Panowie zarz康zaj帷y opozycj powinni si jednoznacznie opowiedzie: czy s za wolno軼i i r闚no軼i kobiet, czy za ideologi religijnych fundamentalist闚, kt鏎a zniszczy ca貫 pokolenia i doprowadzi do odebrania wolno軼i kobietom. Inaczej s biernymi, cichymi sojusznikami Przemys豉wa Czarnka i Ordo Iuris - m闚i Marta Lempart
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozmowa z Martą Lempart, liderką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, i Dorotą Łobodą, radną Warszawy, członkinią Rady Konsultacyjnej przy OSK i współzałożycielką fundacji Rodzice Mają Głos. 

W poniedziałek (19 lipca) o godz. 15.30 pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki odbędzie się  manifestacja przeciwko zmianom, jakie w szkolnictwie wprowadza szef tego resortu Przemysław Czarnek. Także w poniedziałek i kolejnych dniach protesty odbędą się również w innych miastach, przed siedzibami kuratoriów i szkołami. 

Manifestacje odbywają się pod hasłem "Gruntujemy cnoty niewieście". To nawiązanie do wypowiedzi jednego z doradców ministra Czarnka. 

8 lipca minister podpisał dokument, w którym nakreślone zostały kierunki na nowy rok szkolny. Składa się z sześciu punktów, traktujących m.in. o „wspomaganiu przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowania do życia w rodzinie".

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" doradca ministra Paweł Skrzydlewski wyjaśniał dokładniej wizję polityki edukacyjnej.  Jego zdaniem, "obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko, moralne i religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety", które ma polegać na rozbudzeniu pychy. Upowszechnienie takich postaw jak „próżność, zainteresowanie wyłącznie sobą i egotyzm" ma doprowadzić do „zabijania rodziny i zamykania się na płodność".

Kluczowe ma być więc rozwijanie cnoty, a do tego „trzeba mieć zdrową rodzinę, opartą na monogamicznym nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety".

Na te słowa odpowiada OSK. Deklaruje: "zgodnie z założeniami gruntujemy swoje 'cnoty niewieście' – siłę, odwagę, wiedzę, niezależność, ambicję, konsekwencję, solidarność. I jakie kto w sobie czuje, stale gruntuje".

ANITA KARWOWSKA: "Ręce precz od naszych dzieci, średniowieczne dziady. Czarnek, wypierdalaj". Tak Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada w newsletterze poniedziałkową manifestację przeciwko zmianom, jakie wprowadza w szkołach minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

DOROTA ŁOBODA: Przemysław Czarnek dewastuje szkolnictwo. Niestety sedno forsowanych przez niego zmian nam umyka, a do opinii publicznej przede wszystkim przebijają się te głupie i szkodliwe wypowiedzi Czarnka i jego doradców, jak ostatnio stwierdzenie o cnotach niewieścich.

A co jest istotą tej działalności?

D.Ł.: To praca nad bardzo konkretnymi zmianami w systemie oświaty, które sprawią, że szkoła przestanie być publiczna, a będzie państwowa, a właściwie partyjna. Taka, jaką sobie PiS wymyślił, mająca formatować uczniów według określonego szablonu, w którym mieszczą się choćby te cnoty niewieście. Temu służyć będzie też obowiązkowe uczestnictwo w religii lub etyce wprowadzone rozporządzeniem.

Dorota Łoboda
Dorota Łoboda  Fot. Marcin Kaliński

MARTA LEMPART: Ludzie pytają: skoro będzie wybór między tymi przedmiotami, to czemu się buntować? Bunt jest konieczny, bo to działanie Czarnka od początku prowadzone jest w złej wierze. Nie będzie żadnego wyboru: i na religii, i na etyce ma odbywać się pisowska indoktrynacja.

