Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polacy mają więcej płacić na NFZ. Więcej, a więc pełne 9 proc. wynagrodzenia lub świadczenia. Dziś co prawda też tyle płacą, ale większość odliczają od podatku. "Polski ład" zakłada, że odliczania nie będzie. "Pracownicy i przedsiębiorcy będą chronieni - ale emeryci już nie" - napisał Leszek Kostrzewski w tekście "Oto wszyscy seniorzy, którzy będą mieli obniżone emerytury. Biedni, bogaci, dorabiający".

Wasze komentarze

emilfiscal: Jak partia mówi, że zabierze - to zabierze.Jak partia mówi, że da - to mówi...

melka: Grabież w biały dzień. Dużo pracowałam, zawsze płaciłam ZUS od wszelkich zleceń. A teraz okazuje się, że to było bez sensu. Niszczenia praworządności ciąg dalszy. Jeśli emerytury do 2,5 mają być bez podatku, to uczciwe byłoby zwolnienie wszystkich do takiej kwoty i płacenie od nadwyżki.

syronaj: A rolnicy? kiedy wreszcie zapłacą realną składkę zdrowotną?

null null: No i proszę , opłaca się pracować do us...j śmierci? Okazuje się, że nie...Mam znajomych emerytów , dorabiających w każdy możliwy sposób aby tylko podwyższyćd emeryturę. Zamiast spacerów, bawienia wnuków, podróży nawet tylko po Polsce przejadą sie teraz szybciej na cmentarz...Okazuje się po raz kolejny, ze gdy państwu brakuje pieniędzy jest w stanie zrobić wszystko aby te pieniądze wydrzeć. Ciekawe, czy obarcza emerytów wojskowych i policyjnych tymi zwiększonymi składkami?

tttx2:  Od momentu, w którym zaczęto opowiadać o dodatkowych ulgach Kościńskiego, Gowina ta "reforma" przestała mieć sens. Sami się podłożyli, trzeba było twardo mówić, że składka zdrowotna jest od całego przychodu podatnika, wliczając w to przychody z zysków kapitałowych.

DziadekNikoli: PiS wie, że małe ma szanse na kolejną kadencję i ma emerytów za przeproszeniem w d....  Wielu tych emerytów głosowało na ten PiS i co teraz? To co dostali teraz trzeba będzie zwrócić z wielką nawiązką. Tak PiS wykiwał nie tylko emerytów, ale i wielu pracujących Polaków. Polak mądry po szkodzie? Tak Polaku trzeba było myśleć już w 2015 roku.

(?'?-'?)? "Emeryci, którzy mogą czuć się oszukani, to ci, którzy najdłużej pracowali – często ponad 40 lat – i dziś mają świadczenie roczne powyżej 50000zł netto. Oni stracą nawet 1 tys. zł rocznie."

Nie jest to jakaś wielka strata

qamyq: W tej sytuacji potrzebny jest projekt obywatelski zrównania zasad obliczania wszystkich emerytur według jednolitych i jednakowych zasad. Zlikwidowania przywilejów dla specjalnie wymyślonych zasad obliczania emerytury posłom, senatorom, ministrom i erce /kadrze kierowniczej/, żołnierzom, w tym oficerom i generałom, podobnie policji , służbom specjalnym, sędziom, prokuratorom i pozostałym. Żadnych przywilejów emerytalnych. Żadnych wyjątków!

zniesmaczony: Najprościej uderzyć w najsłabszych. Emeryt nie wyjedzie z Polski i mało prawdopodobne by wyszedł na ulice.

clicquot: Teraz opozycja ma pole do popisu. Ogłosić, że ona tak emerytów nie potraktuje.

alba: No, to zaczęło się krojenie.

w: Wiadomym jest (tak było od zawsze), że jeśli władza publiczna - jakakolwiek- coś komuś daje, to musi też coś komuś zabrać. Musi albo kogoś opodatkować, albo zadłużyć cały naród albo dodrukować pieniądze (inflacja) albo wszystko naraz. Nie inaczej. Cudów nie ma.

Suomi: A miało być tak pięknie... Mieli emerytom pomagać, nawet windy montować w niskich blokach by seniorzy nie musieli męczyć się chodzeniem po schodach, miały być 13, 14, 15, 16......... .

A co zostało....  Oddawaj dziadu swoją kasę bo nam jest bardziej potrzebna. Ty najlepiej zdechnij i nie zabieraj z ZUS-u ani złotówki.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.