Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowisko Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w sprawie wysypania gruzu przez Młodzież Wszechpolską przed ambasadą Izraela w Warszawie

Jesteśmy oburzeni wczorajszymi wydarzeniami, które miały miejsce przed ambasadą Izraela w Warszawie. Uważamy, że wysypanie przez Młodzież Wszechpolską gruzu przed ambasadą Izraela w Warszawie i ustawienie tablicy z napisem „OTO WASZE MIENIE" to pierwsze, realne i niepokojące skutki prac nad nową ustawą blokującą roszczenia o mienie pozostałe po wymordowanych polskich Żydach.

Oczekujemy stanowczej reakcji Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu i potępienia działań urągających pamięci milionów Żydów – polskich obywateli, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej.

Czy o wywołanie takich skutków chodziło twórcom nowej ustawy i posłom, którzy przyjęli ją w sejmie 24 czerwca 2021 roku? Chcemy wierzyć, że nie.

Liczymy, że państwowe organa – policja i prokuratura – dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić okoliczności wysypania gruzu przed ambasadą Izraela i surowo ukarzą organizatorów i wykonawców tej haniebnej akcji.

Nie bądźmy obojętni!

Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie:

Lesław Piszewski – przewodniczący

Anna Bakuła-Wasilewska

Anna Dodziuk van Kooten

Elżbieta Magenheim

Grażyna Majer

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.