Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Apel Stowarzyszenia "Za Wolną Rosję" w sprawie buriackiego działacza na rzecz praw człowieka Jewgienija Chasojewa 

W środę 21 lipca na wniosek Rosji polskie władze zatrzymały buriackiego działacza na rzecz praw człowieka Jewgienija Chasojewa (translit. Evgenii Khasoev), przyjaciela naszego Stowarzyszenia "Za Wolną Rosję". Zatrzymany został umieszczony w areszcie tymczasowym na 48 godzin. O jego ekstradycji do Rosji zadecyduje sąd.

Jewgienij Chasojew jest szefem buriackiego oddziału organizacji praw człowieka „Syberia bez tortur".

W dniu 8 lutego 2021 r. przeciwko Chasojewowi wszczęto sprawę karną pod zarzutem groźby stosowania przemocy przeciwko przedstawicielom władzy, 12 lutego – kolejną sprawę karną pod zarzutem publicznych pomówień przedstawicieli organów władzy.

Według organizacji obrończej OVD Info, sprawa ta ma związek z jego udziałem w filmie dokumentalnym "Jestem policjantem torturowanym przez policjantów", w którym opowiedział, jak był torturowany przez policjantów i jak po tym postanowił bronić ofiar tortur policyjnych.

W marcu br. Chasojew opuścił terytorium Federacji Rosyjskiej. 2 lipca 2021 Jewgienij Chasojew złożył w Służbie Granicznej RP wniosek o azyl w Polsce, 5 lipca zarejestrował się w Dębaku jako aplikant o azyl. W Warszawie mieszka w wynajętym pokoju, otrzymuje wsparcie finansowe od Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Kreml wykorzystuje Interpol do ścigania oponentów politycznych. Toczące się w Rosji przeciwko Chasojewowi postępowania karne jest motywowane politycznie.

W imieniu Stowarzyszenia "Za Wolną Rosję" zwracamy się do polskich NGO, dziennikarzy i polityków o zajęcie stanowiska w sprawie zatrzymania Chasojewa i apelujemy o jego obronę.

Chasojew mieszkał w Rosji w Ułan Ude. Po zakończeniu służby w policji w 2008 roku występował w sądach w obronie poszkodowanych w głośnych sprawach w swoim regionie, m.in. w sprawach tortur w policji, a także zatrzymanych aktywistów protestujących na rzecz uwolnienia Aleksieja Nawalnego w styczniu 2021.

Stowarzyszenie Memoriał uważa, że prześladowanie Chasojewa ma związek z jego działalnością jako obrońcy praw człowieka i jest motywowane politycznie.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.