D.Ł.: Do rodziców nie dotarła jeszcze waga szykowanych zmian dotycząca zwiększenia kompetencji kuratorów oświaty. Jeśli wejdą w życie, to o szkole będzie decydować nie samorząd, nie dyrektor, nie nauczyciele i nie rodzice, ale właśnie kurator działający z polecenia ministra.

Jakie decyzje będą w rękach kuratorów?

D.Ł.: W przygotowaniu są dwie ustawy. Pierwszy projekt, obecnie w konsultacjach, pisany jest nie w MEN, ale przez ministra Michała Wójcika.

Wprowadza karę do trzech lat więzienia dla osoby, która kierując edukacyjną jednostką organizacyjną, przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnim, czym działa na szkodę tego małoletniego.

Ten projekt ma na celu zastraszenie nauczycielek, nauczycieli, dyrektorek i dyrektorów. Wywoła efekt mrożący, strach zagości w naszych szkołach i przedszkolach.

I drugi projekt, nazywany "lex Czarnek", który daje kuratorowi nadrzędną władzę w komisji konkursowej wyłaniającej dyrektora szkoły. Kuratorium będzie w niej miało pięciu zamiast trzech członków, samorząd – trzech, liczba przedstawicieli rodziców i nauczycieli oraz związków zawodowych nie ulegnie zmianie. Kurator będzie mógł również wnioskować o odwołanie dyrektora w dowolnym momencie, jeśli ten nie wypełni zaleceń kuratorium. A te zalecenia to worek bez dna.

Łatwo sobie wyobrazić, że np. pojawia się dyspozycja zorganizowania w szkole większej liczby wydarzeń o charakterze narodowo-katolickim, do czego dyrektorka czy dyrektor nie podejdzie wystarczająco entuzjastycznie. Jeśli tego nie zrobi, kurator może go zwolnić.

Podkreślmy – to narzędzie pozwoli urzędnikowi z kuratorium wcielać w życie wszystkie szkodliwe pomysły, jakie zrodzą się w głowach przedstawicieli ministerstwa – gruntowanie cnót niewieścich też. Niepokorni dyrektorzy, pod dowolnym pretekstem, będą odwoływani. To powrót do centralnego zarządzania, samorząd nie będzie miał nic do powiedzenia.

Zgoda kuratora będzie też niezbędna, by organizacje społeczne weszły na teren szkoły z zajęciami dodatkowymi. Przemysław Czarnek znowu kłamie, kiedy mówi, że to rodzice będą decydowali o tym, jakie zajęcia będą w szkołach. Tak, zgoda rodzica będzie wymagana, ale najpierw w ogóle na zorganizowanie takich zajęć musi zgodzić się kurator.

Mogę się założyć, że kryterium przy tym będzie lista Ordo Iuris z raportu "Chrońmy dzieci". Znalazły się tam organizacje, które według OI są niebezpieczne dla dzieci., m.in. Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" i fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która chroni dzieci przed przemocą.

Wszystko, co będzie miało w tytule: antydyskryminacyjna, seksualna, obywatelska, antyprzemocowa, z założenia będzie odrzucane.

Podkreśla pani, że rodzice nie uzmysławiają sobie jeszcze zagrożenia związanego ze zmianami forsowanymi przez Przemysława Czarnka. Dlaczego, skoro dotyczy to najważniejszej sprawy, czyli sposobu edukacji i wychowania ich dzieci?

D.Ł.: Dlatego że mimo deformy szkół przeprowadzanej w ostatnich latach rodzice czuli się nadal dość bezpiecznie w tych szkołach, które miały fajnych dyrektorów i dobrych nauczycieli. Uznali, że oni są jak tarcza, która chroni przed kolejnymi zmianami forsowanymi przez PiS. Teraz tej tarczy już nie będzie, szkoły będą pod pełną kontrolą ministra.

Domagamy się odwołania Czarnka, ale nie mam złudzeń, że ktokolwiek inny z tej ekipy zmieniłby obrany kurs dotyczący polskiej szkoły. Ten kurs wyznaczyli Jarosław Kaczyński i jego partia.

