Deklarujemy wolę włączenia się w prace nad szczegółową konstrukcją zaproponowanego programu. Mamy nadzieję na podjęcie inicjatywy przez Radę Ministrów - zwraca się do premiera Morawieckiego i ministra finansów Związek Powiatów Polskich
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Panowie

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Tadeusz Kościński, Minister Finansów

Szanowny Panie Premierze,

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z trwającymi pracami nad mechanizmem kompensacyjnym związanym ze stratami w PIT, które poniosą budżety samorządów w związku z programem "Polski ład", składamy propozycję jednego z elementów takiego mechanizmu, tj. uruchomienie rządowego funduszu „Rozwój+" dedykowanego wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego.

Mając świadomość ograniczonych możliwości budżetowych Państwa, proponujemy, aby fundusz ten był ustalany corocznie w wysokości równowartości podatku VAT odprowadzonego od inwestycji zrealizowanych  przez podsektor samorządowy sektora finansów publicznych. Roboczo proponujemy, aby środki te powracały do poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego zgodnie z proporcją:

  •  ½ na dofinansowanie inwestycji realizowanych w 50 proc. ze środków własnych;
  •  ¼ na sfinansowanie wkładu własnego w projektach dofinansowywanych z poziomu regionalnego, w tym regionalnych programów operacyjnych;
  •  ¼ na sfinansowanie wkładu własnego w projektach dofinansowywanych z poziomu centralnego.

Uważamy takie rozwiązanie za sprawiedliwe, gdyż znosi mechanizm zasilania budżetu państwa kosztem budżetów samorządowych, a jednocześnie gwarantuje, że przedmiotowe środki nie zostaną przeznaczone na konsumpcję, tylko na inwestycje.

Nasza propozycja ma charakter koncepcyjny i kierunkowy oraz jest jednym z elementów, który mógłby przeciwdziałać nadciągającym stratom w PIT.

Deklarujemy wolę włączenia się w prace nad szczegółową konstrukcją takiego programu. Mamy nadzieję na podjęcie inicjatywy przez Radę Ministrów

Z poważaniem

Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich

Andrzej Płonka

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem