No to już jesteśmy właściwie poza Unią. A obywatele patrzą na to spokojnie, nie mówiąc o Komisji Europejskiej, która za chwilę wyrazi "zaniepokojenie" - brzmi jeden z komentarzy czytelników po wyroku TK Julii Przyłębskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł w środę (14 lipca), że stosowanie się do postanowień TSUE jest niezgodne z konstytucją. To pierwszy przypadek stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów unijnych traktatów przez polski sąd konstytucyjny. Wyrok wydał pięcioosobowy skład pod przewodnictwem byłego posła PiS i byłego prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza. Zasiadały w nim wyłącznie osoby wybrane do TK przez partię rządzącą – napisał Łukasz Woźnicki.

Pod tekstem pojawiło się kilkaset Waszych komentarzy. Oto niektóre z nich

PantaRei: Żadna władza nie trwa wiecznie. Żadna. Oni zdają się o tym nie pamiętać.

piotrbelleair: Oglądam, słucham i naprawdę nie wierzę – właśnie rozpoczęliśmy polexit. Tego chciałeś wyborco PiS?

GorszySort1978: Niech Przyłębska w końcu zdecyduje, że Jarosław jest królem Polski i jesteśmy monarchią, wtedy nie potrzeba wyborów... Ta pani będzie odpowiadać za swoje czyny! NIE ZAPOMNIMY

Rickold: W 2004 to my Polacy wypowiedzieliśmy się, czy chcemy Unii w takim kształcie i związanych z tym ograniczeń. Dlaczego dziś grupa oszołomów i nieudaczników decyduje inaczej? Ja się na to nie godzę!

freddie_l: Czyli naprawdę to się dzieje! Mamy początek "polexitu".

eh3.14: Trzeba było tyle czasu obradować? Po co stwarzanie pozorów? Przecież wiadomo, że pani Przyłębska żadnego innego ogłoszenia wygłosić nie może, bo tak jej kazały władze partii.

Harami2: By, by Unio. Fajnie było, ale przyszły Kaczory i wszystko spieprzyły.

wbop" : Żegnaj Europo. Witaj katolski grajdole. To chyba najwyższy czas, żeby się stąd wynosić.

ignusinc: Piękne. Aby obronić zgraję kolesi, partia ryzykuje interesem społeczeństwa. I jeszcze ten płot przed Sejmem, no demokracja w rozkwicie.

ALittleGuy: Pracowali na ten dzień od 2015 roku, a teraz wychodzą z Unii i przystępują do Federacji Rosyjskiej?

Lealola: To jest oczywista zdrada stanu, działanie na szkodę państwa i narodu. I równie oczywista powinna być kara.

oj_tam12: No to już jesteśmy właściwie poza Unią. Wykopią nas. A obywatele patrzą na to spokojnie, nie mówiąc o Komisji Europejskiej, która za chwilę wyrazi "zaniepokojenie".

Tylko_KOALICJA: Kiedy w Brukseli zapadną decyzje o wstrzymaniu wypłaty kolejnych transz dotacji i dopłat dla rolników, to przecież nie będą pytali Trybunału Przyłębskiej o zgodę. Po prostu przelewy nie wyjdą i tyle. A rolnik bez kasy to wku...ony rolnik. Jeśli wieś nie pójdzie tłumnie na wybory, to wielkie miasta dadzą opozycji 3/5 Sejmu. Rozsiądźcie się więc na kanapie, weźcie popcorn i spokojnie się przyglądajcie.

Mathew: Niech się opozycja dogada z "gowinowcami". Trzeba stworzyć rząd techniczny i przygotować wybory. Tak dalej się nie da.

Didaskalik: Cóż – zdaje się, że to wola suwerena z poparciem lewicy

MichaelJ: A jak potem wrócimy do UE?

makroten: Skończy się na tym, że będziemy bulić ogromne sumy za karę i tyle. Unia nas nie wypieprzy, Polska z Unii nie wyjdzie. Na rachunku – mimo kar – i tak będziemy do przodu. Jedynie Unia może przerwać ten impas i walnąć ręką w stół mówiąc, że koniec – albo respektujecie nasze prawa, albo won.

leming65: Zrobię sobie na pamiątkę zdjęcie okładki paszportu z napisem Unia Europejska.