To dla PiS sprawa kluczowa, co po ostatnich wyborach wprost powiedzieli Zbigniew Ziobro i Ryszard Terlecki. Stwierdzili, że za mało młodych osób głosowało na Zjednoczoną Prawicę, za co odpowiada niewłaściwa edukacja szkolna.

A więc trzeba ją zmienić tak, żeby więcej młodych przyswoiło, jak wspaniałą partią jest partia rządząca.

Marta Lempart: Patrzę na zdjęcia z Afganistanu z lat 70. Kobiety mogły ubierać się dowolnie, uczyć się i pracować. Dziś kobieta lub dziewczynka może stracić życie za chodzenie do szkoły, za samodzielne wyjście z domu, za umiejętność czytania. A zaczęło się to od mówienia o potrzebie skromności, o tradycyjnych rolach kobiety. Brzmi znajomo?

Oczywiście można się śmiać z takiego porównania i bagatelizować zagrożenie, bo przecież jesteśmy w Unii Europejskiej. Ale po pierwsze, PiS nas z tej Unii wyprowadza, a po drugie, mówi dokładnie to, od czego zaczęło się piekło kobiet m.in. w Afganistanie.

O posłuszeństwie jeszcze nie mówią, ale i to się pojawi. Równolegle mowa jest o odpowiednim wychowaniu mężczyzn - w nacjonalizmie i przyzwoleniu na przemoc.

Lempart: Mam po prostu nadzieję, że wolność, przyzwoitość i godność okażą się jednak, w tym momencie próby, ważniejsze od życia w zgodzie z władzą.
Lempart: Mam po prostu nadzieję, że wolność, przyzwoitość i godność okażą się jednak, w tym momencie próby, ważniejsze od życia w zgodzie z władzą.  OSK

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji zobaczyłyśmy, jaka siła jest w Polkach. Dlaczego i tym razem nie miałybyśmy jej okazać?

M.L.: Nie uważam, żeby Afganki, którym odebrano po kolei wszystkie prawa, były gorsze od nas, słabsze, mniej świadome. To niebezpieczne myślenie: "nas to nie spotka". Im odebrano wszystkie prawa. Jeżeli kobiety mają przeciwko sobie cały system, to walka jest trudna. A pole edukacji jest jednym z kluczowych pól walki - teraz mamy walkę o to, co jest nauczane, niedługo będzie walka o to, że pewnych rzeczy dziewczynkom nie będzie wolno się uczyć. A potem już wcale.

Wygramy, jeśli po naszej stronie znajdą się prawdziwi, a nie malowani sojusznicy.

Mam wrażenie, że wielu mężczyzn z różnych partii po stronie opozycji demokratycznej po cichu cieszy się z tego, co robi i mówi Czarnek. Oni mniej lub bardziej jawnie podzielają to myślenie, które zakłada, że kobiety powinny być grzeczne, miłe, łagodne, posłuszne - no i nie mogą być wulgarne.

W ich ocenie nie mamy prawa być silne, niezależne, mądre i dzielne - dla nich to jest przecież niedobrze, wymusza na nich słuchanie nas, a nie tylko siebie nawzajem i polskich biskupów. To jest jedynie różnica skali oceniania przez mężczyzn, co kobietom "nie przystoi".

Wielu mężczyzn po stronie opozycji, zamiast zrzec się zarządzania kobietami, podporządkowywania nas, po prostu łaskawie godzi się na to, żeby robić to na znacząco mniejszą skalę, niż robi to PiS.

Ale władza nad kobietami nadal ma pozostać w rękach mężczyzn, no bo bez przesady z tą równością. Czuję to bardzo wyraźnie i budzi to we mnie wielki gniew.

