Polska, przy realizowaniu "lex TVN", powinna zapłacić odpowiednie odszkodowanie za nietrzymanie się ustalonych reguł wobec Discovery Inc. - pisze holenerski prawnik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest holenderskim prawnikiem

Jeżeli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłuży koncesji TVN na następne 10 lat z mocy zakazu przez ustawę tzw „lex TVN", to nie ma wątpliwości, że ustawodawca, czyli państwo polskie będzie  odpowiedzialne za odmowę przedłużenia koncesji.

Nie ma również wątpliwości, że tym samym państwo polskie spowoduje całkiem świadomie olbrzymią szkodę stacji TVN, jej pracownikom i właścicielowi jej kapitału – Discovery Inc.

Mówmy tu tylko o majątkowych stratach inwestora. Jeżeli ze swojej strony Discovery trzymała się wszystkich reguł w stosunku do Polski, to mogła liczyć na rzetelne traktowanie, czyli na kontynuowanie koncesji dla jej stacji TVN.

Jeżeli Polska teraz raptem chce zmienić ustalony stosunek prawny nowym warunkiem, nota bene wymagając od Discovery sprzedaży swoich kapitałowych udziałów jakiejś polskiej firmie pod groźbą, że TVN inaczej nie będzie transmitować programu, jest to pewnego rodzaju szantaż, i w tym sensie łamanie prawa.

Chyba że Polska ze swojej strony miałaby uzasadnione zarzuty wobec działań Discovery, które usprawiedliwiliby takie zachowanie. A nie ma.

To, że stacja TVN przygotowuje programy, które nie podobają się rządowi PiS, nie jest argumentem do tak rygorystycznej reakcji, jak zablokowanie prawa do transmisji.

To, co ich ulubiona subsydiowana (2 mld zł ) TVP rozpowszechnia, innym się nie podoba, nawet bardzo się nie podoba. Respektujmy wolność słowa w mediach.

Według mnie sytuacja prawna, w międzynarodowym umownym stosunku, między Discovery Inc. po jednej stronie i Polską po drugiej wygląda tak, że Polska, przy realizowaniu "lex TVN", powinna zapłacić odpowiednie odszkodowanie za nietrzymanie się ustalonych reguł wobec Discovery Inc. Lepiej, żeby Polska była przyzwoita wobec TVN, jej pracowników i wobec jej właściciela kapitału – like a honorable man.

Nawet PiS na tym zyska.