pepe_pan_dziobak: Polska właśnie uruchomiła proces, który wprost prowadzi nas do kolejnej tragedii narodowej. Czyli ulubionego stanu narodu polskiego.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Za wszystko co się teraz dzieje w Polsce, za wszechobecną nienawiść i brak tolerancji, za niszczenie praworządności i swobód obywatelskich, za zawłaszczenie mediów publicznych i niszczenie prywatnych, za złodziejstwo i korupcję, za kolesiostwo i nepotyzm, za wyjście Polski z Unii, za wycinkę lasów i alei przydrożnych, za zniszczenie oświaty i służby zdrowia, za niszczenie samorządów i inicjatyw lokalnych, za tabuny bajtków, sąsinów, misiewiczów, gądków, elanowskich, cząrnków, wróblewskich, pawłowiczówien, wolfgangowych, sobolewskich itd., odpowiada pralnia mózgów zwana kościółkiem, bo to czarna sekta pomogła dojść do władzy zorganizowanej grupie przestępczej o nazwie ***, działając w zmowie i porozumieniu.
  A nadal 98% Polaków chrzci dzieci i posyła na indoktrynację katolicką, połowa daje na tacę i chodzi do kościółka przyczyniając się do niszczenia Polski i powrotu do średniowiecza.
  KK to największy wróg Polski i Polaków od ponad tysiąca lat!
  @rozliczymy_to_wszystko
  A w GW i wśród polityków Plebanii Obywatelskiej dalej beczenie, jaki to kościółek dobry i jak to bez boga życie byłoby gorsze. Powodzenia przy demontażu tej demokratury przy jednoczesnym zaciekłym oporze kościelnej mafii, którą karmiliście przez 30 lat.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @rozliczymy_to_wszystko
  Przykro to przyznać, ale masz rację. Kościół wyhodował tę tyranię we własnym opacznym interesie. Sądzę, że prędzej czy później zadławi się swoją rozdętą władzą. A to co się teraz dzieje jest Targowicą nr 2. Pis z kościołem sprzedają Polskę Moskwie. Niech sobie kościelni przypomną co się poprzednio stało ze zdrajcami biskupami.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Gdyby nie poparcie KK i Jana Pawła II być może referendum w sprawie przystąpienia do UE nie byłoby takim sukcesem (77% za, 58% frekwencja).
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @pleple
  Jeśli kościółek kogokolwiek kiedykolwiek popiera - robi to WYŁĄCZNIE dla kasy. Dzięki Unii swoje zarobili, teraz już Unia jest be. To znaczy pieniążki nie są be. Mogą je przysyłać nadal.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Utrzymać władzę to cel nadrzędny. Każde bezeceństwo i zbrodnia w świadomości pisbandy jest uświęcone przez ten cel.
  @Baltek
  Wiesz, jak za plecami program Cela+, to cofnąć się nie da
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ja nie mam komentarza. Mam pytanie: wypie...my ich w koncu, czy się przyglądamy?
  @Zdzislaw.Dyrman.Zasadniczo...
  "Ich" jest niestety trochę dużo. Trzydzieści do czterdziestu procent.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @Zdzislaw.Dyrman.Zasadniczo...
  Działamy. Wczoraj coś się ruszyło w świadomości moich bardzo bliskich znajomych - sami powiedzieli, ze za długo w domach siedzieli kiedy ja z rodzina od lat chodzę na każdy protest. Wiec jak na ulice wyjdzie nas te 10 mln ludzi, to może wojsko zrozumie, ze naród to nie tylko ta cześć głosująca na PiS? Bez wojska policja i prokuratura nas zamęcza, jedyna szansa w mądrych dowódcach armii. Idzie przesilenie, a Kaczyński już nawet nie ukrywa, ze to ostatnie starcie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @piotrbelleair
  Hahaha?.na ulicę!?!? Hahaha?. Przed netflixem cioty siedzieć a nie gadac o protestach
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @woks1966
  Dołączysz? Na razie cześć symetrystow siedziała na dupach w domach, może w końcu się rusza, na co liczę.
  A jak jesteś cwaniakiem Kaczyńskiego, to przekaz jest prosty, osiem gwiazdek i tyle w temacie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jak bardzo im się dupa pali widać po intensywności trolli.
  Pozdrowienia dla chłopców "iz Pieciersburga" :)
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  A czy nie można zrobić tak, że jak już UE przestanie wypłacać pieniądze to pan Kaczyński zadzwoni do pani Przyłębskiej żeby zwołała ten swój trybunał i ogłosiła wyrok, że niewypłacanie Polsce pieniędzy przez UE jest niezgodne z polską konstytucją? Wtedy wszystko znów byłoby dobrze, prawda? Bo przecież UE jest tylko od tego, żeby nam pieniądze dawać.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Najbardziej drażni odrętwienie,apatia i lenistwo partii opozycyjnych,które biernie przyglądają się jak kaczyści wyprowadzają nas z UE. Tu nie wystarczą medialne pomrukiwanie z niezadowolenia , tu pilnie potrzeba działania i głośnego uświadamiania społeczeństwa o tym co się faktycznie dzieje !!
  A co mamy ? Sezon urlopowy,ospałość i liczenie na cud. Nawet Tusk wyjechał z kraju...
  @A...
  Rusz się pod TK.
  W 2016 co robiłaś / robiłeś ?!
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @A...
  Przed wyjazdem nie zapomniał podkreślić jaki to bóg ważny i potrzebny. Czyli budowanie religijnej demokratury będzie trwać.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wielu "komentatorów" obarcza winą opozycyjne partie za postępującą dyktaturę PiS i separację Polski w świecie. Bez naszego masowego poparcia na ulicach, stadionach, w kościołach i wszelkich zgromadzeniach nic się nie zmieni. Jesteśmy w stanie zmieść każdą partię tylko każdy musi ruszyć dupę i ....głowę! Patrzcie na rok 1981.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Tak, zaniepokojenie w UE przekształci się w głębokie zaniepokojenie. A co tam, wakacje są...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0