Od polityków mieniących się demokratami oczekuję, że oni z przywileju zarządzania kobietami i naszymi prawami wreszcie raz na zawsze zrezygnują. Nie ma demokracji bez praw człowieka i nie ma demokracji bez praw kobiet.

Panowie zarządzający opozycją powinni się jednoznacznie opowiedzieć: czy są za wolnością i równością kobiet, czy za ideologią religijnych fundamentalistów, która zniszczy całe pokolenia i doprowadzi do odebrania wolności kobietom. Inaczej są biernymi, cichymi sojusznikami Czarnka i Ordo Iuris. Nie można być trochę w ciąży.

Dorota Łoboda: Na poziomie szkoły zacznie się to od tego, że dziewczynkom będzie się wskazywać, aby zamiast piłki nożnej wybrały grę na fortepianie, zamiast programowania - rysunek.

Za słowami Czarnka i jego doradców pójdą pieniądze na określone programy edukacyjne. Zamiast 'Dziewczyny na politechniki' będziemy mieć zajęcia 'Jak być dobrą żoną'. Minister Czarnek mówi przecież, że powołaniem kobiet jest jak najszybsze zamążpójście i rodzenie dzieci.

M.L.: W żadnym kraju, który stał się wyznaniowy, zakazów nie wprowadzano od razu. Najpierw było zniechęcanie: do nauki, do pracy, do udziału w życiu publicznym. Dopiero za tym szedł zakaz.

Co będzie się działo w poniedziałek?

M.L.: Spotykamy się przed siedzibą MEiN. W kolejnych dniach będą protesty w różnych innych miastach. Nawet symbolicznie warto wyjść pod szkołę albo kuratorium w akcie protestu, tak jak staliśmy przed sądami. Nie możemy nie reagować. Nawet jeśli będzie nas mniej, bo są wakacje, to nie możemy odpuścić. W końcu, wbrew kłamstwom Kościoła i prawicy, większość z nas, większość feministek, ma dzieci.

D.Ł.: To, że jest nas mniej, nie znaczy, że sprawa jest mniej słuszna. Każda osoba, która wyjdzie w proteście, zwiększa szansę na to, że o tych wszystkich zagrożeniach dowiedzą się inni.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Lempart ma racj, ludzie nie zdaj sobie jeszcze sprawy co nam grozi.
  @exxxx2015
  Na pewno przeczo貪anie w b這cie kilku prominentnych polityk闚 z opozycji poprawi sytuacj.
  ju ocenia貫(a)
  1
  4
  @exxxx2015
  W li軼ie Paw豉 aposto豉 do Kolosan (3, 18) - ten ust瘼 jest czytany w ko軼io豉ch regularnie - stoi jak w馧: "皋ny, b康嬈ie poddane m篹om, tak jak przysta這 w Panu". Czarnek i jego koledzy rozumiej to zupe軟ie dos這wnie i maj zamiar wprowadza edukacj w szko豉ch dok豉dnie w tym duchu.
  Wi璚, Pani Marto, to nie prawda, 瞠 nie m闚i o pos逝sze雟twie kobiety wobec m篹czyzny. M闚i ca造 czas.
  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  @exxxx2015
  Co najdziwniejsze, NADAL nie zdaj sobie sprawy, mimo, 瞠 wiadomo od mniej wi璚ej 獞ier wieku, jakie s plany klech闚 i ich s逝gus闚 wobec Polski i Polek.
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  "Panowie zarz康zaj帷y opozycj powinni si jednoznacznie opowiedzie: czy s za wolno軼i i r闚no軼i kobiet, czy za ideologi religijnych fundamentalist闚".
  Panowie ustami Adama Michnika ju si wypowiedzieli a Sweter nawet to pokaza wspieraj帷 kaczyst闚 czynem. Sam Biedro wiosny nie czyni. Nomen onen.
  Pani Lempart ma racj.
  @willie1950
  Oczywi軼ie, 瞠 ma racj. I Ty te j masz.
  Nigdy nie g這sowa豉m na PO w豉郾ie z tego powodu 瞠 s w sprawach 鈍iatopogl康owych, praw kobiet, przemocy domowej itd. tacy - "pomi璠zy", "niedookre郵eni", og鏊nie niezdecydowani i w sumie bezjajeczni jak makaron. Ale "sweter" (jak go nazywasz) swoimi dzia豉niami mnie odsuwa od lewicy.
  Michnik nigdy nie by moim ulubie鎍em, jego gazeta tak - on sam - nie. A od czasu gdy przeczyta豉m jego wypociny pod has貫m "nie wyobra瘸m sobie Polski bez ko軼io豉 katolickiego" to wyrzuci豉m go ca趾owicie poza nawias.
  Ja sobie wyobra瘸m Polsk bez ko軼io豉 katolickiego:
  bez tych koszmarnych przyk豉d闚 marnotrawstwa wielkich pieni璠zy typu Liche, ζgiewniki czy monument w 安iebodzinie,
  bez Rydzyka i jego cwaniackich pseudobiznes闚, radia i tv,
  bez kiczowatych i obciachowych "obchod闚",
  bez pasibrzuch闚 w haftowanych z這tem szatkach,
  bez pedofilii w ko軼iele,
  bez "pa ksi璠zowych",
  bez luksusowych budynk闚 i pa豉c闚 wi瘯szych od szk馧,
  bez,... bez...bez...
  tylko nie wiem czy do篡j willie, nie wiem...

