Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lewica od lat walczy o życie. Po kryzysie powojennego consensu socjaldemokratycznego, po zakwestionowaniu państwa opiekuńczego przez neoliberałów i po wyczerpaniu się tak zwanej trzeciej drogi w wielu krajach zaczął się „kryzys lewicy".

Pogłoski o śmierci lewicy okazały się jednak przedwczesne. W Polsce wróciła do Sejmu. W USA zyskała silniejsze wpływy w Partii Demokratycznej. W Hiszpanii odzyskała władzę. W Niemczech współrządzi.

Po kryzysie 2008 r. w całej Europie powstały nowe progresywne ugrupowania. W wielu państwach istotną część dawnego elektoratu lewicy przejęli jednak nowi populiści, często łączący wrażliwość społeczną z nacjonalizmem, tradycjonalizmem i autorytaryzmem. Ich głównym przeciwnikiem zdają się być liberalni konserwatyści lub konserwatywni liberałowie skupieni w Europejskiej Partii Ludowej.

W wielu krajach polaryzacja dzieli polityczną scenę na populistów i demokratów przeważnie łączących liberalizm z konserwatyzmem. Czy między tymi siłami jest miejsce dla lewicy? I ewentualnie dla jakiej lewicy, skoro dobrze wiadomo, że nikt nie może dać tyle, ile populista obieca? Wreszcie – to jest zapewne najważniejsze pytanie –

czy demokracja może być stabilna bez silnej lewicy?

W Europie to się dotychczas nie udawało. Czy teraz może się udać? Czy inne (które?) partie mogą trwale dać słabszej części społeczeństwa ochronę, którą w XX w. zapewniali socjaldemokraci? A może wyborcy już takiej ochrony nie chcą lub jej nie potrzebują?

To tylko część pytań, na które będziemy próbowali odpowiedzieć podczas ostatniej przed wakacjami tematycznej debaty Concilium Civitas.

Udział wezmą profesorowie i członkowie Concilium Civitas: prof. Monika Nalepa, Chicago; prof. Ladislao Dowbor, Sao Paulo; prof. Krzysztof Jasiewicz, Lexington; prof. Jan Zielonka, Oksford i Wenecja, oraz aktywiści, politycy i intelektualiści mieszkający w kraju. Prowadzenie: Jacek Żakowski, "Polityka" i Collegium Civitas

Bądźcie z nami!

Jeśli chcecie wziąć udział w rozmowie na Zoomie, napiszcie na adres: kk2019@civitas.edu.pl

Zachęcamy też do komentowania i zadawania pytań na FB Concilium Civitas

wtorek, 13 lipca, 18.30

Transmisja: wyborcza.pl i conciliumcivitas.pl, oraz na FB m.in. "Gazety Wyborczej", Concilium Civitas, wlodekciejka.tv

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.