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Śmieszna ta PISowska "pętla". Gdyby nie łamali prawa i konstytucji, to nie musieliby za wszelką cenę dążyć do zniszczenia demokracji, by uniknąć sprawiedliwości, nie musieliby iść na wojnę z całym zachodnim, demokratycznym światem, bo to w końcu się do tego sprowadza, ku uciesze mocodawcy ze wschodu. Mogli bez problemu rozdawać kasę suwerenowi i mogli dalej sączyć tę debilną propagandę bez łamania prawa. I to by działało tak samo, bo suweren jest ograniczony, ślepy i w dupie ma Polskę, przyszłość dzieci i takie tam pierdy, jak nie potrafił liczyć tak dalej nie potrafi, jak kieruje się tylko podstawowymi instynktami i emocjami najniższego sortu, tak dalej to robi i nic tego na razie nie zmieni. Subtelniejszy PIS i tak dalej wygrywałby głosy prymitywów, ale miałby furtkę. Doprowadzając kraj do bankructwa, napchawszy kieszenie i podbródki na kolejne sto lat, ta zgraja odeszłaby od władzy wesoło popierdując i rechocząc "najwyżej więcej mnie nie wybiorą". A tak przywiązali sobie do szyi 40 mln Polaków i stoją nad urwiskiem pobogosławieni przez księdza dobrodzieja. Tyle dobrego, że i księdza dobrodzieja do siebie przywiązali. Ale to koniec dobrych wiadomości.
  @ityle
  Odszkodowanie - to byłby najgorszy z wszystkich możliwych scenariuszy. Bo to oznacza, że za pozbawienie nas wolności zapłacimy my sami.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Aż się dziwię że nikt w Polsce o tym nie pisze .Wywłaszczenie poprzez stanowienie prawa działającego wstecz to rzecz w cywilizowanym świecie niedopuszczalna. Polska w najlepszym razie zapłaci gigantyczne odszkodowanie, choć to naszych domorosłych faszystów nie obchodzi
  @aporn
  Bo to nie "Polska zapłaci", tylko my - podatnicy. A partyjno-kościelna banda jak zawsze ani grosza.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  A co z TVP? Czy nie powinna być jej odebrana koncesja, wg nowej ustawy (co jej jeszcze nie ma)?
  TVP jest zarządzana przez Kaczyńskiego, OK, ale który jest zależny od Putina, a ten jest spoza UE. Więc odebrać!
  już oceniałe(a)ś
  74
  0
  obecna sytuacja prawna jest jednoznaczna, w tym sensie, ze nie ma formalno-prawnych podstaw do odmowy przedluzenia koncesji TVN. W zwiazku z tym koncesja powinna byc juz od dawna przedluzona. Fakt braku decyzji na ten temat jest ewidentnym dowodem, zreszta przejrzystej, gry przez bande miedzy PiSem a KRRiT. W panstwie prawa takie rzeczy sie nie zdarzaja.
  już oceniałe(a)ś
  70
  0
  PiS i honor. Nie to nie ta mentalność.
  @tedi151
  Pieniądze i Stołki.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Abstrachujac od tego co [ i t y l e ] ujal w swoim komentarzu tak mialo to wygladac we wstepnych pomyslach tego calego szemranego bractwa, ktore dorwalo sie w 2015 roku do koryta. Ale caly szkopul tkwil w szczegolach, bo jednojajowe objawienie na stolcu prezesa partii, po wielu latach porazek na wielu, wielu takich czy innych powtarzajacych sie cyklicznie wyborach, ponosil porazki. I tutaj zaczal dzialac tzw. ambicjonalny instykt osoby, ktora w calym swoim zyciu miala mozliwosc byc swiadkiem osiagniec naukowych wielu swoich bylych znajomych i kolegow, ktorych spolecznosc uznawala, krorzy dokonali wiele dobrego w dziedzinach nauki i dobra dla ludzi. Wowczas owe objawienie pisowskiej partii kolesiow, majac na uwadze li tylko jedna mysl odwetu na wszystkich i na kazdym z osobna, postanowil zawladnac wszelkimi mozliwymi srodkami, do spacyfikowania nieprzyjaznych jego pomyslunkowi osrodkow , czy to kazdej prasy czy tez osrodlow telewizyjnych. I tu tkwi caly szkopul postepowenia owego osobnika, na ktorego pensje i jego potrzeby zyciowe skladaja sie wszyscy Polacy i to Oni oczekuja, zeby juz ktos przerwal te banawerie i ta cala szopke niszczaca polska reputacje w Europie i na swiecie.
  @4605
  Abstrahując
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @4605
  Tą szopkę mogą tylko przerwać sami Polacy ! Sierpień 1980 roku jest najlepszym przykładem co można zrobić z PiS zarazą która niszczy nasz kraj !
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Szykujmy się na hiper inflację ,wielomiliardowe odszkodowania dla TVN , zakręcenie kasy z UE oraz na 4 etap pandemii . Potem będzie powtórka z krachu lat 80- tych.
  @bigraph@interia.pl
  Wszystko to prawda ! Najgorsze jest to że polski Kowalski jest niedokształcony i skutecznie karmiony PiS propagandą i kościelnym jadem !
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @bigraph@interia.pl
  Tak, mało kto sobie zdaje sprawę co będzie jak inflacja JEBNIE i to porządnie. Dolar po 4,5, euro 5,5, będzie się działo.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @janne50
  niedokształcony???!!! 30% to stuprocentowi i cioci, bez znajomości podstaw ekonomii, bez elementarnej wiedzy o współczesnym świecie, nie wyściubiający nosa poza własne połykanie toto nie czyta, nad niczym się nie zastanawia....bo i po co?...przecież od myślenia boli głowa. I mam nadzieję, że nasz, polski KK spotka to co spotkało tą ponad 2000 letnią korporację w Irlandii, Francji, a teraz i w Kanadzie. Oby. Wtedy i ciemnoty będzie mniej.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @mles407
  miało być...idioci i poza własne podwórko. Trzeba wyłączyć podpowiadanie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @mles407
  Wolno mielą młyny boże. Tak prędko to nie bedzie. Francja swoja rewolucje miała 300 lat temu, świat zachodni przerabiał te procesy od dawna. A my dopiero teraz. W świadomości społecznej bez skutecznej edukacji trudno cos osiągnąć, przy mentalności z dobry kontreformacji,
  Jednak tę koncesje dadza wreszcie, jakies 2 dni przed upływem terminu - a jaka bedzie pompa!!! kwiaty!!!!!! Durne burki!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szkoda. Kiedyś Lichocka może i byłaby atrakcją w pierdlu. Ale teraz, a może za lat kilka? Łeeee..
  już oceniałe(a)ś
  20
  0