  A Pani υbodzie i Pani Lempart dzi瘯uj serdecznie za ten wywiad.
  ju ocenia貫(a)
  12
  3
  @willie1950
  Pani Lempart walczy dzielnie o s逝szna spraw, niemniej jest zwyczajnie g逝pia. Jedno nie wyklucza drugiego. Mo瞠 niech nic nie m闚i o Afganistanie w latach siedemdziesi徠ych, za to odwa積ie powie kto konkretnie z opozycji sprzyja Garnkowi. Ja s3 przyznam, 瞠 mu sprzyjam, nawet krzykn "Wi璚ej Czarnk闚, to szybszy koniec pissdzielstwa"
  ju ocenia貫(a)
  3
  6
  @willie1950
  Sweter nie jest opozycjonist. W這dek zawsze z w豉dz. Biedronia ju ocenili jego BYLI wyborcy.
  ju ocenia貫(a)
  5
  1
  @Vito(ld)60
  Nie, nie jest "g逝pia" i mo瞠 m闚i o Afganistanie - a nawet powinna. Bo to bardzo dobry przyk豉d.
  A Ty sobie mo瞠sz pozwoli 瞠by "sprzyja" - bo zanim PiS odejdzie - to nie Ty przez ten czas b璠ziesz p豉ci marnowaniem swoich najfajniejszych szkolnych lat - tylko dziewczynki w szkole.
  ju ocenia貫(a)
  8
  2
  @asiatereska
  "tylko nie wiem czy do篡j willie, nie wiem..."
  Za to ja wiem, niestety ani ty ani ja nie dozyjemy tego. Polska jest tak zacofanym mentalnie krajem ze przez najblizsze dwa pokolenia nic sie w nim nie zmieni. (Choc bardzo chcialbym sie mylic).
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  @asiatereska
  "mo瞠 m闚i o Afganistanie - a nawet powinna. Bo to bardzo dobry przyk豉d."
  Oczywiste ze moze, i ze przyklad jest celny! Unaocznia dziadersom jaka droga chodza ich mysli.
  A Vitold60 zagalopowal sie i potknal o wlasne zawiklane rozumowanie. Nie m闚iac o tym ze nie ma racji, bo im wiecej Czarnk闚 tym bardziej zacofany ten kraj, a zwlaszcza "suweren" i spora czesc mezczyzn.
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  @witowita
  Fakt, niestety.
  Przy tej okazji przypomnia豉m sobie wierszyk pochodz帷y podobno jeszcze z czas闚 gomu趾owskich:
  prze這穎nych si nie l瘯aj,
  ma這 r鏏 - a du穎 st瘯aj,
  nie krytykuj, nie podskakuj,
  sied na dupie i przytakuj,
  nie przejmuj si swoj rol,
  bo i tak ci opie...,
  nie przejmuj si swoj prac,
  bo i tak ci g... p豉c,
  za pi耩 trzecia, we kapot,
  pie...szefa i robot,
  tak do篡jesz starczej renty,
  nigdy w dup nie kopni皻y,
  a gdy przyjdzie 篡cia kres,
  powiedz wszystkim,
  sra was pies,
  na nagrobku napisz sobie,
  MAM WAS W DUPIE, LE缺 W GROBIE.

