Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wczoraj wracałam samolotem polskich linii lotniczych PLL LOT z wycieczki po Grecji. Jestem osobą zaszczepioną, używam maseczki, generalnie rzecz biorąc staram się uważać. Ale nie na to chcę zwrócić uwagę.

W samolocie otrzymałam do wypełnienia ankietę. Jej sens jest tłumaczony oczywiście COVID-em i moim bezpieczeństwem. Sęk w tym, że ja nie czuję się bezpieczna w momencie, gdy nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej stewardesa zbiera ode mnie dane wrażliwe. Imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania, numer dowodu, data lotu, numer lotu, miejsce, na którym siedzę, numer mojego telefonu i kuriozum: dane osoby "do kontaktu w wyjątkowej sytuacji lub ktoś kto może się z Tobą skontaktować w ciągu następnych 30 dni". Czy mam podać panią w sklepie lub na poczcie, kuzynkę, z którą się zobaczę lub nie? Mam wątpliwości, czy wolno liniom lotniczym zbierać i gromadzić tego rodzaju dane pasażerów. Gdzie i jak długo są one przechowywane, jak są zabezpieczone, czy skończą w niszczarce, czy na śmietniku, kto ma do nich dostęp?

Rozumiem, że nie jest to inicjatywa stewardesy i ewentualne pytania i wątpliwości skupiłyby się na osobie, która po prostu wykonuje swoją pracę. Jednak pytania pozostają. Czy jest to inicjatywa kierownictwa linii lotniczych, czy odgórna?

Do czego te dane są wykorzystywane? Bo jak się dobrze zastanowić, większość z nich mają linie lotnicze, lub biuro turystyczne organizujące wyjazd. Do czego potrzebny pesel? Kto za tym stoi i ewentualnie do kogo mieć pretensje gdy dane wyciekną? Już się zastanawiam, czy wkrótce nie będę zmuszona udowadniać, że nie ja zaciągnęłam kredyt, który mam spłacać. Jest RODO, podobno nasze dane są chronione, a jednak, każdy kto chce, powołując się na bezpieczeństwo, wyłudza dane wrażliwe. Zastanawiam się, czy mogę odmówić wypełnienia takiej ankiety. Niestety, jestem karnym obywatelem, więc wypełniłam, ale żałuję i to bardzo, że nie przedstawiłam się jako np. baba Jaga albo smerf Maruda.

czytelniczka

 Czekamy na Wasze opinie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.