafundowali 45 lat komunizmu swoim stosunkiem do Żydów, ale PRL ostatecznie zaakceptowali, bo pozwolił im mieszkać w pożydowskich domach, a nienawiść i pełną odpowiedzialność skierował na Niemców.
  już oceniałe(a)ś
  21
  6
  Zacznijmy od początku. Nieprawdopodobnym skandalem jest w Polsce od lat masa utrudnień, przeszkód i niemożności rzucanych pod nogi spadkobierców utraconego w wyniku wojny i komunizmu majątku. Zasadniczo poza kościołem wszyscy inni mają tylko pod górę. Nieważne czy potomkowie Żydów, Polaków. To jest po prostu oczywisty fakt i problem którego w żaden sposób począwszy od ksiąg wieczystych, poprzez wydziały geodezji i sądy spadowe nierozwiązany. I to jest po prostu oburzające i porażające.
  Jest to choćby już zarzut wystarczająco poważny. Niestety ten oczywisty zarzut łączony jest całkowicie bezpodstawnie z żądaniem zwrotu majątku gdzie nie ma spadkobierców. Ponieważ nasz kraj zupełnie nie zadbał o pierwszą kwestię, pozbawił się argumentów obronnych i wystawił na atak ze strony roszczeń nie spadkowych. To są dwie zupełnie różne kwestie. Całkowicie i oczywiście uprawniona, no i całkowicie urojona. Niestety nie rozwiązanie problemu elementarnego może uruchomić lawinę problemów innych.
  @ciekawe25 .
  A PiS-owi bardzo zależy, żeby te dwie kwestie połączyć.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ciekawe25 .
  No, ale takie Branickie, Potockie, Lubomirskie, Czartoryskie to chyba jednak odzyskały, Nawet całkiem niedawno. Jakieś pół miliarda.
  Tylko ci, którzy dochodzili do majątków ciułaniem i pracą (nie tylko żydowscy fabrykanci byli właścicielami kamienic), niczego nie odzyskują.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  "Ostatni gasi swiatlo". - Ciagle aktualne.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Kaczyński straci władzę, na rzecz polityka uczciwego - jeśli taki się pojawi. Z takim przerżnie sromotnie. Jeśli się nie pojawi, to jako "kaczyzm" - będzie się wymieniał władzą przez lata całe z innym populistą.
  @brokrak
  Przy betonowym elektoracie spod znaku "kradną, ale się dzielą"? Nie byłbym takim optymistą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Przeraża mnie to jednogłośne przykładanie nowelizacji kpa do restytucji mienia wyłącznie pożydowskiego.
  Przecież to dotyczy wszelkiego mienia zagarniętego po wojnie przez Państwo, niezależnie od przynależności etnicznej jego właścicieli.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Ale przecież ci, którzy siedzą w żydowskich domach i meblach i pewnie ciągle mają na strychu żydowskie pierzyny i garnki nie mają na to żadnej DECCYZJI administracyjnej, więc ich ta ustawa nie dotyczy i nic w ich statusie nie zmienia.
  Ustawa dotyczy tych wywłaszczanych przez władze PRL ( w przeważającej większości Polaków mieszkających nadal w Polsce i ich potomków).
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Już kiedyś napisałem, że po Dudzie prezydentem zostanie Ziobro...
  @michal.sajko
  ten przynajmniej wydaje się energiczniejszy...
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @michal.sajko
  Nie sądzę, żeby chciał. Za mało władzy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @michal.sajko

  Zadne Dudy,
  Tadne Tuski,
  Prezydentem bedzie...
  Suski.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0