Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł w środę (14 lipca), że stosowanie się do postanowień TSUE jest niezgodne z konstytucją. To pierwszy przypadek stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów unijnych traktatów przez polski sąd konstytucyjny. Wyrok wydał pięcioosobowy skład pod przewodnictwem byłego posła PiS i byłego prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza. Zasiadały w nim wyłącznie osoby wybrane do TK przez partię rządzącą – napisał Łukasz Woźnicki.

Pod tekstem pojawiło się kilkaset Waszych komentarzy. Oto niektóre z nich

PantaRei: Żadna władza nie trwa wiecznie. Żadna. Oni zdają się o tym nie pamiętać.

piotrbelleair: Oglądam, słucham i naprawdę nie wierzę – właśnie rozpoczęliśmy polexit. Tego chciałeś wyborco PiS?

GorszySort1978: Niech Przyłębska w końcu zdecyduje, że Jarosław jest królem Polski i jesteśmy monarchią, wtedy nie potrzeba wyborów... Ta pani będzie odpowiadać za swoje czyny! NIE ZAPOMNIMY

Rickold: W 2004 to my Polacy wypowiedzieliśmy się, czy chcemy Unii w takim kształcie i związanych z tym ograniczeń. Dlaczego dziś grupa oszołomów i nieudaczników decyduje inaczej? Ja się na to nie godzę!

freddie_l: Czyli naprawdę to się dzieje! Mamy początek "polexitu".

eh3.14: Trzeba było tyle czasu obradować? Po co stwarzanie pozorów? Przecież wiadomo, że pani Przyłębska żadnego innego ogłoszenia wygłosić nie może, bo tak jej kazały władze partii.

Harami2: By, by Unio. Fajnie było, ale przyszły Kaczory i wszystko spieprzyły.

wbop" : Żegnaj Europo. Witaj katolski grajdole. To chyba najwyższy czas, żeby się stąd wynosić.

ignusinc: Piękne. Aby obronić zgraję kolesi, partia ryzykuje interesem społeczeństwa. I jeszcze ten płot przed Sejmem, no demokracja w rozkwicie.

ALittleGuy: Pracowali na ten dzień od 2015 roku, a teraz wychodzą z Unii i przystępują do Federacji Rosyjskiej?

Lealola: To jest oczywista zdrada stanu, działanie na szkodę państwa i narodu. I równie oczywista powinna być kara.

oj_tam12: No to już jesteśmy właściwie poza Unią. Wykopią nas. A obywatele patrzą na to spokojnie, nie mówiąc o Komisji Europejskiej, która za chwilę wyrazi "zaniepokojenie".

Tylko_KOALICJA: Kiedy w Brukseli zapadną decyzje o wstrzymaniu wypłaty kolejnych transz dotacji i dopłat dla rolników, to przecież nie będą pytali Trybunału Przyłębskiej o zgodę. Po prostu przelewy nie wyjdą i tyle. A rolnik bez kasy to wku...ony rolnik. Jeśli wieś nie pójdzie tłumnie na wybory, to wielkie miasta dadzą opozycji 3/5 Sejmu. Rozsiądźcie się więc na kanapie, weźcie popcorn i spokojnie się przyglądajcie.

Mathew: Niech się opozycja dogada z "gowinowcami". Trzeba stworzyć rząd techniczny i przygotować wybory. Tak dalej się nie da.

Didaskalik: Cóż – zdaje się, że to wola suwerena z poparciem lewicy

MichaelJ: A jak potem wrócimy do UE?

makroten: Skończy się na tym, że będziemy bulić ogromne sumy za karę i tyle. Unia nas nie wypieprzy, Polska z Unii nie wyjdzie. Na rachunku – mimo kar – i tak będziemy do przodu. Jedynie Unia może przerwać ten impas i walnąć ręką w stół mówiąc, że koniec – albo respektujecie nasze prawa, albo won.

leming65: Zrobię sobie na pamiątkę zdjęcie okładki paszportu z napisem Unia Europejska.

pepe_pan_dziobak: Polska właśnie uruchomiła proces, który wprost prowadzi nas do kolejnej tragedii narodowej. Czyli ulubionego stanu narodu polskiego.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.