Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piszę do państwa zaniepokojona treścią artykułu opublikowanego w "Wysokich Obcasach Extra" „Jak zostać samicą alfa dla psa". Autorka artykułu przytacza rady anonimowej behawiorystki dotyczące zmiany niepożądanych zachowań u psa. Niestety, rady te stoją w niezgodzie ze współczesną wiedzą na temat wychowywania psów oraz współczesnymi systemami tresowania psów.

Przytaczane przez autorkę metody wychowania bazują na jednej z pierwszych teorii tresowania psów (stworzonej przez Konrada Mosta ponad 100 lat temu, w początkach XX wieku), zgodnie z którą pełne posłuszeństwo psa wobec człowieka wymuszane mogło być różnymi środkami, w tym przemocą (szarpnięciami i podduszaniem).

Przywołanie w artykule zasad teorii dominacji z człowiekiem jako samcem alfa i podkreślanie ich skuteczności wprowadza czytelników w błąd. Teoria ta została już dawno uznana za błędną i stworzoną na niewłaściwych przesłankach. Nawet orędownik tej teorii John Fisher ostatecznie się z niej wycofał, pisząc: "Jeśli w ten sposób [zgodnie z zasadami teorii dominacji] chcesz żyć ze swoim psem, to mam wiadomość, która rozczaruje wielu ludzi dążących do zajęcia pozycji alfa – dla psa nie ma żadnego znaczenia, czy przestrzegasz tych zasad, czy nie".

Podkreślanie przez autorkę artykułu plusów traktowania psa w duchu szkoły K. Mosta oraz zgodnie z teorią dominacji może prowadzić do uznania przemocy wobec zwierząt za coś normalnego i pozytywnego. Metody bazujące na budowaniu stada z "samcem alfa" nie są już od wielu lat polecane ani przez szkoleniowców, ani przez behawiorystów cieszących się autorytetem. Gdy znane i propagowane przez zdecydowaną większość behawiorystów są techniki szkoleń oparte na pozytywnych wzmocnieniach, propagowanie tych przestarzałych, nieskutecznych i często krzywdzących dla zwierząt metod nie powinno mieć miejsca.

Ewa Garasińska-Pryciak

Czekamy na Listy, komentarze: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.