Prawa człowieka nigdy nie były tak systemowo atakowane jak obecnie. W akcji "Wszyscy jesteśmy rzecznikami" obywatele wyliczają prawa, których nie dadzą sobie odebrać.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prof. Adam Bodnar przestał pełnić funkcję rzecznika praw obywatelskich 15 lipca. Tego dnia rozpoczęła się akcja "Wszyscy jesteśmy rzecznikami", w którą zaangażowało się ponad 60 organizacji pozarządowych, m.in. "Wolne Sądy", Akcja Demokracja, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International i Kongres Ruchów Miejskich. 

– Adam Bodnar nie był rzecznikiem warszawskich elit, ale każdego Polaka – nie zapomniał, że pochodzi z Gryfic. Dla mnie rozmowy ze zwykłymi ludźmi w ramach tzw. spotkań regionalnych były jednym z najcenniejszych jego osiągnięć. Zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz, poznając bolączki obywateli, a później próbując je rozwiązać i pomóc ludziom. Otworzył drzwi biura RPO dla organizacji pozarządowych, które zawsze wiedziały, że będą wysłuchane, umiał wykorzystać ich potencjał. Stąd tak duży odzew organizacji pozarządowych na tę akcję – mówiła 'Wyborczej" na starcie tej kampanii mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z "Wolnych Sądów".

Akcja ma na celu pokazanie wdzięczności i uznania dla prof. Adama Bodnara oraz szerzenie wiedzy na temat naszych praw. – Prawa człowieka nigdy nie były tak systemowo atakowane jak obecnie. Cytując Adama Bodnara – wszyscy jesteśmy rzecznikami – musimy przybliżać sobie nawzajem prawa człowieka i o nie walczyć – mówiła nam o akcji Maria Ejchart-Dubois, również prawniczka z „Wolnych Sądów":

Na stronie www.wszyscyjestesmyrzecznikami.pl każdy może wybrać prawo, o które chce walczyć, np. prawo do edukacji, wolności zgromadzeń, równego traktowania, godności, prawo do sądu, domniemania niewinności. Może tam również zamieścić swoje zdjęcie z zapisanym hasłem i oznaczyć się na mapie Google, aby było widać, że obywatelki i obywatele w całej Polsce są gotowi bronić swych praw.

W ciągu dziesięciu dni w mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć artystów, dziennikarzy, aktywistów, prawników i innych obywateli chcących wyrazić swoją wdzięczność prof. Bodnarowi. Wśród nich są m.in. Agnieszka Holland, Anja Rubik, Grzegorz Markowski, Janina Ochojska, Andrzej Chyra i Maria Peszek. Bronią na nich wolności zgromadzeń, praw osób LGBT+, praw osób z niepełnosprawnościami, wolności sztuki i prawa do godności. 

Pod koniec czerwca prof. Bodnar otrzymał nagrodę Obywateli RP "Stojący w imię zasad". – Bardzo liczymy i wierzymy, że ta kadencja nie jest pana ostatnim słowem. Będzie pan Polsce jeszcze bardzo potrzebny – mówił podczas uroczystości do odchodzącego RPO lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Ustępujący RPO podkreślał wtedy: – To wszystko, co przeżywamy, jest po coś. To bardzo trudny okres, kiedy rzeczywistość nas testuje. Jesteśmy jednak o tyle bogatsi, że przed nami były Węgry. A to znaczy, że możemy przygotować się na dalszą brutalizację władzy w niszczeniu państwa prawa.

Nowym rzecznikiem praw obywatelskich został prof. Marcin Wiącek. Prof. Bodnar 19 lipca objął funkcję dziekana Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Były RPO cały czas angażuje się w akcję "Tour de Konstytucja" – na spotkaniach z mieszkańcami kolejnych miejscowości rozmawia na temat praw gwarantowanych nam przez Konstytucję RP. 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z akcji "Wszyscy jesteśmy rzecznikami" wraz z opisami, które zamieścili ich bohaterowie. 

