Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prof. Adam Bodnar przestał pełnić funkcję rzecznika praw obywatelskich 15 lipca. Tego dnia rozpoczęła się akcja "Wszyscy jesteśmy rzecznikami", w którą zaangażowało się ponad 60 organizacji pozarządowych, m.in. "Wolne Sądy", Akcja Demokracja, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International i Kongres Ruchów Miejskich. 

– Adam Bodnar nie był rzecznikiem warszawskich elit, ale każdego Polaka – nie zapomniał, że pochodzi z Gryfic. Dla mnie rozmowy ze zwykłymi ludźmi w ramach tzw. spotkań regionalnych były jednym z najcenniejszych jego osiągnięć. Zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz, poznając bolączki obywateli, a później próbując je rozwiązać i pomóc ludziom. Otworzył drzwi biura RPO dla organizacji pozarządowych, które zawsze wiedziały, że będą wysłuchane, umiał wykorzystać ich potencjał. Stąd tak duży odzew organizacji pozarządowych na tę akcję – mówiła 'Wyborczej" na starcie tej kampanii mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z "Wolnych Sądów".

Akcja ma na celu pokazanie wdzięczności i uznania dla prof. Adama Bodnara oraz szerzenie wiedzy na temat naszych praw. – Prawa człowieka nigdy nie były tak systemowo atakowane jak obecnie. Cytując Adama Bodnara – wszyscy jesteśmy rzecznikami – musimy przybliżać sobie nawzajem prawa człowieka i o nie walczyć – mówiła nam o akcji Maria Ejchart-Dubois, również prawniczka z „Wolnych Sądów":

Na stronie www.wszyscyjestesmyrzecznikami.pl każdy może wybrać prawo, o które chce walczyć, np. prawo do edukacji, wolności zgromadzeń, równego traktowania, godności, prawo do sądu, domniemania niewinności. Może tam również zamieścić swoje zdjęcie z zapisanym hasłem i oznaczyć się na mapie Google, aby było widać, że obywatelki i obywatele w całej Polsce są gotowi bronić swych praw.

W ciągu dziesięciu dni w mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć artystów, dziennikarzy, aktywistów, prawników i innych obywateli chcących wyrazić swoją wdzięczność prof. Bodnarowi. Wśród nich są m.in. Agnieszka Holland, Anja Rubik, Grzegorz Markowski, Janina Ochojska, Andrzej Chyra i Maria Peszek. Bronią na nich wolności zgromadzeń, praw osób LGBT+, praw osób z niepełnosprawnościami, wolności sztuki i prawa do godności. 

Pod koniec czerwca prof. Bodnar otrzymał nagrodę Obywateli RP "Stojący w imię zasad". – Bardzo liczymy i wierzymy, że ta kadencja nie jest pana ostatnim słowem. Będzie pan Polsce jeszcze bardzo potrzebny – mówił podczas uroczystości do odchodzącego RPO lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Ustępujący RPO podkreślał wtedy: – To wszystko, co przeżywamy, jest po coś. To bardzo trudny okres, kiedy rzeczywistość nas testuje. Jesteśmy jednak o tyle bogatsi, że przed nami były Węgry. A to znaczy, że możemy przygotować się na dalszą brutalizację władzy w niszczeniu państwa prawa.

Nowym rzecznikiem praw obywatelskich został prof. Marcin Wiącek. Prof. Bodnar 19 lipca objął funkcję dziekana Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Były RPO cały czas angażuje się w akcję "Tour de Konstytucja" – na spotkaniach z mieszkańcami kolejnych miejscowości rozmawia na temat praw gwarantowanych nam przez Konstytucję RP. 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z akcji "Wszyscy jesteśmy rzecznikami" wraz z opisami, które zamieścili ich bohaterowie. 

---

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Andrzej Saramonowicz: "Dziękując Adamowi Bodnarowi za wspaniale lata, kiedy jako Rzecznik Praw Obywatelskich bronił polskiej demokracji, chcę powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rzecznikami praw, które zła władza polityczna chce Polakom odebrać. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że tyle będziemy mieć wolności i demokracji, ile jej sami wywalczymy".

