Przechodzień mijający furgonetkę oblepioną hasłami antyaborcyjnymi jednak do jakiegoś stopnia ma wybór. Ja i moi uczniowie wpatrywaliśmy się w ekran w oczekiwaniu na film edukacyjny. I zostaliśmy "wyedukowani" - dowiedzieliśmy się, do czego mogą się posunąć świętoszkowaty fanatyzm, religijne zacietrzewienie i agresywna nietolerancja, a także pogarda - pisze nauczycielka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chciałam się podzielić z Państwem doświadczeniem, które spotkało mnie 16 czerwca na lekcji języka polskiego w pewnym warszawskim liceum ogólnokształcącym. Upłynęło już trochę czasu, myślałam nawet, by dać sobie spokój z tym listem, ale uznałam, że póki jeszcze istnieje wolna prasa w Polsce (zgadzam się bowiem z marszałkiem Grodzkim, że Polska już jest krajem autorytarnym), trzeba piętnować zło.

Tego dnia na zajęciach w klasie drugiej postanowiłam pokazać uczniom jeden z odcinków programu TV Republika zatytułowanego „Republika sztuki", poświęcony realizmowi w malarstwie. Linia programowa stacji jest mi całkowicie nie po drodze, ale znam i cenię sobie ten program. Ani razu nie złożono w nim wiernopoddańczego hołdu "Słońcu Rzeczypospolitej", a nawet Międzymorza, ani nie twierdzono, że artystyczne perypetie któregoś z polskich malarzy to wina Tuska. Doceniając walory edukacyjne programu oraz wysoką kulturę prowadzącego i jego gościa, odpaliłam wybrany odcinek na kanale YouTube.

I wtedy najpierw ukazała się… chciałam napisać „reklama", ale żadna tego typu produkcja nigdy nie upadła tak nisko ani w tak odrażający sposób nie naruszyła godności człowieka.

Ja i trzynaścioro uczniów (kiepska frekwencja miewa swoje zalety, 14 uczniów uniknęło losu reszty klasy) zostaliśmy zgwałceni przez oczy. Na ekranie ukazał się materiał ruchu antyaborcyjnego. Zestaw spreparowanych pod kłamliwą propagandę ujęć, niemający nic wspólnego z poszanowaniem osoby ludzkiej czy świętości życia.

Co prawda krążąca po Warszawie lub parkowana w pobliżu szkół i szpitali furgonetka oblepiona jest tym samym ohydnym materiałem propagandowym, przechodzień ma jednak do jakiegoś stopnia wybór. Ja i moi uczniowie wpatrywaliśmy się w ekran w oczekiwaniu na film edukacyjny. I zostaliśmy „wyedukowani" – dowiedzieliśmy się, do czego mogą się posunąć świętoszkowaty fanatyzm, religijne zacietrzewienie i agresywna nietolerancja, a także pogarda. Pogarda dla człowieka, bo przecież płody i zarodki, które według antyaborcjonistów są ludźmi, zostały tu bez krztyny szacunku wykorzystane zarówno w walce z osobami mającymi inne poglądy i przekonania, jak i w walce politycznej. Ale dla fanatyków wszystkie chwyty są dozwolone, prawda?

Ta sprawa ma jeszcze jeden aspekt. O tym, jaka reklama poprzedzi dany materiał oglądany przez nas na YoTubie, decyduje algorytm. Skoro tak, to wyobraźmy teraz sobie sytuację, że jakiś nauczyciel w klasach młodszych postanawia pokazać dzieciom materiał z tego kanału, tak jak ja oczywiście uprzednio się z nim zapoznawszy, ale nie mając wpływu na to, co ukaże się na początku projekcji.

Życzyłabym też sobie, myślę, że nie tylko w swoim własnym imieniu, by właściciele i administratorzy kanału YouTube pomyśleli nad tym, co zrobić, by nie epatować użytkowników takimi treściami. Tu chodzi przecież nie o cenzurę, lecz o zwykłą przyzwoitość.