---

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Andrzej Saramonowicz: "Dziękując Adamowi Bodnarowi za wspaniale lata, kiedy jako Rzecznik Praw Obywatelskich bronił polskiej demokracji, chcę powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rzecznikami praw, które zła władza polityczna chce Polakom odebrać. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że tyle będziemy mieć wolności i demokracji, ile jej sami wywalczymy".

Grzegorz Markowski: "Wielu z nas mówi o głębokiej wdzięczności wobec Adama Bodnara. Wdzięczni jesteśmy i za to co robił, a robił wiele dla obrony praworządności, demokracji i po prostu wiary w ludzką przyzwoitość. I jak to robił, bo swój urząd sprawował z klasą i nieustępliwością.(...)

Jeśli czujecie podobnie, to jest świetna i prosta metoda by swoją wdzięczność wyrazić! Z inicjatywy wielu dobrych ludzi powstał projekt #wszyscyjestesmyrzecznkikami. Dzięki niemu może zamanifestować jakie prawa, o które walczył i walczy Adam Bodnar są dla nas ważne, o co my, obywatele będziemy się upominać bez względu na to kto obejmie stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak to zrobić? To bardzo proste. Okażmy swoją wdzięczność a przy okazji zobaczmy jak jest nas wielu. Skoro władz utrudnia zgromadzenia zróbmy największe zgromadzenie wirtualne ever! Mapa polski znajdująca się na stronie [Wszyscyjestesmyrzecznikami.pl] czeka na Was i Wasze transparenty!"

Akcja Demokracja: "Wiele razy nas broniłeś, wiele nas też nauczyłeś. Wierzymy, że najlepszą formą podziękowań będzie kontynuacja Twojej pracy. Dlatego dzisiaj chcemy przypomnieć Twoje słowa i powiedzieć głośno: »WSZYSCY JESTEŚMY RZECZNIKAMI«".

Sędziowie 'Iustitii' w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami
Sędziowie 'Iustitii' w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami  mat. kampanii

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia": "Kadencja RPO Adam Bodnar zakończyła się, działania polityków w Sejmie i Senacie oraz kuriozalna decyzja Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej pozbawiła obywateli ciągłości urzędu RPO. Teraz wszyscy możemy powiedzieć „dziękuję" Rzecznikowi naszych praw, prof. Adamowi Bodnarowi i pokazać, że będziemy dbać o prawa człowieka.

Na zdjęciach widzicie naszych gości z wydarzenia w Poznaniu w KontenerART poświęconego sytuacji w Polsce i w Turcji. Sandra Grzelaszyk z Amnesty International Polska Adwokatka i ekspertka Anna Adamska-Gallant oraz sędzia belgijski Bruno Lietaert z Justice for Rule of Law, sędzia turecki i uchodźca Yavuz Aydin oraz sędziowie z #Iustitia."

Szef KOD Kuba Karyś w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami
Szef KOD Kuba Karyś w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami  mat. kampanii

Danuta Przywara w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami
Danuta Przywara w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami  mat. kampanii

Anja Rubik w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami
Anja Rubik w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami  mat. kampanii

Anja Rubik: "Adam Bodnar to człowiek silny, mądry, życzliwy i pełen empatii, takich leaderów potrzebuje Nasza Polska i Nasz Świat! Dziękujemy, za te 6 lat wsparcia, determinacji i zaangażowania! Jak dla mnie bycie ludzkim i życzliwym oznacza bycie dzielnym i silnym! Taki zawsze był i nadal jest Adam Bodnar".

Janina Ochojska: "Najlepszym podziękowaniem dla Adama Bodnara jest kontynuowanie jego pracy. Dlatego biorę udział w akcji #wszyscyjestesmyrzecznikami i Was również do tego zachęcam. Zdjęcie zrobione podczas protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów/ek z 2018 roku, kiedy marszałek sejmu Kuchciński nie wpuścił mnie do sejmu na spotkanie z protestującymi rodzinami. Do Sarajewa było się łatwiej dostać".

