Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowna Redakcjo,

Inga Iwasiów, moja ulubiona autorka "Dużego Formatu", w felietonie z 19 lipca rozważa: „(…) uwzględnienie w choreografii »ale« ". To znaczy, rozważa opcję zrezygnowania z żądań obietnicy realizacji czy umieszczenia w programach partii opozycyjnych naszych partykularnych, a więc różnorodnych, często wzajemnie sprzecznych, interesów na rzecz zjednoczenia się wokół głównej sprawy, jaką jest odsunięcie od władzy dyktatury pisowskiej. Bo tylko po tym, w warunkach demokracji, możliwa byłaby realizacja tych naszych różnorodnych interesów partykularnych, których obecność teraz w naszych żądaniach uniemożliwia stworzenie jednolitego frontu zdolnego obalić PiS.

Ale Inga Iwasiów zaraz odrzuca ten pomysł: „od swoich żądań nie mam jak odstąpić". Bo chociaż „liczymy na to, że będzie lepiej, gdy zastopujemy dobrą zmianę, jednak jako osoba posiadająca pewną wiedzę o procesach społecznych zapytam: czy będzie?" – wątpi felietonistka.

Oczywiście, że nie wiemy, czy na pewno będzie lepiej. Może tak, może nie. Wiemy natomiast, że jeśli nie zastopujemy dobrej zmiany, to na pewno  n i e  będzie lepiej, a zapewne będzie gorzej.

 Kiedy więc wybiera się pewną porażkę nad niepewny sukces? Jak można wnosić z lektury m.in. „Czarnego łabędzia" Nassima Nicholasa Taleba czy „Masy krytycznej" Philipa Balla, wtedy, gdy porażka postrzegana jest jako niezagrażająca tak bardzo stabilności środowiska decydujących o wyborze jak "ryzyko" odniesienia zwycięstwa.

Obawiam się, że z tą sytuacją mamy obecnie do czynienia w kraju: lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, zdaje się, wbrew gromkim deklaracjom, uważać znaczna część "przeciwników" dobrej zmiany.

Z poważaniem,

Marek Wystański

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.