Grzegorz Markowski: "Wielu z nas mówi o głębokiej wdzięczności wobec Adama Bodnara. Wdzięczni jesteśmy i za to co robił, a robił wiele dla obrony praworządności, demokracji i po prostu wiary w ludzką przyzwoitość. I jak to robił, bo swój urząd sprawował z klasą i nieustępliwością.(...)

Jeśli czujecie podobnie, to jest świetna i prosta metoda by swoją wdzięczność wyrazić! Z inicjatywy wielu dobrych ludzi powstał projekt #wszyscyjestesmyrzecznkikami. Dzięki niemu może zamanifestować jakie prawa, o które walczył i walczy Adam Bodnar są dla nas ważne, o co my, obywatele będziemy się upominać bez względu na to kto obejmie stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak to zrobić? To bardzo proste. Okażmy swoją wdzięczność a przy okazji zobaczmy jak jest nas wielu. Skoro władz utrudnia zgromadzenia zróbmy największe zgromadzenie wirtualne ever! Mapa polski znajdująca się na stronie [Wszyscyjestesmyrzecznikami.pl] czeka na Was i Wasze transparenty!"

Akcja Demokracja: "Wiele razy nas broniłeś, wiele nas też nauczyłeś. Wierzymy, że najlepszą formą podziękowań będzie kontynuacja Twojej pracy. Dlatego dzisiaj chcemy przypomnieć Twoje słowa i powiedzieć głośno: »WSZYSCY JESTEŚMY RZECZNIKAMI«".

Sędziowie 'Iustitii' w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikamiSędziowie 'Iustitii' w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami mat. kampanii

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia": "Kadencja RPO Adam Bodnar zakończyła się, działania polityków w Sejmie i Senacie oraz kuriozalna decyzja Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej pozbawiła obywateli ciągłości urzędu RPO. Teraz wszyscy możemy powiedzieć „dziękuję" Rzecznikowi naszych praw, prof. Adamowi Bodnarowi i pokazać, że będziemy dbać o prawa człowieka.

Na zdjęciach widzicie naszych gości z wydarzenia w Poznaniu w KontenerART poświęconego sytuacji w Polsce i w Turcji. Sandra Grzelaszyk z Amnesty International Polska Adwokatka i ekspertka Anna Adamska-Gallant oraz sędzia belgijski Bruno Lietaert z Justice for Rule of Law, sędzia turecki i uchodźca Yavuz Aydin oraz sędziowie z #Iustitia."

Szef KOD Kuba Karyś w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikamiSzef KOD Kuba Karyś w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami mat. kampanii

Danuta Przywara w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikamiDanuta Przywara w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami mat. kampanii

Anja Rubik w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikamiAnja Rubik w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami mat. kampanii

Anja Rubik: "Adam Bodnar to człowiek silny, mądry, życzliwy i pełen empatii, takich leaderów potrzebuje Nasza Polska i Nasz Świat! Dziękujemy, za te 6 lat wsparcia, determinacji i zaangażowania! Jak dla mnie bycie ludzkim i życzliwym oznacza bycie dzielnym i silnym! Taki zawsze był i nadal jest Adam Bodnar".

Janina Ochojska: "Najlepszym podziękowaniem dla Adama Bodnara jest kontynuowanie jego pracy. Dlatego biorę udział w akcji #wszyscyjestesmyrzecznikami i Was również do tego zachęcam. Zdjęcie zrobione podczas protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów/ek z 2018 roku, kiedy marszałek sejmu Kuchciński nie wpuścił mnie do sejmu na spotkanie z protestującymi rodzinami. Do Sarajewa było się łatwiej dostać".

Robert Hojda w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikamiRobert Hojda w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami mat.prywatne

Sylwia Gregorczyk-Abram w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikamiSylwia Gregorczyk-Abram w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami mat.prywatne

Hanna LisHanna Lis mat.kampanii

Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty InternationalDraginja Nadażdin, szefowa Amnesty International mat.kampanii

Głos w obronie praw zwierząt.Głos w obronie praw zwierząt. mat.prywatne

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.