Robert Hojda w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami
Robert Hojda w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami  mat.prywatne

Sylwia Gregorczyk-Abram w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami
Sylwia Gregorczyk-Abram w kampanii Wszyscy jesteśmy rzecznikami  mat.prywatne

Hanna Lis
Hanna Lis  mat.kampanii

Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty International
Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty International  mat.kampanii

Głos w obronie praw zwierząt.
Głos w obronie praw zwierząt.  mat.prywatne

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wielu obywateli nie stać na taką odwagę cywilną. To kosztuje, z różnych powodów. Niech mądrze wybiorą, za kotarami , w trakcie najbliższego głosowania.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  Ja zrobiłam sobie zdjęcie z napisem "Bronię prawa każdego człowieka do szacunku" i umieściłam na stronie #wszyscyjestesmy rzecznikami. Zachęcam. To jest też apel do wielu komentatorow tego artykułu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bronię praw osób LGBTQ+
  @Krzysztof z Komorowa
  A ja nie :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Holland niech sobie kupi "ekologiczny" wibrator i włoży do pyska
  @Maruka7
  Wstętny komentarz. Może lepiej nie komentować, jak się nie ma nic do powiedzenia. Sam sobie wsadź wspomniany przedmiot.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  ?Adam Bodnar nie był rzecznikiem warszawskich elit, ale każdego Polaka ? nie zapomniał, że pochodzi z Gryfic. Dla mnie rozmowy ze zwykłymi ludźmi w ramach tzw. spotkań regionalnych były jednym z najcenniejszych jego osiągnięć. Zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz, poznając bolączki obywateli, a później próbując je rozwiązać i pomóc ludziom.? Najsmutniejsza mysl to ta ze Adam Bodnar nie robilby tego gdyby nie rzadzil PiS . Problemy bylyby takie same bo czy pis w rzadzie czy opozycji temperatura bylaby taka sama albo wrecz gorętsza . Takze w ocenie mojej skromnej osoby to wojaże Adama to tez manipulacja
  @KogoToObchodziWhoCares
  Nieprawda. To wspaniały empatyczny człowiek. Następca nie będzie taki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Och jejusiu, nawet słodziutki piesio wziął udział w akcji! A ti ti! A niu niu niu!
  WTF ti ti, niu niu? Mówisz tak do wiernych uchylając sutannę?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @bialywywiad
  Nie, wyborcza tak mówi do czytelników, publikując w poważnej sprawie zdjęcie psa i jego listu w sprawie rzucania piłeczki.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Obrona godności człowieka polega na obronie tego człowieka przed kapitalizmem i całym bestialstwem związanym z własnością prywatną.
  Innymi słowy: jedną formę gnojenia ludzi uważacie za uprawnioną (tę związaną z gospodarką kapitalistyczną). Jako obrońcy człowieka nie jesteście zatem wiarygodni.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @Lewicy.wolno.wszystko.
  Już byli tacy, co wszystkim dawali, czy się stoi, czy się leży i co z tego wyszło?
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @smils

  Właśnie o tym mówię: podwójne standardy. Tym bardziej powinniście rozumieć drugą stronę, która uważa, że gejom nic się nie należy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @Lewicy.wolno.wszystko.
  Eh Wania ZSRR I PRL maza Ci sie?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Droga Pani Holland. Dlaczego pani córa, Kasia Adamik tak ochoczo nie broni praw, przecież ona sprawiła, że o wnukach musiała Pani zapomnieć.
  @arrida123
  I jak ona teraz będzie żyć? Przecież wnuki są bardziej potrzebne do egzystencji niż woda i powietrze.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @arrida123
  Każdy ma prawo do bycia sobą. Kolejne hasło.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1