Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Patronat „Wyborczej": Tour de Konstytucja

– Władze wybierają sobie teraz, które orzeczenia będą respektować, a których nie. Stąd konstytucja jest nasza opoką. Trzeba ją mieć w głowie i w sercu – przekonywał w poniedziałek w Krakowie sędzia Paweł Juszczyszyn, gość specjalny obywatelskiej akcji Tour de Konstytucja. Przed rokiem Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach służbowych przez Izbę Dyscyplinarną, bo zażądał udostępnienia przez Kancelarię Sejmu list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Tour de Konstytucja trwa od piątku 4 czerwca – do tej pory jego uczestnicy odwiedzili Radom, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków i Dobczyce. Tour odwiedzi blisko 130 miast.

– Pomysł akcji zrodził się z potrzeby chwili i sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w pandemii. Jako obywatele zaangażowani w obronę praw obywatelskich chcemy w końcu wyjść z dużych miast i pokazać się w Polsce – mówi Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, organizator Touru.

Cel: przypomnienie każdego z artykułów obowiązującej konstytucji. Przygotowany specjalnie na tę okazję zwój konstytucji RP jest przewożony na każde zgłoszone wcześniej wydarzenie. Podpisują go uczestnicy, aby stał się wspólnym dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich.

Współorganizatorami jest kilkadziesiąt organizacji krajowych i lokalnych, m.in. Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Protest z Wykrzyknikiem, a także organizacje prawnicze Defensor Iuris, Wolne Sądy (adwokaci), Lex Super Omnia (prokuratorzy) oraz sędziowskie: Iustitia, Themis.

RPO Adam Bodnar przyjął honorowy patronat nad imprezą, w którą zaangażowało się wielu znanych prawników, naukowców, publicystów, działaczy na rzecz praw człowieka, przedstawicieli pozaparlamentarnej opozycji demokratycznej, a także artystów.

Wyborcza.pl wspiera projekt.

  • W środę (9 czerwca) Tour odwiedzi Zakopane – początek spotkania w południe przy Oczku Wodnym.
  • W czwartek (10 czerwca), również w południe, uczestnicy spotkają się przy Jagiellońskiej/Kościuszki pod zegarem w Nowym Sączu.
  • W piątek Chrzanów, w sobotę Mielec i Rzeszów, a w niedzielę Lubaczów.

Relacje z poszczególnych miast czytaj na Wyborcza.pl.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.