  Pasuje do rz康闚 PiSu jak ula, A mnie szczeg鏊nie to ostatnie zdanie si podoba.
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  @asiatereska
  w 100 % popieram Pani wypowied
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Polska cywilizacja pogardy wobec kobiet! To polscy mizogini ju w 1993r w imi rzekomych ?demokratycznych? wartosci urz康zili Polkom piek這! Jaka to demokracja, gdzie odbierane zosta造 prawa podstawowe i prawa nabyte 52% spo貫cze雟twa? Gdzie dogmat ko軼ielny znaczy wi璚ej ni zdrowie i 篡cie kobiet? Nawet w Iranie i Arabii Saudyjskiej - aborcja ze wskazaniem embriopatologicznym jest legalna.

  Kaczynski dopi掖 system wyrokiem kucharskiego trybuna逝. PiS chce torturowa i udawa, ze to opieka, a nie tortury! Polska cywilizacja pogardy wobec kobiet. Cywilizacja ciemnoty. Cywilzacja pogardy wobec ponad polowy spoleczenstwa.
  Cywilizacja dziadersow i mizoginow nieszanujacych Polek, ich praw, praw podstawowych, praw czlowieka.

  Prawo do legalnej aborcj jest prawem do ochrony zdrowia. Zakaz aborcji - r闚nie ze wskazaniem spo貫cznym oznacznacza prawny zakaz dost瘼u do opieki medycznej.
  Wsp馧czesna aborcja wykonana w warunkach klinicznych trwa 2 minuty i jest prostym zabiegiem medycznym.
  Ze wzgledu na zdrowie kobiet w Niemczech ustawodawca, mimo formalnego zakazu aborcji 218 StGB - kodeksu karnego, zdepenalizowal aborcje ca趾owicie zarowno dla kobiet, jak i dla lekarzy. W Niemczech aborcja jest dost瘼na i bezpieczna.
  W Polsce, jednym z pierwszych kraj闚 w Europie, w 1956r dopuszczalnosc aborcji zostala ustanowiona jedynie ze wzgledow na zdrowie kobiet. Tylko w 1955r do szpitali przyjeto 80tys kobiet ze wzgledu na trwajace poronienie wywo豉ne przez ?znachorki?, 2tys zmarlo z tego powodu. Samobojstw z powodu niechcianej ciazy nikt nawet nie liczyl!!!

  W trosce o zdrowie kobiet w 95% kraj闚 na 安iecie - aborcja jest legalna, dost瘼na i bezpieczna. Tylko w Polsce niestety, uda這 si wm闚i spo貫cze雟twu, 瞠 aborcja jest radykalnym rozwi您aniem. Aborcja na 膨danie do 12. tygodnia to europejski standard! Standard, a nie swiatopoglad!
  Prawa kobiet, rowniez lub zwlaszcza te reprodukcyjne - dostepna i bezpieczna aborcja na zadanie, powszechny dostep do refundowanej antykoncepcji, edukacja seksualna na kazdym poziomie nauczania, poczawszy od 2. klasy szkoly podstawowej - to jest kwintesencja podmiotowosci, wolnego wyboru i wolnej woli.

