Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

On sam, zachęcając do uczestniczenia w debacie, napisał: "W wielu krajach polaryzacja dzieli polityczną scenę na populistów i demokratów przeważnie łączących liberalizm z konserwatyzmem. Czy między tymi siłami jest miejsce dla lewicy? I ewentualnie dla jakiej lewicy, skoro dobrze wiadomo, że nikt nie może dać tyle, ile populista obieca? Wreszcie – to jest zapewne najważniejsze pytanie – czy demokracja może być stabilna bez silnej lewicy? W Europie to się dotychczas nie udawało. Czy teraz może się udać? Czy inne (które?) partie mogą trwale dać słabszej części społeczeństwa ochronę, którą w XX w. zapewniali socjaldemokraci? A może wyborcy już takiej ochrony nie chcą lub jej nie potrzebują?

To tylko część pytań, na które będą próbować odpowiedzieć uczestnicy debaty.

Udział wezmą profesorowie i członkowie Concilium Civitas: prof. Monika Nalepa, Chicago; prof. Ladislao Dowbor, Sao Paulo; prof. Krzysztof Jasiewicz, Lexington; prof. Jan Zielonka, Oksford i Wenecja, oraz aktywiści, politycy i intelektualiści mieszkający w kraju.

Prowadzenie: Jacek Żakowski, "Polityka" i Collegium Civitas.

Początek dziś o godz. 18.30.

Jeśli chcecie wziąć udział w rozmowie na Zoomie, napiszcie na adres: kk2019@civitas.edu.pl.

Zachęcamy też do zadawania pytań na FB Concilium Civitas.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.