Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jestem właścicielką mieszkania w nowym bloku przy ulicy Hubnera w Warszawie. Poznałam plany zabudowania ulicy Hubnera i Brandysa i jestem bardzo rozczarowana. W naszej okolicy brakuje zieleni. Ulica Rydygiera od Powązkowskiej do Przasnyskiej została zaasfaltowana i wybetonowana - ocalały bardzo wąskie pasy zieleni i co gorsza nie zachowano żadnych starych drzew, które tutaj rosły. A teraz, jak wynika z planów, miasto chce zabetonować nasze osiedle z drugiej strony. Mieszkańcom brakuje miejsca, gdzie mogliby odpoczywać.

Mamy 2021 rok - wszyscy jesteśmy świadomi globalnego ocieplenia, wszystkim dokuczają upały, przy asfalcie i betonie temperatura sięga  nawet 40 stopni C. Brakuje drzew, brakuje zieleni.

Czy państwo [autorka wysłała swój list do miejskich urzędników] sprawdzali opinie mieszkańców na forach internetowych? Ja czytam je na bieżąco i widzę, ze mieszkańcy nie chcą drogi, nie chcą kolejnych miejsc postojowych, chcą drzew i obszarów zielonych. (Od września Żoliborz i tak będzie strefą płatnego parkowania - i na wybetonowanej ulicy Rydygiera powstało bardzo dużo miejsc postojowych).

Warszawa powinna dawać przykład innym miastom w Polsce i planować nowe zielone miejsca, a nie dalej betonować każdą wolną przestrzeń.

Tymczasem z waszej strony pada jedna odpowiedź: taki był plan i w planie była droga. Moim zdaniem jest czas na zmiany, dopóki miasto/dzielnica nie weszli i nie zabetonowali!

Czy plan nie powinien służyć mieszkańcom? Robili państwo ankiety sprawdzające, czego oni potrzebują?

Na pewno ostatnie, czego potrzebują ludzie w XXI wieku, to betonowanie kolejnych zielonych terenów. Widziałam w internecie ankietę, pod którą podpisało się wielu mieszkańców Żoliborza z rozsądnymi argumentami przeciwko powstaniu kolejnych betonowych/asfaltowych ulic zamiast przestrzeni zielonej.

Czemu w 2021 zamiast myśleć o przyszłości naszej i naszych dzieci i powiększać  obszary zielone, miasto/dzielnica dalej betonuje.

Oto link do petycji przeciw wycince drzew, budowie drogi i za utworzeniem parku

Małgorzata Pabierowska

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.