  Prawa reprodukcyjne zawsze sa wymiarem stopnia cywilizacji spoleczenstwa. Walka o prawo do bezpiecznej aborcji to walka nie z Kaczy雟kim dyktatorem, to walka z cywilizacja pogardy wobec kobiet!
  @style
  w punkt
  ju ocenia貫(a)
  11
  1
  @style
  Suchocka, a potem Godek, Przy喚bska, Paw這wicz, Szyd這, Witek... no tak, sami mizogini.
  ju ocenia貫(a)
  2
  1
  @style
  Powiem tak.
  1. Aborcja do 12 tygodnia bez podania przyczyn?? - Jestem za!
  2. Refundowana antykoncepcja?? Tu bym si zastanawia jedynie ze wzgl璠u na koszty tej imprezy (syndrom tzw. "za kr鏒kiej ko責ry). Natomiast z ca陰 pewno軼i, wszelkie bezpieczne 鈔odki farmakologiczne (np. "pigu趾a dzie po") powinny by dost瘼ne bez recepty.
  3. Edukacja seksualna - podpisuj si oboma r瘯oma i oboma nogami (pod warunkiem, 瞠 b璠zie prowadzona przez wykwalifikowane kadry, a nie przez studentki filologii, jak to swego czasu pr鏏owa這 robi OSK)

  Problem polega na tym, 瞠 OSK (ustami przedstawicielek Rady Konsultacyjnej) stawia m. in. tak absurdalne postulaty, jak dopuszczalno嗆 aborcji do 9 miesi帷a ci捫y w陰cznie.
  ju ocenia貫(a)
  2
  2
  @hubba_hubba
  Mizoginia to mentalnosc, nie p貫. Nienawi嗆, pogarda, uprzedzenie wobec kobiet cechuje r闚nie niekt鏎e kobiety.
  ju ocenia貫(a)
  7
  2
  @tejot
  To akurat nieprawda. Ale nawet je郵i czasem postulaty OSK s nieco przesadzone - to bardzo dobrze. B璠zie z czego dochodzi do kompromisu. Pami皻ajmy, 瞠 drugiej stronie s ci, co chc zabroni rozwod闚 i wsadza kobiety do wi瞛ienia za poronienie.
  ju ocenia貫(a)
  1
  2
  @yyad
  Problem w tym, 瞠 z OSK (podbnie jak z Ordo Iuris) si nie dyskutuje. OSK si popiera w 100% albo jest si "spermodawc, dziadersem, mizoginem, szowinistyczn m瘰k 鈍ini, chamem, prostakiem, katotalibem (co jest bardzo zabawne w odniesieniu do antykleryka豉 i apostaty) czy pisowszczykiem,".
  Tak dla jasno軼i przytaczam tu tylko i wy陰cznie te epitety, kt鏎e na forum publicznym do przytoczenia si nadaj. Powiem wi璚ej, wielokrotnie zdarza這 mi si wchodzi w polemik z drug stron medalu (czyli tzw. 鈔odowiskiem pro-life) i mog stwierdzi jedno. Epitet闚 i godz帷ych w godno嗆 adwersarza wyzwisk 鈔odowiska pro-life, mog si uczy od bojowniczek o wolno嗆, tolerancj i prawa cz這wieka.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  @style
  100/100 % racji !
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  @hubba_hubba
  Nie udawaj ze jestes glupszy niz jestes.
  Nie udawaj ze nie wiesz czyja wina sa te poglady, nawet jesli czasem wyrazane sa ustami kobiet.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Musimy pami皻a , 瞠 ka盥a rewolucja zaczyna si od s堯w... wi璚 je郵i nie b璠ziemy szybko reagowa, takie oszo這my jak czarnek, czy te jego kumple z OY szybko wciel w 篡cie swoje chore wizje.
  Mnie ju niewiele zaszkodz (du穎 czasu mi nie zosta這 ), ale mam c鏎k. To dla naszych dzieci i wnuk闚 musimy si postara odsun望 od w豉dzy pis-bolszewi, p鏦i si jeszcze da...
  ju ocenia貫(a)
  96
  2
  M篹czyzna, kt鏎y nie uznaje r闚no軼i kobiet, kt鏎y nie uznaje ich warto軼i, nie jest m篹czyzn. Jest pospolit ciot.
  @calvados
  Nale瘸這by wymy郵i jakie nowe okre郵enie na tych wystraszonych 篡ciem ch這pc闚, bo "ciota" pasuje do nich tylko za po鈔ednictwem negatywnych konotacji tego s這wa, co jest powielaniem szkodliwych schemat闚 wobec samych gej闚 i wali w nich rykoszetem. Wszak nienawi嗆 do kobiet zdaje si wyst瘼owa tylko u kryptogej闚 ze skrajnej prawicy, co jest jednak ma這 reprezentatywne dla og馧u homoseksualist闚.
  ju ocenia貫(a)
  7
  0
  @Zdzislaw.Dyrman.Zasadniczo...
  "nienawi嗆 do kobiet zdaje si wyst瘼owa tylko u kryptogej闚 ze skrajnej prawicy, co jest jednak ma這 reprezentatywne dla og馧u homoseksualist闚"