Beata Owczarek

nauczyciel i wychowawca

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Odpowiedzią na to powinien być film z ekshumacji dzieci zmarłych w katolickich szkołach w Kanadzie (i nie tylko tam)
  już oceniałe(a)ś
  34
  1
  Ja proponuje nie korzystać z tej TV. Choćby nie wiem co wartościowego pokazywali.
  @jarek_ale_nie_ten
  Dokładnie, po to właśnie wokół faszystów powinien być szczelny kordon sanitarny. Jak cały tort jest z gówna to się w nim nie grzebie za wisienką czy rodzynką.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Niestety YouTube'owy algorytm sprzyja organizacjom ultraprawicowym (i to nie tylko w Polsce). Widać to m.in. po tym w jaki sposób karane są kanały, które np. szerzą homofobię, rasizm czy mizoginię. Otóż na ogół wcale albo na tyle mało dotkliwie, żeby przypadkiem nie ucierpiały na tym wpłaty. Zarówno w Facebooku jak i YouTube jest świadomość, że promują bezwstydnie faszyzm, ale wolą wychodzić z założenia, że pecunia non olet. Liczne apele twórców o ludzką (nie opartą o algorytmy) moderację treści, a także bardziej przejrzysty katalog tego, co można a czego nie, od dawna przynoszą zerowy efekt. W teorii istnieje regulamin, w praktyce YouTube podchodzi do niego dość uznaniowo. Rozumiem Pani reakcję (jest to frustracja, z którą sama borykam się w kwestii tej platformy mniej więcej od 2016 roku). Nie mamy jednak żadnego wpływu na to, jaką politykę stosuje YouTube na zasadzie "wolnoć Tomku" (tutaj czekam na zwolenników twierdzenia, że właściciel biznesu może z nim robić co tylko zechce, nawet jeśli jest to lobbiwanie przeciw prawom człowieka i promowanie faszyzmu). Ta batalia trwa od dawna. W międzyczasie proponuję zainstalować Adblock albo inne rozszerzenie do przeglądarki, blokujące całkowicie reklamy. Nie ma obecnie innej realnej możliwości uchronienia się od tego typu niechcianych treści w internecie.
  @Yalaa
  Wiesz, inna sprawa, że jak ktoś odpala filmik z kanału prawicowej telewizji, to może się odpowiednich dla targetu reklam spodziewać :P
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To nic nowego w naszym katolicko zadżumionym kraju.. 25 lat temu, mojej 10 letniej córce, bez wiedzy i zgody rodziców, w państwowej szkole wyświetlano film "niemy krzyk".Dziesięć lat później sytuacja się powtórzyła wobec mojej młodszej córki. Na nic zdały się pisma do kuratorium i protesty.Reszta rodziców siedziała cicho jak trusie.
  "Lud uciskany zawsze zasługuje na swoją karę, tyrania jest dziełem narodów, nie jest arcydziełem jednego człowieka".
  Dzisiaj, już dorosłe kobiety, pierwsze gonią i wspierają wszystkie strajki kobiet.Są mądre, zaradne i szczęśliwe w swoich rodzinach.
  Najważniejsza jest świadomość rodziców i atmosfera w domu.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Trzeba nagłaśniać i piętnować . Dobrze pani postąpiła .Obrzydliwa Polska nastała.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Wczoraj w Krakowie przed wejściem na cmentarz w Batowicach stała - i może nadal stoi! - taka furgonetka. Czy ktoś to monitoruje?
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Dziś YT zafundował mi przed filmikiem o ratowaniu foki reklamę 1) półgodzinną !!! 2) dozwoloną od 18. ??? roku życia Nie wiem, czego dotyczyła. Zaktualizowałam adblocka.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Instrukcja:
  1. Ściągnąć materiał z YT na laptopa
  2. Obejrzeć od początku do końca
  3. Jeśli NIE zawiera propagandowego chłamu to wtedy to wyświetlić

  Alternatywnie:
  1. Otworzyć materiał bez podłączania projektora
  2. Przeczekać reklamy
  3. Zatrzymać film
  4. Podłączyć projektor
  5. Wznowić film
  już oceniałe(a)ś
  5
  0