  Dobre! W punkt!
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Oj tam, oj tam. Jak nast徙i odbicie po tym szale雟twie to w ko軼io豉ch b璠 tylko bary i magazyny.
  M這dzie jest bardzo wyczulona na fa連z i nie da sobie wcisn望 do g堯w tych idiotyzm闚, podobnie jak nam nie uda這 si do g堯w wcisn望 socjalizmu.
  @pepe_pan_dziobak
  Mam nadziej, 瞠 ma Pan racj. Ale nat篹enie propagandy dzisiaj jest wielokrotnie wi瘯sze ni przed 1989 rokiem. Tego nie da si por闚na. To ju inna jako嗆.
  ju ocenia貫(a)
  33
  2
  @pepe_pan_dziobak
  Nie uda這? A kto g這suje na PiS jak nie sieroty po PRL?
  ju ocenia貫(a)
  26
  2
  @pepe_pan_dziobak
  Wedlug mnie moga byc kluby Go-Go
  ju ocenia貫(a)
  11
  0
  To by jednak dobry pomys, 瞠by nie mie dzieci...
  @wujek_zbyniu
  Te to kiedy odkry豉m. I by豉 to doskonale m康ra decyzja. Teraz jeszcze przemy郵, komu zostawisz spadek - ja ju zapisa豉m organizacji realizuj帷ej moje warto軼i.
  ju ocenia貫(a)
  14
  1
  @Szafirowlosa
  Nie zostawiaj, wykorzystaj maj徠ek za 篡cia na swoje projekty.
  ju ocenia貫(a)
  11
  0
  @wujek_zbyniu
  Te dzi瘯uj wy窺zej inteligencji, 瞠 podj窸am kiedy tak decyzj i w tym postanowieniu wytrwa豉m.
  ju ocenia貫(a)
  8
  1
  @wujek_zbyniu
  Prawda? :)
  ju ocenia貫(a)
  1
  1
  @wujek_zbyniu
  A ja zawsze m闚ilem:
  Polacy! uzywajcie prezerwatyw! bo kazdego dnia moze sie urodzic nowy Kaczynski albo Czarnek.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Bo antyKaczy雟cy m篹czy幡i uwa瘸j, 瞠 prawa kobiet i gej闚 "p騧niej". Najwa積iejsze 瞠by PiS nie podni鏀 podatk闚.

  Tacy to bochaterzy.
  @Maciek Trybuszewski
  haterzy
  ju ocenia貫(a)
  6
  0